Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Πέμπτη βράδυ 18/12, ημέρα ονομαστικής εορτής (γιορτάζω την ίδια μέρα με τις πρασόπιτες).
Μετά από 12 ώρες αδιάκοπης χαρωπής εργασίας και ενώ είχα αποφασίσει να το γιορτάσω με πακοτίνια, ο σύντροφος μου έριξε την ιδέα για το ''Κουκουνάρι'' που είναι κοντά στο σπίτι του, το είχαμε επισκεφθεί στο παρελθόν με θετικές εντυπώσεις, άρα ήταν μια ''ασφαλής'' επιλογή.

Φτάσαμε στο μαγαζί περίπου στις 8.00, ο χώρος λιτός, περιποιημένος και με ισορροπημένο φωτισμό. Η μουσική χαλαρωτική τζαζ που ταίριαζε απόλυτα στο στυλ του μαγαζιού και βοηθούσε στο να ηρεμήσεις και να απολαύσεις το φαγητό σου.

Μας υποδέχθηκε μια χαμογελαστή κοπέλα που μας έφερε τα μενού, νερό και φρεσκοψημένο ψωμάκι με ντιπ.
Μετά από λίγα λεπτά και ένα ποτήρι ικανοποιητικό χύμα κρασί μονοκοπανιά επιλέξαμε:

Πατάτες τηγανιτές με σάλτσα φέτας. Πατατούλες με τη φλούδα τους, πολύ καλά τηγανισμένες, σε μεγάλη ποσότητα και με μια πολύ γευστική σαλτσούλα.

Ταλαγάνι σουφλέ με κανταϊφι και μέλι. Εδώ έχω μια μικρή ένσταση γιατί δεν κατάλαβα καθόλου το κανταϊφι.. Στην ουσία πρόκειται για τυρί σαγανάκι ψημένο πάνω σε κανταϊφι το οποίο έμοιαζε περισσότερο σαν κέικ γιατί είχε παραψηθεί, εκτός αν κάνω λάθος και είναι έτσι η παρασκευή του. Κατά τα άλλα δεν μπορώ να μη παραδεχθώ ότι η ποσότητα του ήταν μεγάλη και η γεύση του απλά υπέροχη!

Μπριζολάκια χοιρινά. Το κρέας ποιοτικό αλλά θα το ήθελα λίγο πιο τρυφερό, ωραία τα συνοδευτικά λαχανικά και η σάλτσα.

Στριφτάρια με αρνάκι. Εδώ μιλάμε για το πιάτο ''χειμωνιάτικο όνειρο''! Όταν το μύρισα βρέθηκα σε ένα χωριό, μπροστά στο τζάκι, με μια νταμιτζάνα σπιτικό τσίπουρο παραμάσχαλα. Όταν δε το δοκίμασα, αισθάνθηκα ότι είχα πιει την μισή νταμιτζάνα και μια γιαγιά που έπλεκε σεμεδάκια δίπλα μου μούγκριζε από ευχαρίστηση (δεν ήταν η γιαγιά που μούγκριζε αλλά ο σύντροφός που έπαθε την ίδια παράκρουση αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες) Πολύ μεγάλη η μερίδα και εδώ!

Εκμέκ Πολίτικο με παγωτό για γλυκό που ήταν καλό αλλά δεν είναι στις προτιμήσεις μου. Η κοπέλα που μας σέρβιρε μας ενημέρωσε ευγενικά ότι δεν είναι διαθέσιμα τα άλλα γλυκά του καταλόγου. Θα θεωρούσα λογικό αν ίσως λόγω ώρας, κάποιο από τα γλυκά δεν είναι διαθέσιμο αλλά όχι όλα εκτός από ένα, γι αυτό και το 3 στην εξυπηρέτηση.

Ο λογαριασμός, με 1 κιλό κρασί και 1 αναψυκτικό ήταν 40 ευρώ και εδώ έχουμε μεγάλο Value for Money και θα εξηγηθώ:

Εκτός από τις μεγάλες μερίδες, το Κουκουνάρι έχει περιβάλλον, εξυπηρέτηση, παρουσίαση πιάτων εστιατορίου και είναι ευχάριστη η έκπληξη όταν αντί να πληρώνεις τιμές εστιατορίου πληρώνεις τιμές ταβέρνας. Θα μου πείτε μια χαρά είναι και οι ταβέρνες και εγώ μαζί σας αλλά το Κουκουνάρι το κρίνω ως εστιατόριο συγκρίνοντας τις τιμές του με άλλα εστιατόρια ίδιας, ακόμη και χαμηλότερης ποιότητας.

Λόγω λοιπόν της συνολικής εμπειρίας θεωρώ ότι το Κουκουνάρι σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη! Εμείς θα το επισκεφτούμε ξανά, όσο για τις όποιες αστοχίες είμαι βέβαιη ότι με λίγη προσοχή μπορούν εύκολα να διορθωθούν!