Κίνα & Ν. Ασία - Καλλιθέα, Αθήνα

Καταρχήν, να ευχηθώ Χρόνια Πολλά και καλά σε όλους με υγεία και ευτυχία πριν προχωρήσω στην σημερινή μου κριτική. Μια κριτική που αφορά ένα κινέζικο εστιατόριο που πολύ χαίρομαι που ανακάλυψα και ακόμα περισσότερο που βρίσκεται σε μικρή ακτίνα από την γειτονιά μου.

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι πριν από ένα περίπου μήνα μας ήρθε ένας κατάλογος delivery από το Chef Panda και ξεφυλλίζοντας τον είδα ότι είχε αρκετά καλές τιμές, ενώ ανέφερε ότι ο μπουφές της Κυριακής κοστίζει μόλις 11 ευρώ το άτομο. Από την μία, λοιπόν, μπήκα αμέσως στην πρίζα να το δοκιμάσω αλλά από την άλλη δεν περίμενα και κάτι το ικανοποιητικό μιας και μία προσπάθεια που είχαμε κάνει παλαιότερα σε μαγαζί με οικονομικό μπουφέ είχε στεφθεί με πλήρης αποτυχία.

Μια Κυριακή, λοιπόν, που περπατούσαμε με τον καλό μου του είπα να περάσουμε και από εκεί ώστε να δούμε καταρχήν τον χώρο. Όταν φτάσαμε, διαπιστώσαμε ότι στεγάζεται στον χώρο που παλιά υπήρχε ένα μεζεδοπωλείο και δεν έχει αλλάξει και ιδιαίτερα τον χώρο, ίσως και καθόλου με μόνο κάποια κινέζικα φωτιστικά και διακοσμητικά. Παρόλα αυτά ο χώρος είναι συμπαθητικός και φωτεινός, ενώ έδινε και την εντύπωση του καθαρού.

Την Κυριακή, λοιπόν, 21/12 είχαμε κανονίσει βόλτα στα μαγαζιά με την φίλη μου και μετά είπαμε να πάρουμε και τον καλό μου και να πάμε να δοκιμάσουμε τον μπουφέ. Αν και δεν είχαμε σκοπό να κλείσουμε τραπέζι, εγώ το προηγούμενο βράδυ σκέφθηκα ότι επειδή δεν θα πάμε νωρίς ίσως είναι καλύτερα να πάρω να κλείσω για να μην μείνουμε με την χαρά. Όντως τηλεφώνησα και μια ευγενέστατη κυρία με εξυπηρέτησε κρατώντας τα στοιχεία μου, κάτι που με προϊδέασε θετικά...

Την άλλη μέρα στις 3:30 φτάσαμε στο μαγαζί και το μόνο ελεύθερο τραπέζι ήταν το δικό μας και ένα ακόμα μικρότερο, οπότε πήρα τα συγχαρητήρια των υπολοίπων. Η ευγενέστατη κινεζούλα μας πήγε στο τραπέζι και μας έφερε τον κατάλογο με τα ποτά. Εκεί μια ακόμα θετική έκπληξη ήταν ότι υπήρχε το ροζέ Αέροινος, ένα κρασί που μας αρέσει πολύ, στα 5,50 ευρώ ενώ γνωρίζουμε, μιας και όποτε το βρούμε το αγοράζουμε, ότι η τιμή στην κάβα είναι γύρω στα 4,50 με 5 ευρώ. Φυσικά, το παραγγείλαμε και μια δεύτερη κινεζούλα μας το έφερε και μας το σέρβιρε με όλο το εθιμοτυπικό του σερβιρίσματος κρασιού (δοκιμή, χέρι πίσω κλπ). Μου έκανε εντύπωση η ευγένεια τους αλλά και το ότι ήξεραν καλά ελληνικά, κάτι που δεν συναντώ συχνά σε κινέζικο.

Αμέσως, όπως ήμασταν πεινασμένοι, περάσαμε στον μπουφέ, ο οποίος ήταν αρκετά πλούσιος... Περιείχε δύο σούπες, μία σαλάτα, δύο είδη σούσι και άλλα καμιά δεκαριά - δωδεκαριά κινέζικα πιάτα, τα πιο χαρακτηριστικά (γλυκόξινο, Spring rolls, won ton, τηγανιτό ρύζι, noodles, χοιρινά παϊδάκια κ. α. καθώς και ρύζι γιασεμί αλλά και μπουτάκια κοτόπουλου και τηγανητές πατάτες (μάλλον για να τρώνε και τα παιδιά των οικογενειών).

Τώρα ως προς τις γεύσεις, κάποια ήταν ιδιαίτερα νόστιμα (σούπα με κοτόπουλο και καλαμπόκι, γλυκόξινο, παϊδάκια, won ton, τηγανητό ρύζι, ρύζι γιασεμί, μια υπέροχη σαλάτα με ανανά) και κάποια πιο φλατ όπως το μοσχάρι με μανιτάρια, ενώ το σούσι ήταν τελείως αδιάφορο. Στο τέλος, το κέρασμα που περιλαμβάνονταν στο μενού των 11 ευρώ ήταν ο τηγανητός ανανάς (μια χαρά αλλά δεν είμαι fun) ενώ κάποια τραπέζια είχαν πάρει έξτρα cheesecake και brownie. Να τονίσω εδώ πως ο μπουφές μέχρι την ώρα που φύγαμε ανανεώνονταν συνεχώς.

Επισκεπτόμενοι αρκετές φορές τόσο τον μπουφέ για refill των πιάτων, όσο και την τουαλέτα αλλά και το λίγο που είδα από κουζίνα, πρέπει να πω ότι από άποψη καθαριότητας το κατάστημα έπαιρνε άριστα.

Συνολικός λογαριασμός για τρία άτομα με ένα μπουκάλι κρασί και εμφιαλωμένο νερό (έφερναν και βρύσης απλά εμείς το θέλαμε) 39,70 λεπτά, απόλυτο value for money μιας και οι γεύσεις ήταν όλες συμπαθητικές και άνω, εκτός από μία σούπα (δεν ξέρω πια) που δεν άρεσε στην φίλη μου καθόλου αλλά ο καλός μου την βρήκε οκ. Μάλιστα, αξίζει να αναφερθεί ότι εγώ αν και λατρεύω το κινέζικο μου πέφτει ιδιαίτερα βαρύ, ε λοιπόν αυτό ούτε που το κατάλαβα...

Τώρα, θα μου πείτε, αξίζει ο άλλος να κάνει ταξίδι για αυτό το κινέζικο, θα του πω τίμια ότι μάλλον δεν αξίζει. Αξίζει, όμως, για όσους είναι σε κοντινές αποστάσεις αλλά και να το έχετε υπόψιν σας αν βρεθείτε στην γειτονιά. Εγώ πάντως θα το τιμάω συχνά.