Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Χθες βράδυ επισκεφθήκαμε το Mimaya με το φίλο μου μετά από κράτηση μέσω site το οποίο θα μας προσέφερε 10% έκπτωση. Μικρό ποσοστό αλλά γιατί όχι; Πρώτη εντύπωση χώρου μικρό, ζεστό και προοσεγμένο. Πρώτη εντύπωση ανθρώπων ευγενέστατοι.

Μας σερβίρουν νερό, μας φέρνουν καταλόγους και όταν πια έχουμε αποφασίσει έρχονται για την παραγγελία. Λέμε δύο ορεκτικά από τα οποία στο ένα μπερδευτήκαμε και το αλλάξαμε αμέσως την ώρα εκείνη που παραγγέλναμε, δύο κυρίως και μισό λίτρο χύμα κρασί λευκό. Αντί αυτών ήρθαν 3 ορεκτικά (η κοπέλα δεν έβγαλε αυτό που της είχαμε πει οτι τελικά δεν θέλαμε), δύο κυρίως και μισό λίτρο κόκκινο κρασί.

Ίσως λαθος μας αλλά δεν είπαμε τίποτα και φάγαμε και τα τρία ορεκτικά και ήπιαμε και το κόκκινο κρασί που δεν είχαμε παραγγείλει.

Τα ορεκτικά ήταν τα εξής:

- Πύργος από άγρια μαριναρισμένα μανιτάρια. Το πιάτο που ήρθε πρώτο και μας προϊδέασε για υπέροχα πράγματα. Σερβιρισμένο με ένα υπέροχο κατσικίσιο τυρί και φρέσκα μυρωδικά ήταν απλά μία απόλαυση για τον ουρανίσκο.

- Μοτσαρέλα με ντομάτα και πέστο βασιλικου. Κλασικό πιάτο το βρίσκεις σε αρκετά εστιατόρια. Πολύ καλή πρώτη ύλη και δροσερό πιάτο στο συγκεκριμένο μαγαζί.

- Γραβιέρα ψημένη με μαύρο σουσάμι και μέλι. Νόστιμη αλλά δυστυχώς είχα ήδη μπουχτίσει από τα δύο προηγούμενα που είχαν τυρί και δεν μπόρεσα να το φάω. Ήταν το πιάτο που είχαμε πει πως δεν θέλουμε αλλά μας έφεραν εντέλει.

Τα Κυρίως:

- Ψαρονέφρι με ψημένη πατάτα. Καταπληκτικό. Υπέροχο ψήσιμο, υπέροχη παρουσίαση πιάτου.

- Σπαλομπριζόλα με σάλτσα τρούφας. Ψημένη μέτρια, ζουμερή, νοστιμότατη. Εν ολίγοις απόλαυστική.

Το κρασί αν και δεν είμαι φίλη του κόκκινου ήταν συμπαθέστατο για χύμα. Πήραμε κι άλλο ένα μισόλιτρο.

Στο τέλος μας έφεραν σε δύο ποτηράκια από ένα γλυφιτζούρι σοκολάτας περιχυμένο με σως φράουλας. Υπέροχη ιδέα για όποιον έχει φάει ήδη αρκετά και δεν μπορεί να αντέξει ολόκληρο επιδόρπιο. Επιπλέον ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχα στον καθένα.

Το σύνολο του λογαριασμού 93,50 ευρώ και πουθενά η έκπτωση από το site ενώ μόλις είχαμε μπει είχαμε ενημερώσει σχετικά. Φυσικά εκεί μιλήσαμε (πρώτη φορά παρόλα τα "λάθη" του προσωπικού) και μας διόρθωσαν χεράτα την απόδειξη.

Συνολική εντύπωση πάρα πολύ καλή. Το προσωπικό πρέπει να είναι λίγο πιο προσεκτικό χωρίς όμως να σου αφήνει άσχημη εντύπωση εφόσον είναι ευγενέστατοι όλοι.

Θα ξαναπάμε οπωσδήποτε για αυτά τα μανιτάρια και τη σπαλομπριζόλα.

Ν. Κ.