Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Το RAKOR είναι ένα πολύ συμπαθητικό μεζεδοπωλείο στην περιοχή του Κεραμεικού (βρίσκεται απέναντι από το "Αθήρι"). Εδώ και πολύ καιρό σκεφτόμασταν να το επισκεφτούμε, πριν από λίγες μέρες, Παρασκευή βράδυ, παρέα τριών φίλων βρισκόμασταν στην περιοχή και, αναζητώντας μέρος για φαγητό, καταλήξαμε εκεί.

Ο χώρος είναι λιτός, ελάχιστα διακοσμημένος, ψηλοτάβανος. Υπάρχει μια μπάρα, σχεδόν στη μέση και αρκετά τραπέζια τοποθετημένα σε απόσταση μεταξύ τους, ώστε οι πελάτες να νιώθουν άνετα, να μην στριμώχνονται. Στα αδύναμα σημεία του ο εξαερισμός: Όταν το μαγαζί γέμισε και οι καπνιστές ήταν αρκετοί, η ατμόσφαιρα δεν ήταν και τόσο ευχάριστη...

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Δύο ευγενείς κυρίες μας σέρβιραν. Μόλις καθίσαμε έφεραν καταλόγους και μια κανάτα νερό από τη βρύση. Σύντομα μας πήραν παραγγελία και γενικά, ο ρυθμός σερβιρίσματος ήταν καλός. Μόνο στο τέλος που ζητήσαμε τον λογαριασμό, άργησαν λίγο να τον φέρουν, αλλά πλέον το μεζεδοπωλείο ήταν γεμάτο πελάτες, οπότε η καθυστέρηση δεν ήταν αφύσικη.

Ο κατάλογος είναι μάλλον μικρός και περιεκτικός: Λίγες γεύσεις, θα τολμούσα να τις χαρακτηρίσω δημιουργικής ελληνικής κουζίνας. Πάντως, όλα τα πιάτα προκαλούν ενδιαφέρον και είναι δύσκολη η επιλογή. Μετά από σκέψη λοιπόν, επιλέξαμε και παραγγείλαμε:

- Πράσινη σαλάτα: Ήρθε φρεκοκομμένη και δροσερή, ήταν πολύ εύγευστη.

- Μανιτάρια ψητά: Μας άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις, δεν έμεινε τίποτα!

- Φάβα: Δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα, προσωπικά δεν βρήκα να έχει ιδιαίτερη γεύση.

- Πατάτες τηγανιτές χειροποίητες: Χοντροκομμένες, με τα μυρωδικά τους, σωστά αλατισμένες, σωστά τηγανισμένες, μας άρεσαν πάρα πολύ.

- Κοτομπουκιές με ρύζι: Πολύ καλό πιάτο, οι κοτομπουκιές ήταν εξαιρετικές και το ρύζι σωστά βρασμένο.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί χύμα (πολύ καλό) και μαζί με το ψωμάκι που είχαμε πάρει (λευκό, νόστιμο, χωρίς κάποιο ντιπ), ο λογαριασμός ήρθε στα 11 ευρώ το άτομο. εκτιμώ ότι το value for money είναι πολύ καλό!

Συνοψίζοντας: Το RAKOR μας άφησε θετικές εντυπώσεις, καλής ποιότητας φαγητό, αξιοπρεπέστατοι μεζέδες για να πιει κάποιος το κρασί ή την μπύρα του. καλή εξυπηρέτηση σε έναν συμπαθητικό χώρο και με πολύ καλές τιμές.

Ευχαρίστως θα ξαναπάμε, όταν βρεθούμε στην περιοχή και αναζητούμε μεζεδοπωλείο! Νομίζω άλλωστε ότι το καλό value for money είναι το ζητούμενο για πολλούς πελάτες στην εποχή μας...