27 Δεκ 2014

Παραμονη Χρισουγεννων.. ημερα χαρας κ ονομαστικης εορτης!
Αποφασισαμε με τον αρραβωνιαστικο μου να φαμε καπου καλα κ ετσι βρεθηκαμε στο Κολωνακι..

Σε ενα σημειο πολυ ζεστο κ καλοβαλμενο, που αν κ κεντρο Αθηνα κατειχε τη δικη του θεση σε μια πλατεϊτσα
Στην υποδοχη μας περιμενε ενας ευγενεστατος κυριος που γρηγορα μας οδηγησε στο τραπεζι μας, αναλυοντας μας το εορταστικο μενου αλλα κ προτεινοντας μας επισης διαφορα πιατα απο το μενου.. πολυ σημαντικο, οι ανθρωποι που εργαζονται σε χωρους εστιασης να γνωριζουν καλα τη δουλεια τους.
κ ειλικρινα, ειναι απο τα λιγα εστιατορια που ολο το προσωπικο ηταν αρτια κατηρτησμενο, ευγενεστατοι κ προθυμοι να σε εξυπηρετησουν

Οσον αφορα στο φαγητο επιλεξαμε τελικα πιατα απο το καθημερινο μενου., κυριως θαλασσινα.. Ξεκινησαμε με μια σουπα βελουτε καστανου κ παπιας, λογω ημερας κ σαλατα ντοματα-βασιλικος-μοτσαρελα.
στη συνεχεια γευτηκαμε μια υπεροχη σουπα bouillabaisse κ καβουρι με αβοκαντο κ κινοα!!! απλα μοναδικα πιατα!!!! τοσο σε εμαφανιση οσο κ σε γευση
απο κυριως επιλεξαμε ριζοτο θακασσινων με μαυρη τρουφα κ σφυριδα στο φουρνο.. εκπληκτικα!!

Το επιδορπιο, μια ταρτα λεμονι συνοδευομενη απο παγωτο πραλινα μας αφησε μια απαλη επιγευση τοσο μοναδικη που δεν θελαμε να τελειωσει
ηπιαμε 3 ποτηρια λευκο κρασι κ, ενα cocktail cranberry
Κ για ολα αυτα, αν κ παραμονη Χριστουγεννων που για πολλους ειναι μια καλη ευκαιρια γρηγορου κερδους, δωσαμε 100€!! Συν του οτι Μας κερασαν δυο ποτηρια αφρώδη οινου κ τα χωνευτικα ποτα.. πολυ ωραια κινηση..

Εν κατακλειδι, προκειται για ενα πανεμορφο εστιατοριο τοσο σε γευσεις οσο κ σε τιμες, με μια ποικιλία πιατων για ολα τα γουστα κ ενα αψογο προσωπικο!

27 Δεκ 2014

jen