Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Και η συγκεκριμένη κριτική ξεκινάει με το εξής-μη ρητορικό- ερώτημα: Πόσα μπορεί να δώσει κανείς το 2014, εν μέσω κρίσης, για να φάει μια πίτσα και μια σαλάτα;;;

Κυριακή απογευματάκι, βόλτα στους στολισμένους δρόμους του Αμαρουσίου και διάθεση για να τσιμπήσουμε κάτι... Η πρόταση που κυριάρχησε λοιπόν ήταν το al pino..

Γωνιακό μαγαζάκι, σε κεντρικό σημείο στο Μαρούσι, με ύφος Ιταλικό-περατζάδα ή αλλιώς το φαστφουντάδικο του ιταλικού.. Καιρό το βλέπαμε μα δεν είχε τύχει ποτέ μέχρι στιγμής να το δοκιμάσουμε.. Ο χώρος εκ πρώτης όψεως τίποτα το ιδιαίτερο.. Έχουν κλείσει ένα κομμάτι της πλατείας με μουσαμάδες και έχουν βάλει μέσα 5-10 τραπεζάκια.. Παρά την εξωτερική προχειρότητα, εσωτερικά μπορώ να χαρακτηρίσω την προσπάθεια τους για αξιοποίηση του χώρου αρκετά αξιόλογη, με ανάλογο στολισμό εν όψει Χριστουγέννων...

Έχουμε λοιπόν τραπεζάκια με καρό τραπεζομάντηλα, δέντρα "ντυμένα" και στολισμένα και όμορφα διακοσμητικά.... Όπως διακοσμητική ήταν και η μοναδική ξυλόσομπα που δέσποζε στη γωνία, καθώς τα 2 ξυλαράκια που είχε μέσα δεν κατάφεραν να μας κάνουν να σταματήσουμε να τουρτουρίζουμε από το κρύο...

Περνάμε στην εξυπηρέτηση.. Ευγενέστατος σερβιτόρος, έσπευσε να μας εξυπηρετήσει από τη στιγμή που φτάσαμε.. Και κατά τη διάρκεια της παραμονής μας στο μαγαζί ρωτηθήκαμε τουλάχιστον 3-4 φορές αν ήταν όλα εντάξει και αν χρειαζόμασταν τίποτα.. Η εξυπηρέτηση λοιπόν μπορεί να χαρακτηριστεί το (μοναδικό;;) δυνατό σημείο του συγκεκριμένου καταστήματος.

Και τώρα στο φαγητό... Ανοίγουμε τον κατάλογο και τι να δούμε;;;ΤΟ ΣΟΚ.. Ακόμα αναρωτιέμαι σε φαστ-φουντ-ιταλικό έκατσα ή σε φαρμακείο;;;;

Σαλάτες 9-12Ε, ορεκτικά να αγγίζουν τα 10 και 14Ε, μακαρονάδες στα ύψη με την πιο απλή-τη ναπολιτάνα να είναι στα 8Ε ενώ ο μέσος όρος να κυμαίνεται γύρω στα 13-15Ε και οι πιο εξεζητημένες να αγγίζουν τα 18Ε, και πίτσες 10-13Ε το κανονικό μέγεθος των 8 κομματιών(οι μόνες τιμές που μας φάνηκαν σχετικά νορμαλ)..

Κινηθήκαμε λοιπόν λιτά και απέριττα..

1)Σαλάτα Γεμιστή Μοτσαρέλα (10,50Ε)... λαχανικά, προσούτο, ψητά πλευρώτους και μοτσαρέλα γεμιστή με πιπεριά... υποτίθεται ήταν με μία σος από γιαούρτι και καραμελωμένο βαλσάμικο... όσο τη γευτήκατε εσείς άλλο τόσο τη γεύτηκα και εγώ... Η ποσότητα όμως πραγματικά γενναία, ως προς αυτό δεν έχω κανένα παράπονο..

2)Πίτσα Μέξικαν, το μικρό μέγεθος των 8 κομματιών (12,50Ε).... Αφράτη ζύμη(είχαμε την επιλογή να την κάνουμε και λεπτή εαν θέλαμε), κιμάς κρεμμύδι, peperoncino, φρέσκα μανιτάρια, πιπεριά και σάλτσα ντομάτας... έξτρα καυτερή και έξτρα νόστιμη, έσωσε την κατάσταση..

Στην αρχή μας ήρθε ένα καλαθάκι με φουρνιστά ψωμάκια και 3 συνοδευτικά ντιπ... πεντανόστιμα ΑΛΛΑ....2.00Ε ΤΟ ΑΤΟΜΟ!!!!

Και τώρα απαντάω στο ερώτημα το οποίο έθεσα στην αρχή της κριτικής μου.. Για τα παραπάνω και ένα νεράκι εμφιαλωμένο 28,50Ε.... Να το συστήσω;;;; Φυσικά και ΟΧΙ.. Είναι απαράδεκτο στις μέρες μας να λείπει ο σεβασμός στον πελάτη σε τέτοιο βαθμό και να του προσφέρονται τόσο υπερτιμημένα προϊόντα... Ξινή λοιπόν η βόλτα και μείον 30 ευρώ για κάτι που προοριζόταν ως απογευματινό κολατσιό.. Φυσικά και δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να σκεφτώ το ποσό που θα αντιστοιχούσε σε ολοκληρωμένο γεύμα με ορεκτικό, γλυκό και ποτό... Κλείνω λοιπόν με ένα αίσθημα απογοήτευσης αλλά και μια έκκληση στο μαγαζί για σεβασμό στον πελάτη πάνω απ'όλα..