Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Σάββατο 20/12 και αυτή τη φορά προορισμός... τα Πατήσια!

Προηγήθηκε μια ματιά στις κριτικές στο ask4food για να προετοιμαστούμε πάνω-κάτω τι θα συναντήσουμε, αν και ο προορισμός είχε ήδη καθορισθεί μετά από προτροπή φίλων που είχαν πάει και είχαν μείνει ικανοποιημένοι με το παραπάνω.

Έγινε κράτηση λοιπόν την ίδια μέρα το μεσημεράκι για τις 10.00 για 2 άτομα... Και η βραδιά ξεκίνησε!

Ο εντοπισμός του μαγαζιού πανεύκολος... Κατεβαίνοντας τη Γαλατσίου και στρίβοντας δεξιά στην Αγίας Λαύρας που είναι κεντρικότατος δρόμος, το συναντάς μετά από λίγα μέτρα στο αριστερό σου χέρι.. Όσον αφορά το πάρκινγκ, όσο ανέλπιστο και αν ακούγεται αυτό που θα πω δεδομένης της περιοχής, βρήκαμε αμέσως στο στενό του μεζεδοπωλείου (είναι γωνιακό Αγίας Λαύρας&Ροστάν)... Στην οδό Ροστάν λοιπόν είχε παραπάνω από αρκετές προσφερόμενες θέσεις, παρά το ότι ήταν Σάββατο βράδυ, γεγονός που με κάνει να πιστέψω (ορθά ελπίζω), πως δεν ήταν απλά η καλή μας τύχη που μας βοήθησε, αλλά πρόκειται και για ένα σημείο που προσφέρει εύκολο πάρκάρισμα..

Το μαγαζί εξωτερικά ένα κουκλάκι... Νεοκλασικό διώροφο κτήριο (το μεζεδοπωλείο λειτουργεί μόνο στο ισόγειο), στολισμένο με φωτάκια απ'άκρη σ'άκρη και κόσμο να μπαινοβγαίνει συνεχώς.. Με λίγα λόγια μια καλή πρώτη εικόνα που σε προδιαθέτει θετικά για όσα θα επακολουθήσουν..

Ο εσωτερικός χώρος επίσης αντάξιος των προσδοκιών μας (με εξαίρεση στα δεξιά έναν ημιυπαίθριο καλυμμένο χώρο που επικοινωνούσε με το εσωτερικό και από μια ματιά που έριξα δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα). Μεγάλο μαγαζί, με τον χώρο να συνθέτουν στοιχεία ξύλου και πέτρας, ενώ τα χρώματα στους τοίχους εξίσου ζεστά δένουν με το υπόλοιπο σύνολο..

Εδώ θα ήθελα να προσθέσω πως οι φωτογραφίες που υπάρχουν στο site του μαγαζιού το αδικούν πολύ σε σχέση με την πραγματικότητα.. Το 4/4 στη βαθμολογία του χώρου χαθηκε εξαιτίας ενός πολύ ενοχλητικού θεωρώ παράγοντα... της κάπνας από τα τσιγάρα.. Ο χώρος με το πέρασμα της ώρας είχε ντουμανιάσει καθώς δεν υπάρχει χώρος καπνιζόντων και μη καπνιζόντων, με αποτέλεσμα όταν αποφάσισαν να ανοίξουν τον εξαερισμό κατά τις 12.30 τα είχαμε ήδη δει όλα!!

Στο site είχαμε δει επίσης πως έπαιζε μουσική ένα μουσικό σχήμα 4 ατόμων.. Μουσική ζωντανή όντως υπήρχε, έπαιζαν όμως μόνο 2 άτομα, γεγονός που δεν μας πείραξε στο ελάχιστό απλά μέσα στον όλο σχολιασμό αποφάσισα να το αναφέρω... Και το ρεπερτόριο πολύ καλό σύμφωνα πάντα με τα δικά μου γούστα, καθώς ξεκίνησε με τραγούδια Μάλαμα, Θ. Παπακωνσταντίνου κλπ και όσο περνούσε η ώρα τόσο αυξανόντουσαν τα παλιά αξέχαστα λαΙκά και ρεμπέτικα!

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και φιλικότατη. Παρά το γεγονός ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο και μέχρι την ώρα που φύγαμε (περίπου 1-1.30) ερχόταν συνεχώς κόσμος δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και τα φαγητά ήρθαν όλα στην ώρα τους...4/4 λοιπόν στην εξυπηρέτηση!

Στο σχολιασμό του φαγητού και κυρίως στη βαθμολογία του ταλαντεύομαι αρκετά, οπότε θα βαθμολογήσω κάθε πιάτο ξεχωριστά και θα προσπαθήσω να βγάλω έναν δίκαιο μέσο όρο.. (το υπόλοιπο μενού πέρα από τα πιάτα που θα σχολιάσω υπάρχει και στο ιντερνετ οπότε μπορείτε να πάρετε μια ιδέα ποικιλίας-τιμών)

1)Σαλάτα "Επι τώ λαϊκώτερον" (7,00 Ε).. Ντομάτα, αγγούρι, μαρούλι και άλλα λαχανικά με μία βινεγκρετ μουσταρδα-λαδι-ξίδι που απλά δεν ταίριαζε... δεν ικανοποίησε κανέναν ιδιαίτερα και γι'αυτο θα πάρει ένα 2/4.

2) Σκοπελίτικη τυρόπιτα (6,00Ε)... Με άλλα λόγια τηγανητή στριφτή τυρόπιτα... Πολύ πολύ βαριά, εν μέρει αναμενόμενο μιας και είναι τηγανητή, αλλά και πάλι πάνω από 2-3 κομματάκια δεν μπορούσες να φας... Άλλο ένα 2/4 εδω πέρα...

(από εδώ και μπρος τα πράγματα καλυτερεύουν)

3)Φέτα ψητή (Καυτερή) (5,50Ε).... Μπομπα!!!! Ένα κομμάτι φέτα ψητή με πιπεριές και ντοματούλα ενώ γύρω γύρω υπήρχε και κεφαλογραβιέρα ψητή!! Και καυτερή όπως ακριβώς υπόσχεται και στον κατάλογο! 4/4 χωρίς δεύτερη σκέψη!

4)Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (3,50Ε)... Άλλο ένα 4/4... Νόστιμες και τραγανές πατατούλες που εξαφανίστηκαν!!!

5)Μελωμένο κοτόπουλο (8,50Ε).. Φιλετάκια κοτόπουλου, συνοδευόμενα από βραστά λαχανικά (εξού και η έξτρα μερίδα πατάτες χαχα).. Αρκετά νόστιμο πιάτο και παραδόξως η μελωμένη σαλτσούλα του έκανε τα βραστά λαχανικά κάτι παραπάνω από συμπαθητικά... Βαθμολογία 3/4..

6)Πιπεράτο (8,50Ε).. Χοιρινά φιλετάκια με παχύρευστη σαλτσούλα, άγριο ρύζι και πολύ... πιπεράκι!!! Τέλειο, τέλειο, τέλειο 4/4 ασυζητητί! Μαζί με τη φέτα ήταν οι πρωταγωνιστές της βραδιάς!!

Έχω να σχολιάσω ότι οι μερίδες ήταν πολύ μεγάλες και χορταστικές και ό, τι περίσσεψε μας το τύλιξαν πακέτο και το πήραμε μαζί μας.. Ακόμα, στην αρχή ήρθε και ψωμάκι που χρεώθηκε 1Ε και όταν ζητήσαμε το λογαριασμό μας κέρασαν 2 κομμάτια πανακότα με σιρόπι σοκολάτα που ήταν εξίσου καλή.. Συνοψίζοντας πιστεύω πως η δικαιότερη βαθμολογία στη γεύση θα είναι ένα 3/4..

Για όλα τα παραπάνω μαζί με μισό κιλό λευκό κρασί πληρώσαμε 42,20Ε.. Θεωρώ πως η τιμή είναι φυσιολογική για όσα πήραμε, τις ποσότητες τους και το γεγονός ότι το μαγαζί είχε και ζωντανή μουσική...

Ενώ οι τελικές εντυπώσεις είναι χωρίς αμφιβολία θετικότατες, δεν μπορώ να πω πως έφυγα ενθουσιασμένη, ίσως γιατί έχω φρέσκιες ακόμα στη μνήμη μου συγκρίσεις με αρκετά μεζεδοπωλεία που έχουν ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχη.. Αυτό όμως δε θα με αποτρέψει από το να το συστήσω σε εσάς και να περιμένω να διαβάσω επόμενη κριτική με δικές σας εντυπώσεις προς επιβεβαίωση (ελπίζω) των δικών μου!

2014-12-22 22:56:22

Αρχκά να σας ευχαριστήσω που μας επισκεφθήκατε. Οσο αφορά τον καπνό ο εξαερισμός δουλεύει ασταμάτητα γαιί θερμαίνει και το χώρο παράλληλα. Αν όμως δεν καπνίζει κάποιος και όλοι γύρω καπνίζουν είναι ενοχλητικό. Μετά τις 12.30 απλά αραίωσε ο κόσμος, εκτός αν ήρθε η ώρα να καθαρίσω τον εξαερισμό. (Μου το είπαν και άλοι για κάπνα αυτό το Σάββατο γιατι εγώ τα Σάββατα είμαι στο Διπλόχορδο)Δυστυχώς αν απαγορεύσουμε το κάπνισμα θα αδειάσουμε.

Για το σχήμα αυτό που είδατε την αφίσα με τα 4 άτομα Δημήτρης Κοντογιάννης κλπ. δεν ειναι 4 αλλά 8 σύνολο, μόνο που αφορά το άλλο μας μαγαζί που είναι στον όροφο το Διπλόχορδο Live. Στο site γράφει ξεκάθαρα ( Δυο ξεχωριστές επιχειρήσεις επιλέξτε πια σας ενδιαφέρει)
Ισως μπερδεύει βέβαια η παραπομπή απο τη σελίδα του μεζεδοπωλείου στο Διπλόχορδο.
Η σαλάτα μας, αρέσει πολύ στούς πελάτες δεν τολμάω να την αλλάξω. Για τη σκοπελίτικη (και τις φλογέρες)δεν παινευόμαστε γιατί είναι τα μόνα που δεν παρασκευάζουμε μόνοι μας ετοιματζίδικα τα λέω εγώ και δεν τα προτείνω. Τα ζητάνε επίμονα κάποιοι πελάτες μας όμως.
Θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε με βαση τις παρατηρήσεις σας
με εκτίμιση Δημήτρης