Οινομαγειρεία - Κερατσίνι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε 4 άτομα Σάββατο μεσημέρι, μετά απο προτροπή του ενός της παρέας που γνώριζε το μαγαζί, στήσαμε το GPS και ξεκινήσαμε για μια απο τις άγνωστες γειτονιές του Κερατσινίου. Το μαγαζί είναι χωμένο πραγματικά ανάμεσα στα σπιτια και αν δεν περάσεις απο μπροστά δε μπορείς να το ξεχωρίσεις.

----------
Μικρό μαγαζί, με εσωτερικό χώρο που χωράει ~20-25 άτομα. Αν έχει και φωνακλάδες στο χώρο τότε η βαβούρα είναι αρκετή. Διακόσμηση με βαρέλια στους τοίχους... που τελικά δεν είναι και τόσο διακοσμητικά. Σωλήνες από τα βαρέλια συνδέονται σε βρυσάκια δίπλα σε κάθε τραπέζι!!!!!! Ανοίγεις τη βρύση και γεμίζεις κρασί καθώς το κατρούτσο είναι ήδη στο τραπέζι. Πολύ καλή ιδέα, δεν το έχω δει ξανά και με μου άρεσε πολύ.
Επίσης έχει και εξωτερικό χώρο που είναι κλεισμένος αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυται για το χειμώνα.

----------
Είχαμε το πλεονέκτημα του οτι το ένα άτομο της παρέας είχε επισκεφθεί πολλές φορές το μαγαζί. Όμως και στα γύρω τραπέζια παρατήρησα την ίδια καλή και γρήγορη συμπεριφορα. Μια χαρά λοιπόν εδώ. Το μόνο αρνητικό οτι δε μας έφεραν ποτέ κατάλογο, οπότε δεν ξέραμε τι θα πληρώσουμε. Δε μπορώ να ξέρω αν αυτό είναι σύνηθες η απλά συνέβει με εμάς ακριβώς επειδή υπήρχε ο γνωστός στο τραπέζι.

----------
Παραγγείλαμε αρκετά, μάλλον παρασυρόμενοι απο την πείνα μας εκείνη τη στιγμή και το αχόρταγο ματι. Όσα δοκιμάσαμε ήταν πολυ καλα.

- Καρβελάκι ψωμί κομμένο στη μέση και ψημένο με λάδι και ρίγανη (Κουβέρ)
- Φάβα με κρεμμυδακι και κάππαρη (καλή)
- Συκωταριά, με πολύ ωραίο συκωτάκι (τα υπόλοιπα δεν τα τρώω, πολύ καλη)
- Κεμπάπ με φοβερή κόκκινη σάλτσα (πολύ καλο)
- Κοτόπουλο με μουστάρδα σερβιρισμένο σε μικρό πυρέξ (εξαιρετικό)
- Τηγανιά χοιρινή πολυ μαλακό και νόστιμο κρέας με ελάχιστο λιπάκι σε κάποια κομμάτια (καλή)
- Τυροκαυτερή (καλή και φαινόταν σπιτική)
- Πατάτες τηγανητές (καλές, φρέσκες, κομμένες σε ροδέλες, χωρίς λαδίλα και πασπαλισμένες με τυρί)

Στο τέλος μας κέρασε γλυκό μπισκότο και μπουγάτσα. Πολύ καλά και τα δύο.

Ήπιαμε απροσδιόριστο αριθμό απο καραφάκια (200ml) τσίπουρου (εκτιμώ περισσότερα απο 7)

Οι μερίδες σε καλό μέγεθος, δε μπορέσαμε να τα φάμε όλα.

VfM
----------
Λίγο που δεν είδαμε τις τιμές, λίγο που υπερβάλαμε στην παραγγελία, λίγο το... πολύ το τσίπουρο, ο λογαριασμός πήγε στο 100αρικο (25/άτομο). Πιστεύω με μια λογική κατανάλωση και με κρασάκι αντι για τσιπουρο-ρακές, που τις κοπανάνε όπου και αν πας, ο λογαρισμός θα έιναι κάτω απο 20 / άτομο.

Θα το συνιστούσα και σίγουρα θα επιδιώξω να ξαναπάω.