23 Δεκ 2014

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.

Κυριακή 21/12/14, μεσημέρι επισκεφθήκαμε το "Στέκι του Φετάνη". Η θέση του μαγαζιού είναι σε μια εκπληκτική περιοχή, μέσα στο πράσινο στους πρόποδες της Πεντέλης. Εκεί γύρω, έχει άλλες 3-4 ταβέρνες που θα περίμενε κανείς πως θα ήταν χτισμένες με πέτρα κ πολύ φροντισμένες εξωτερικά, λόγω της γύρω περιοχής. Δυστυχώς κατι τέτοιο δεν συμβαίνει, οπότε μπαινουμε στο μαγαζί για τη συνέχεια..

Ο εσωτερικός χώρος είναι μάλλον μικρός για τον κόσμο που συγκεντρώνει, ενω έχει πολυ μεγάλη αυλή γιά το καλοκαίρι. Μόλις κάτσαμε ήρθε αμέσως μια κυρία να μας πάρει παραγγελία κρατώντας ένα μπλοκάκι ρωτώντας μας τι θα πάρουμε. Αυτό για μένα είναι λάθος. Δεν είναι δυνατόν να μη σου φέρνουν κατάλογο, λες κ ξέρεις όλα τα φαγητά κ τις τιμές τους απ`έξω..

Αφού λοιπόν παραγγείλαμε μας έφεραν μια κανάτα με νερό κ τεράστιες φέτες ψητού ψωμιού με λάδι. Καλό ήταν, με ίσως περισσότερο αλάτι για τα γούστα μας κ λιγο ακριβο(4 ευρω). Κατα τα άλλα μας άρεσαν πολύ οι μελιτζάνες με φέτα στο πήλινο κ η τυροκαυτερη που ήταν πολυ κρεμώδης κ μέτρια πικάντικη.

Παραγγείλαμε μπιφτέκια που ήταν μεν γευστικά, αλλά με πιο πολύ ψωμί απο οτι έπρεπε. Οι τηγανητές πατάτες ήταν λίγο καμένες κ ήταν αληθινές, όχι προτηγανισμένες.

Η χοιρινή μπριζόλα ήταν τεράστια, αλλα λιπαρή χωρίς η γεύση της να αποτελεί κάτι το εξαιρετικό. Πήραμε κ την περίφημη γουρουνοπούλα στον ξυλόφουρνο που είναι η σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Πραγματικά ήταν πολύ καλό πιάτο, σωστα ψημένο, ζουμερό κ με σκορδάκι, χωρίς να έχει τη γεύση της "γουρουνιλας"... Το χύμα κοκκινο κρασί που πήραμε μας άρεσε αρκετά..

Συνολικά, για όλα αυτά συν μια σαλάτα λάχανο-καρότο κ 3 αναψυκτικά (light παρακαλώ! ) πληρώσαμε 52 ευρω. Ήμασταν 4 άτομα, οπότε μας βγήκε αρκετά οικονομικά.

Στο τέλος μας κέρασαν κουραμπιεδάκια κ μελομακάρονα που μάλλον ήταν δικής τους παραγωγής. Απόδειξη μας έφεραν χωρίς να τη ζητήσουμε. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα κ περάσαμε πολύ καλά.

23 Δεκ 2014

lagas