Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Πιστεύω πως πολλοί από εσάς θα έχετε παρακολουθήσει την αμερικάνικη σειρά "Τα Φιλαράκια", κάποιοι ίσως υπήρξατε και φανατικοί της σειράς όπως εγώ παλαιότερα μέχρι να κουραστώ από τις συνεχείς επαναλήψεις του Star Channel. Αρκετές σκηνές της σειράς γυρίζονται στο στέκι τους, το καφέ Central Perk. Ε, στην πρώτη μου επίσκεψη στο ΜΟΜΟ πριν 2 χρόνια αυτή η εικόνα μου ήρθε στο μυαλό. Ένα αμερικάνικο αντίγραφο. Και να πω την αλήθεια μου άρεσε!

Νομίζω πως είναι κάτι διαφορετικό από τα διάφορα καφέ που υπάρχουν στις πιάτσες και προσφέρουν και φαγητό. Ξεκινάμε...

Πρόκειται για ένα μέρος παρεϊστικο που θα πιείς άνετα τον καφέ σου, θα χαλαρώσεις και αν το τραβάει η όρεξη σου θα τσιμπήσεις και κάτι...

Τι είναι αυτό το κάτι... Αυτό το κάτι περιλαμβάνει σαλάτες, σούπα ημέρας, διάφορα συνοδευτικά σε πολύ καλή τιμή όπως σπρινγκ ρόλς, φιλετάκια κοτόπουλου παναρισμένα με σουσάμι, λουκάνικα, πατάτες (όχι οι συνηθισμένες), μανιτάρια γεμιστα. Ε ρε μεγάλε και που είναι η διαφορά θα με ρωτήσεις...

Η διαφορά είναι στα melt σάντουιτς, τα Haute Dogs όπως τα ονομάζουν και ναι δεν κάνω λάθος έτσι τα γράφουν (από το Haute Couture), δηλαδή υψηλής αισθητικής. Υπάρχουν επίσης Mac and cheese ζυμαρικά αλλά και μπέργκερ, πολύ καλά μπέργκερ...

Η τελευταία μας επίσκεψη έγινε Σάββατο 20/12/2014 από 2 άτομα περίπου στις 21:45. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο με κόσμο, κυρίως ηλικίας 20-30 ετών αλλά δεν έλειψε και μια παρέα 40+ όπου απολάμβαναν κοκτέιλ (7 με 9 το βράδυ έχουν προσφορά με 5 ευρώ αν πρόσεξα καλά).

Σε όλες μας τις επισκέψεις καθόμαστε στον κυρίως χώρο με το που μπαίνεις, υπάρχει και ένας πιο πίσω αλλά και η απέναντι πλατεία. Μου αρέσει στον χώρο η προθήκη με τα γλυκά όπου καλύπτονται πλέον με τζαμαρία (στην πρώτη επίσκεψη δεν υπήρχε αυτή η λεπτομέρεια και την είχα σημειώσει αρνητικά). Νόστιμα, φρέσκα και ευπαρουσίαστα τύπου κρουασάν βουτύρου, carrot cake, μάφινς, μπισκότα.

Η πιο όμορφη εικόνα όμως είναι των 2 παιδιών που παρασκευάζουν τα χοτ ντογκ και λοιπά εδέσματα. Χρησιμοποιούν γάντια αλλά κυρίως δίνουν έμφαση στην παρασκευή των πιάτων με χειρουργική ακρίβεια σε κοινή θέα. Σαν να είχαν μια μουσική παράσταση και έπαιζαν όργανα κλασικής μουσικής. Ξέρω είμαι υπερβολικός.

Παραγγείλαμε από τον ευπαρουσίαστο κατάλογο:

- Χοτ ντογκ με αυγό και μπέικον στα 5.8 ευρώ. Τραγανό και φρεσκοψημένο ψωμάκι, υπέροχα ψημένο λουκάνικο σαν βραστο. Το αυγό με κρόκο που σπάει και αγκαλιάζει το ψωμί ενώ το μπέικον σε κομματάκια μαλακά αλλά πολύ αρωματικά. Απλή σύλληψη αλλά πολύ καλοεκτελεσμένη. Δοκιμάστε τη και στο σπίτι.

- Μπέργκερ μάνγκο τσάτνευ και κάρυ στα 8.2 ευρώ. Χορταστικό πιάτο με νοστιμότατο ψωμάκι μπριος, φρεσκότατη και ζουμερή τομάτα. Το μαρούλι με το κόκκινο λάχανο διακριτικό αλλά πολύ τραγανό. Καλοψημένο το μπιφτέκι αλλά ίσως ήθελε λίγα καρυκεύματα παραπάνω, όχι πως ήταν άσχημο πάντως.

Η σως ήταν νοστιμότατη, γλυκιά με πικάντικη επίγευση λόγω του κάρυ. Αφού τελείωσα το πιάτο μου, έφαγα όση περίσεψε μέσα από το μεταλικό μπολάκι. Να τονίσω εδώ πως μόνο το μπέργκερ κοστίζει 6.2 ευρώ αλλά προτιμήσαμε να πάρουμε αυτό των 8.2 που περιελάμβανε σαλάτα Coleslaw (με παραπάνω μαγιονέζα απ'όση περιμένα αλλά καλή) και υπέροχη ψητή πατάτα που δεν ήθελες να τελειώσει.

- Μπέργκερ με μοτσαρέλα και καραμελωμένα κρεμμύδια στα 5.8 ευρώ, χωρίς τα συνοδευτικά δηλαδή. Εδώ το μπιφτέκι αναδείχτηκε περισσότερο αφού "αγκαλιαζόταν" από το τυρί. Για τα υπόλοιπα υλικά (ψωμί, τομάτα, μαρούλι) ισχύει ότι και παραπάνω. Νοστιμότατο και τα καραμελωμένα κρεμμύδια σε ισορροπημένη γλυκύτητα.

- Κόκα Κόλα 250 μλ σε ποτήρι με λεμονάκι στα 2.5 ευρώ.

- Μιλφέιγ με καραμέλα στα 3 ευρώ. Ευπαρουσίαστο, σε ποτήρι. Μου άρεσε πολύ το θρυμματισμένο φύλλο, ήταν τραγανό και φρέσκο ενώ η κρέμα ήταν γλυκή όσο έπρεπε, νόστιμη και αφράτη. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το φας όλο. Μην περιμένετε το κλασικό μιλφέιγ, είναι κρέμα σε ποτήρι και στη βάση πάλι θρυμματισμένο φύλλο. Το φύλλο άφηνε την αίσθηση ττου καραμελωμένου. Θα ήθελα μια παραλλαγή του να πετύχω κάπου που να έχει πλούσια καραμέλα γάλακτος.

Σύνολο στα 25.3 ευρώ και χορτάσαμε.

Για το σέρβις δεν μπορώ να πω τα καλύτερα, όχι λόγω αντιμετώπισης όμως. Η απόδειξη ερχόταν με οτιδήποτε παραγγέλναμε και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ, νεράκι σε κανάτα μας προσφέρθηκε μόλις καθήσαμε. Νομίζω πως το προσωπικό ήταν λίγο με τόσο κόσμο, 2 σερβιτόρες αν είδα καλά και ένας βοηθός. Οπότε η αντιμετώπιση δεν μπορούσε να ήταν κάτι παραπάνω από τυπική και διεκπεραιωτική για να προλαβαίνουν.

Κατέληξα πως: Πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια που μάλλον την έχει αγκαλιάσει ο κόσμος. Αν έμενα στην περιοχή θα μπορούσα να το κάνω στέκι. Έχουν δώσει βάση στην ποιότητα των υλικών τους που είναι φρεσκότατα και καλοεκτελεσμένα.

Θα τους πρότεινα δημοσιεύσουν και στο facebook τον κατάλογο τους, μόνο καλό θα τους έκανε για να ενημερωθεί και ο κόσμος αλλά και για να του ανοίξει η όρεξη!

Υ. Γ Σε άλλους επισκέπτες μπορεί να φανώ υπερβολικός αλλά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από όσα δοκίμασα.

Υ. Γ 2 Το μαγαζί λειτουργούσε παλαιότερα ως Flocafe και ο ιδιοκτήτης του μόλις έληξε η άδεια, αποφάσισε να αλλάξει ριζικά το ύφος της επιχείρησης του με αμερικάνικη κουζίνα, όπως εκείνος προτιμά να γεύεται.