Μεξικό - Κούβα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Σημείωση: το εστιατόριο το είχα επισκεφτεί πριν 1-2 μήνες

Είχα επισκεφτεί το El Taco Bueno πριν από 4-5 χρόνια. Σε κάποια φάση μου κλήθηκα να προτείνω ένα μεξικάνικο φαγητό οπότε λέω ας πάμε εκεί.

Καταρχάς μπέρδεμα! Είναι δύο μαγαζιά με ίδιο όνομα/κατάλογο/στυλ/λογικά ιδιοκτήτη σε απόσταση 1 χιλιόμετρου. Αυτό μου φαίνεται λίγο καταστροφικό σε επίπεδο διαχείρισης, αλλά για να έχει επιβιώσει της κρίσης μάλλον κάτι ξέρουν αυτοί.

Ο χώρος είναι λίγο πολύ όπως στο άλλο μαγαζί με όλα τα κλισέ ώστε να θυμίζει μεξικάνικο. Στις 20:00 που φτάσαμε ήμασταν απολύτως πρώτοι αλλά σιγά σιγά γέμισε. Η πυκνότητα τραπεζιών είναι καλή και ο χώρος μεγάλος οπότε ο καθένας βρίσκει τη γωνιά που θέλει.

Στα θετικά του χώρου η πολύ ωραία λάτιν μουσική με γνωστά κομμάτια που οι πάσης φύσεως σαλσάκηδες/μπατσατάκηδες θα λατρέψουν. Μία μικρή πίστα δεν θα φάνταζε καθόλου παράταιρη σε συνδυασμό με ένα ερασιτεχνικό ζευγάρι χορευτών που θα έδινε το κάτι παραπάνω με μηδέν κόστος αλλά οι φάτσες που έκοψα ήταν μάλλον του στυλ για λένε την επόμενη επόμενη μέρα με σηκωμένο φρύδι "φάγαμε χθες σε μεξικάνικο" παρά για να μπουν στον πειρασμό να χορέψουν σε εστιατόριο.

Το σέρβις ήταν θετικό, (ΟΚ είχαμε και φτάσει και πρώτοι) και αποτελεσματικό. Στο άλλο Taco Bueno πάντως όταν είχα πάει ήταν μία εκνευριστικά υπερ-υπερ-υπερ-ευγενική κυρία όπου έπαιρνε τις παραγγελίες, σαν να την είχε ταίσει αέριο Χαμογελέξ ο Τζόκερ και ευτυχώς εδώ δεν ήταν!

Ο κατάλογος είναι χαοτικός με άπειρα πιάτα, με μεγάλο ποσοστό αυτών ουσιαστικά είναι ένα: κρετατικά τυλιγμένα σε πιτοειδή.

Πήραμε μία μεξικάνικη σαλάτα για αρχή και ένα ορεκτικό. Η σαλάτα ήταν ΜΕΓΑΛΗ από τις μεγαλύτερες γενικώς, δροσιστική και χορταστική ταυτόχρονα, νομίζω το ορεκτικό ήταν περιττό.

Στα κυρίως πήραμε τα πιτοειδή με τα κρέατα με το πιάτο με κοτόπουλο να έχει εξαφανιστεί σχεδόν από το ψήσιμο ενώ αυτό με το βοδινό ήταν μάλλον καλύτερα τα πράγματα. Τα πιτοειδή αυτά ήταν νόστιμα γενικώς χωρίς να σε τρελάνουν, αλλά και αυτά αρκετά υπερδιαστασιολογημένα.

Στο τέλος δηλαδή έφαγα το πιάτο μου (καλά μη λέμε και βλακείες τώρα που θα αφήσω το πιάτο μου, ο Πειναλέοντας είμαι) αλλά σε αυτό που είχε αφήσει η φίλη μου σταμάτησα, γιατί έβλεπα πως θα βάραινα πολύ.

Βαθμολογώντας...

Γεύση 3/4
Η σαλάτα ήταν πολύ καλή και μεγάλη, είχε το χαρακτήρα και την αναλογία στο γεύμα που πρέπει και χάρη σε αυτή κερδίζεται η τρίτη ντομάτα. Έχουμε βαρεθεί τις σαλάτες μινιατούρες του κάθε ψωνάρα μαρουλοκόφτη που επειδή κάνει κυκλάκια με το μπαλσάμικο νομίζει πως είναι ο Γκωγκέν.

Στα κυρίως το συνολικό αποτέλεσμα είναι συμπαθητικό, αν και ίσως αποπνεύσει μία φαστφουντίλα, ασύμβατη με το χαρακτήρα του μαγαζιού. Θα έλεγα να αποφύγετε το κοτόπουλο πάντως.

Εξυπηρέτηση 3/4
Χαμογελαστή και πρόθυμη, χωρίς όμως να δοκιμαστεί ομολογουμένως ιδιαίτερα.

Χώρος 3/4
Ο χώρος είναι ωραίος, στο μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού θα δώσει την αίσθηση ότι έχει πάει σε μεξικάνικο. Μεγάλο ατού η μουσική για μένα, θα του έβαζα 4/4 για αυτό το λόγο αλλά στη μουσική οι απόψεις είναι πολλές.

VFM 2/4
Πήγε σχεδόν 50 ευρώ για δύο άτομα που είναι ακριβούτσικο και χωρίς να φάμε κάποια σούπερ γεύση. Εδώ όμως πρέπει να πω ότι ενώ παραγγείλαμε κανονικά οι μερίδες ήταν τεράστιες. Το πρόβλημα είναι η διαστασιολόγηση των μερίδων, εάν οι μερίδες ήταν τελίως αναλογικά πιο μικρές και πιο φτηνές θα ανέβαινε το VFM στο 3/4 λαμβάνοντας υπόψη το χώρο και το ότι υπάρχει χύμα κρασί.

Θα ξαναπήγαινα...
... με παρεά που θα ήθελε κάτι διαφορετικό σε ένα χώρο που προσκαλεί να κάτσεις και να περάσεις καλά, θα πρόσεχα όμως την παραγγελία να συγκρατηθεί χαμηλά, γιατί εάν παραγγείλεις όπως συνήθως θα επιβαρύνεις άσκοπα κοιλιά και πορτοφόλι.