25 Δεκ 2014

Αφορμή για να επισκεφθώ το PRESS ROOM - ASIAN FOOD στάθηκε κάποια διαφημιστική καταχώρηση που τράβηξε αμέσως την προσοχή μου στην ιστοσελίδα του ask4food. ΄Επειδή οι ώρες του μενού της προσφοράς δεν βόλευαν, επισκέφθηκα το μέρος αυτό ένα Σάββατο απογευματάκι.

Πρόκειται για ένα καφέ - Εστιατόριο. Όσοι μένουν ή εργάζονται στην περιοχή σίγουρα θα το γνώριζαν ως καφέ. Τώρα είναι και ασιατικό εστιατόριο.
Οι σημερινοί ιδιοκτήτες, βιετναμέζοι στην καταγωγή, μας είπαν ότι πριν από το τωρινό τους εγχείρημα ήταν υπεύθυνοι γνωστών ασιατικών εστιατορίων.

Τον πολύ όμορφο και ζεστό επάνω όροφο τον έχουν επιπλώσει σε στυλ '70ς. Εκεί, όπως μας εξήγησαν, γίνονται εκδηλώσεις και συνεστιάσεις από ασιάτες ή από εκείνους που θέλουν να γιορτάσουν κάποια γιορτή ή γενέθλια.
Στο ισόγειο, ο κυρίως χώρος του φαγητού, έχει διατηρήσει πολλά από τα στοιχεία του καφέ με μικρές όμως, αλλά πολύ λειτουργικές, μετατροπές (π. χ πολύ καλός εξαερισμός). Η κουζίνα είναι ανοικτή. Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος.
Υπάρχουν και έξω τραπέζια. Επειδή λατρεύω το ασιατικό φαγητό μπορώ να πω χωρίς κανέναν δισταγμό ότι έφυγα κατενθουσιασμένη!!!

Παρόλο που δύο άτομα φάγαμε την Άρτα και τα Γιάννενα, καμία αίσθηση λαδίλας δεν νοιώσαμε. Φύγαμε σχεδόν ανάλαφροι...
Πήραμε τα εξής πιάτα: 1 μερίδα TOM YAM SOUP (4,50), μια πολύ νόστιμη σούπα όπου μας πρόσθεσαν και μπούκοβο και έγινε τέλεια!!!. Μία μερίδα SPRING ROLLS (4 τεμ. ), 3,50, πολύ καλά!! Μία μερίδα Ντάμπλινγκς (4 τεμ. ), στον κατάλογο αναφέρονται ως PORK GYOZA ( 5,00 ), ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ά!!!. Μία μερίδα SINGAPORE FRIED RICE, λεπτά Νουντλς με ανάμεικτα κοτόπουλο και γαρίδες συν κάσιους (8,00). Δεν έχω λόγια..... νοστιμότατο!!

Από την λίστα με τα Σούσι, δοκιμάσαμε μία μερίδα, Νigiri, IKURA (2 τεμ. ), με μπρικ σολωμού (5,00) συν μία μερίδα, Maki, CALIFORNIA ROLL ( 10 τεμ. ) με καβούρι και αβοκάντο, 5,50. Μας τα έφεραν και τα δύο είδη σούσι σε ένα πιάτο. Πολύ νόστιμα!!
Στο τέλος, μας είπαν για τα γλυκά που έχουν. Επειδή θέλαμε να δοκιμάσουμε το παγωτό με την μπανάνα αλλά και το γλυκό με την καρύδα, μας πρότεινε η υπεύθυνη να βάλουν από μισή μερίδα σε ένα πιάτο έτσι ώστε να πάρουμε μία κάποια γεύση και από τα δύο γλυκά. Μικρά μπαλάκια, σαν λουκουμάδες, με γεύση καρύδας και μπανάνας συν το παγωτό (5,00 ? ). Πολύ νόστιμα!!

Ήπιαμε μία μπύρα TSINGTAO 330ml (3,00). Ξανθιά και..... αρκετά ελαφριά...!!
Το ζευγάρι των βιετναμέζων ιδιοκτητών μας εξυπηρέτησε με περισσή ευγένεια. Επίσης, στάθηκαν και οι δύο πρόθυμοι να λύσουν κάθε απορία μας σχετικά με την ασιατική κουζίνα και κυρίως τις βιετναμέζικες διαφοροποιήσεις.

Πιστεύω ότι το εστιατόριο αυτό είναι κάτι που έλειπε από το κέντρο της Αθήνας. Κοντά σε θέατρα, σινεμά και γενικά μέσα στα πράγματα.
Ενθουσιαστήκαμε δε όταν διαβάσαμε στον κατάλογο του εστιατορίου ότι τις καθημερινές το μεσημέρι υπάρχει μπουφές με 10,00 το άτομο!! Ένας λόγος ακόμα για να ξαναβρεθούμε στο εκπληκτικό αυτό μέρος!!!

25 Δεκ 2014

PP_TINA