Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Εχοντας ακουσει αλλα και διαβασει πολλα για το συγκεκριμενο μαγαζι στην Κηφισια εδω και 2 χρονια αποφασισαμε με την παρεα,4 ατομα δηλαδη, να το επισκεφτουμε μια καθημερινη του Νοεμβριου. Γενικα ειναι απο τα εστιατορια που εχουν διαφημιστει αρκετα οπως εχω παρατηρησει στο διαδυκτιο τουλαχιστον.
Διαβαζοντας τις κριτικες στο site ειχα απογοητευτει ομολογω σε σχεση με αυτα που ειχα ακουσει απο γνωστους μου που ειχαν επισκεφτει την stoffa!.

Τελικα νομιζω πως η αληθεια ειναι καπου στην μεση. Και αν μπορω να βγαλω ενα συμπερασμα για το τι ακριβως ισχυει καταληγω οτι το προβλημα του μαγαζιου ειναι το γεγονος οτι απο μερα σε μερα διαφερει η εξυπηρετηση αλλα και η ποιοτητα.

Ας τα παρουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη.

ΧΩΡΟΣ

Μπαινοντας στο μαγαζι πραγματικα ενθουσιαζεσαι. Βλεπεις ρε παιδι μου κατι διαφορετικο απο τα τετριμμενα. Απο το πατωμα μεχρι τα ομορφα ξυλινα και ανετα τραπεζακια, τα τελαρα που διακοσμουσαν τους τοιχους, τα πλακακια στις κολονες και φυσικα μια πραγματικη stoffa στο κεντρο του μαγαζιου που το ζεσταινει ολοκληρο. Επισης το barακι πολυ ομορφο με μεγαλη γκαμα ποτων και απο οτι καταλαβαμε το καλοκαιρι ο κοσμος το επισκεπτεται ακομα και για να πιει απλα ενα cocktail.

Για να ολοκληρωσουμε με τα του χωρου υπαρχει ενας μεγαλος κηπος στο πισω μερος του μαγαζιου που μαλλον ειναι και το ομορφοτερο μερος για να κατσεις αλλα λειτουργει φυσικα μονο το καλοκαιρι.
Οι τουαλετες καμια σχεση με το υπολοιπο μαγαζι, καπως παρατημενες μου φανηκαν και καθαριοτητα στο πολυ μετριο.
Το καπνισμα επιτρεποταν στο μαγαζι αλλα χωρις προβληματα στην ατμοσφαιρα, ισως και γιατι το μαγαζι δεν ειχε πολυ κοσμο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Πραγματικα το θεμα της εξυπηρετησης ειναι απο αυτα που με προβληματιζαν πολυ στο μαγαζι πριν παω, διαβαζοντας τα σχολια των περισσοτερων φιλων του site.
To συμπερασμα που ειχα βγαλει και ανεφερα παραπανω νομιζω πως ισχυει 100%. Οτι δηλαδη διαφερει η εξυπηρετηση στο μαγαζι απο μερα σε μερα και ισως απο σερβιτορο σε σερβιτορο.
Εμεις παντως οφειλω να ομολογησω πως δεν ειχαμε κανενα παραπονο. Ειτε σταθηκαμε τυχεροι ειτε εχει βελτιωθει η κατασταση σε σχεση με παλαιοτερα.
Δυο νεα παιδια μας εξυπηρετησαν, πολυ ευγενικοι και οι δυο και αψογοι σε καθε τους κινηση. Ισως το γεγονος του λιγου κοσμου να βοηθησε σε αυτο, οποτε θα το ξανακρινουμε σε μεγαλυτερη ενταση αλλα για την πρωτη μας φορα πρεπει να δωσουμε 4αρι!

ΓΕΥΣΗ

Στα του φαγητου τωρα. Σε γενικες γραμμες δεν ενθουσιαστηκαμε ιδιαιτερα χωρις αυτο να σημαινει οτι ηταν κατι κακο. Αδιαφορα θα χαρακτηριζα τα περισσοτερα πιατα αλλα ας τα δουμε λιγο πιο συγκεκριμενα

-Απο σαλατες επιλεξαμε την Ροκα-Μαρουλι που περιειχε επισης ντοματινια τυρι παρμεζανα και μια σως μουσταρδας. Δεν μας αρεσε, θα ελεγα πως ηταν πανιασμενη μαλιστα.

Στα ορεκτικα καταληξαμε σε δυο πιατα

-Σαγανακι απο κεφαλοτυρι με μελι και σουσαμι. Αρκετα καλο αλλα συνηθισμενο.

-Αλμυρο τζισκεικ, δεν μας αρεσε και δεν το φαγαμε κιολας. Περιειχε μαραμελαδα ντοματας, ελληνικα τυρια και καπαρη αν θυμαμαι καλα. μην το διαλεξετε.

Στα κυριως τωρα διαλεξε ο καθενας μας απο ενα πιατο

-Κοντοσουβλι απο μπουτι κοτοπουλο. Καλο πιατο και χορταστικο, σαν σουβλακι το προσφερουν και συνοδευεται με πατατες φουρνου.

-Chuck Eye Roll Black Angus. Ειναι λαιμος μοσχου και συνοδευεται απο τηγανητες πατατες. Με το που το βαζεις στο στομα σου οταν στο σερβιρουν ειναι μια χαρα νοστιμο, αν περασουν ομως 3-4 λεπτα γινεται λαστιχο. Δεν ξερω ισως να ειναι το συγκεκριμενο κρεας ετσι.

-Πενες με φιλετο κοτοπουλο. Μετριο. Αναλατο τελειως το πιατο, το κοτοπουλο καλα ψημενο. Δεν το ξαναδιαλεγαμε.

-Μοσχαρισια μπιφτεκακια με ψητη ντοματα πατατες φουρνου και μια σαλτσα γιαουρτιου πολυ καλη. Ισως το καλυτερο πιατο απο οσα δοκιμασαμε!

Τελος για γλυκο προτιμησαμε ενα Καλτσονε με μασκαρπονε και πραλινα φουντουκιου. Ευτυχως πηραμε μονο ενα γιατι ηταν τεραστιο. Για τους λατρεις της σοκολατας ειναι οτι καταλληλοτερο θα μπορουσαν να διαλεξουν. Για τους υπολοιπους αρκετα λιγωτικο ενω δεν πολυκαταλαβαμε το μασκαρπονε, ηταν πολυ λιγο αναμεσα σε αυτη την κολαση σοκολατας!!

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Γενικα ειμαι ανθρωπος που δεν θα τσιγκουνευτω τα χρηματα που θα δωσω για μια καλη εξοδο φαγητου. Το θεμα ειναι ομως να αξιζει πραγματικα. Στο συγκεκριμενο εστιατοριο για τα παραπανω πιατα μαζι με 1 κιλο κρασι λευκο, το οποιο ηταν αρκετα καλο, ελαφρυ, πληρωσαμε 100 ευρω. Ε θεωρω πως για την ποιοτητα του φαγητου ηταν υπερβολικα πολλα τα 25 ευρω ανα ατομο. Εχω φαει καλυτερα με λιγοτερο κοστος. Δεν νομιζω πως με αφορμη ενα πολυ ομορφο περιβαλλον να αξιζει καποιος να δινει τοσα χρηματα.

Συνοψιζοντας, για καλοφαγαδες δεν ειναι αλλα χρειαζεται ακομα μια επισκεψη οταν καλοκαιριασει να δουμε και τον ομορφο κηπο και που ξερεις, ισως να εχει βελτιωθει και το φαγητο!