Ταβέρνες με τραγούδι - Άλιμος, Αθήνα

Ειχα αγοράσει το κουπόνι με την προσφορά απο γνωστό σάιτ. Ο χρόνος της προσφορας έληγε και επειδή έρχονταν και γιορτες, αποφασίσαμε να πάμε την Παρασκευή. Ειχα ακουσει για το κατάστημα πριν την αγορα του κουπονιού και ήθελα να πάω, διότι οι εντυπώσεις απο τα άτομα ήταν πολυ καλές.

Ειχαμε κάνει κράτηση, αλλά φθάσαμε λίγο καθυστερημένα. Το πάρκινγκ στη γυρω περιοχή ειναι πολυ άνετο, αρκεί να ανεβείτε την Αλίμου με αναστροφή στο πρωτο φανάρι και μετα σε ενα δρόμο στα δεξιά σας. Επίσης, έχει στάση και το τραμ απένατι από το κατάστημα.

Μόλις φθάσαμε μας υποδέχθηκαν στην είσοδο και αφού δώσαμε το όνομά μας μάς οδήγησαν στο τραπέζι μας. Ηταν σε μια ωραια γωνία μακρυά απο τη φασαρία των μεγάλων παρεών και με ωραία οπτική προς την πίστα. Λίγο πριν τις 22:00 που φθάσαμε το κατάστημα ήταν μισογεμάτο.

Αφού καθίσαμε στο τραπέζι, ενας σερβιτόρος μας έφερε ενα μπουκάλι νερό, ψωμι, μια σάλτσα καλωσορίσματος και τους καταλόγους. Το ψωμί ήταν πολύ ζεστό και η σάλτσα εξαιρετική. Ο τέλειος συνδυασμός! Η ποικιλία σε σαλάτες και ορεκτικα είναι αρκετα μεγάλη και για όλα τα γούστα. Σαλάτα παραγγείλαμε την Κικιρικου (φύλλα μαρουλιού με ψητο κοτόπουλο, μπέικον, φλούδες παρμεζάνα, ψητα τοματίνια και σως μουστάρδας).

Ηρθε σχετικά γρήγορα. Απο πρώτης όψεως ηταν πολυ ωραία και η ποσότητα ικανοποιητική. Η γευστική δοκιμη επιβεβαίωσε την οπτική! Όλα τα υλικά έδεναν μεταξύ τους, ακομα και το κοτόπουλο ηταν σωστα ψημένο. Αυτο που δεν μου άρεσε αρκετα ήταν τα τοματίνια. θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν λιαστές ντομάτες και πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα ηταν καλύτερο.

Από τα ορεκτικά επιλέξαμε τα ζεστά. Πήραμε τα Στριφτόπιτα του τσοπανι (με μέλι και σουσάμι), Σαντορινιους τοματοκεφτέδες και τηγανητές πατάτες. Πρωτη ήρθε η πίτα, μικρότερη από οτι την περιμέναμε αν και σε μεγάλο πιάτο. Πολλά τα 6 ευρώ που κόστιζε για την ποσότητα της. Γευστικά όμως ήταν μια πανδαισία. Δεν ξέρω, αλλά το μέλι έδινε μια άλλη ποιότητα στο πιάτο. Επίσης, μύριζε και ο δυόσμος που ειχε μεσα, Γεγονός που σημαίνει πως ηταν φρέσκος. Αυτή την τελευταία λεπτομέρεια μου την επισημανε η αρραβωνιαστικιά μου.

Μετά από λίγο ήρθαν οι πατάτες μεσα σε μια σέσουλα. Αν και έγραφε ο κατάλογος πως ήταν φρέσκιες, φαίνονταν προτηγανισμένες. Όταν κρύωσαν, φάνηκε περισσοερο η διαφορά. Αλλά δεν μπορώ να πω πως ήταν τελείως χάλια.
Τέλος, αργότερα ήρθαν οι τοματοκεφτέδες. Το γεγονός πως άργησαν παρπάνω σήμαινε πως ετοιμάζονταν εκέινη την ώρα και αυτό φάνηκε και στη γευση που ειχαν. Ηταν ολόφρεσκοι, αφράτοι (4 στον αριθμό) και εξαιρετικοί γευστικά!

Ως κυρίως πιάτα παραγγείλαμε Κεμπάμπ γιαουρτλού και Ψαρονέφρι μουσταδάρτο (με σάλτσα μουστάρδας και ρυζι μπασμάτι). Το γιαουρτλου αποτελούνταν απο τέσσερα κομμάτια κεμπάμπ πάνω σε μια πιτα κομμένη στα δύο περιχυμένο με γιαούρτι. Σαν μερίδα ηταν ικανοποιητικότατη και καλή γευστικά. Τα κεμπαμπ δεν ητνα πολυ βαρία και ήταν μυρωδάτα.

Η μεγαλη έκπληξη ήταν όμως απο το άλλο πιάτο. Καταρχάς, η ποσότητα του δικαιολογούσε πλήρως την τιμή του. Περιείχε 4 κομμάτια κρεάτος πάνω σε αρκετό έως πολυ ρύζι. Δυσκολεύτηκα αρκετα να το φάω, κάνοντας αρκετες παύσεις. Το κρέας ηταν τέλεια ψημένο και η σάλτσα εξαιρετική. Οσο αφορά το ρύζι, σωστα βρασμένο οπότε έκανε τον τέλειο συνδυασμό.

Η ατμόσφαιρα στο μαγαζί ηταν πάρα πολυ ωραία. Λιγο αφότου φτάσαμε ανέβηκε στη σκηνη ο κιθαρίστας / τραγουδιστής και αρχισε να παίζει χαλαρά κομμάτια για να συνοδέψει όσους έτρωγαν. Στη συνέχεια το κέφι άρχισε να ανεβαίνει και μέχρι να φύγουμε σχεδόν το μισο μαγαζί ήταν στο πόδι. Σε αντίθεση με άλλα τετοιους είδους μαγαζιά, το συνολικό μουσικό πακέτο ήταν εξαιρετικό.

Η εξυπηρέτηση κυμάνθηκε σε αρκετα καλά επίπεδα. μέχρι να έρθει ο πολύς κόσμος, οι σερβιτόροι περνούσαν από το τραπέζι μας συχνά και αν έβλεπαν άδειο πιάτο, μας ρωτουσαν και το έπαιρναν. Όσο προχωρούσε η βραδιά, αυτο γινόταν πιο αραιό.

Για να πληρωσουμε το επιπλέον ποσό, περιμέναμε κανα 5 λεπτο. Ίσως έφταιγε φυσικα και η θέση που καθόμασταν. Αυτό που εκτιμήσαμε αρκετα, ηταν όταν ζητήσαμε να μας βάλουν πακέτο το κεμπάμπ που είχε περισσέψει και μας ειπαν πως αν υπάρχει διαθέσιμο πακετο, θα το έκαναν. Μας το έφερε λέγοντας πως ήταν το τελευταίο. Δεν ξερω αν ήταν το τελευταίο, αλλά θα μπορούσε να μην το κάνει.

Συνοψίζοντας, το εν λόγω μαγαζί αποτελεί μια πολυ καλή πρόταση για φαγητό μετα μουσικής σε λογικες τιμές. Σιγουρα θα το επισκεπτόμουν ξανα, ακομα και χωρίς κουπόνι.