Ελληνική κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επίσκεψη στις 20/12

Οι "Μαγικές Κατσαρόλες" είναι ενα εστιατόριο επί της Ζησιμοπούλου, στο Π. Φάληρο. Η ζησιμοπούλου είναι αρκετα κεντρικός δρόμος και η πρόσβαση είναι αρκετά εύκολη. Το παρκινγκ με σχετική ευκολία στα γύρω στενά.

Ο χώρος είναι ένα παλιό σπίτι, στο οποίο η αυλή δικην ημιυπαιθρίου έχει μεταμορφωθεί σε χώρο καπνιζόντων, με τις προβλεπόμενες θερμάστρες, ειδικά τώρα το χειμώνα και τον εσωτερικό χώρο, των μη καπνιζόντων. Εμεις καθίσαμε στο χώρο των μη καπνιζόντων, οπότε για τον εξωτερικό χωρο δεν μπορώ να εκφέρω σαφή άποψη. Πάντως ο χωρος προσωπικα μου άρεσε.

ΟΙ "Μαγκές Κατσαρόλες" έχουν πιάτα ημέρας και μια επιλογή από burgers, τα οποία όπως μας εξήγησε ο υπεύθυνος μια και είχαμε πολλές άγνωστες λέξεις (πχ δεν ήξερα τι είναι νουμπουλο, τελικά αποδείχθηκε το κερκυραϊκό προσούτο), ενώ τα burgers ήταν κάτι προσωινό επειδή είδε τη θετική ανταπόκριση επέλεξε να τα διατηρησει στο κατάλογο. Τούτου δοθέντος πήραμε τρια, ενα Κερκυρα (με φιλέτο κοτόπουλο και φυσικά με το προαναφερθεν νουμπουλο), ένα νάξος και ένα Μακεδονία. Δε θυμαμαι τα συστατικά των άλλων δύο burgers, αλλά γενικά κυριαρχουν τα προιόντα που βγάζει η καθεμιά ομώνυμη περιοχή. Είχε πάντως και άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές. Στην αρχή ήρθαν τρία κουλουράκια κριθαριού με ενα λευκό spread (κουβερ 1 ευρώ έκαστο).

Πήραμε επίσης μια σαλάτα πηλιορήτικη, με λαχανο, ροδι, μηλο ζαχοράς και vinegrette ροδιού, καλή μερίδα και καλή εκτέλεση, ενα σαγανάκι, καλή μερίδα και καλή εκτέλεση, συνοδευόταν νομίζω από μαρμελάδα ντομάτας, και κάτι σαν κολοκυθοκεφτέδες, με κολοκύθι, κολοκυθανθούς και τυρί, 3 τον αριθμό της μερίδας, προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα. Εκει που τελειώναμε με τα ορεκτικά, σκάνε και τα burgers. Ηταν θηριώδη. Όταν λέει 300 gr μπιφτεκιού, περιμένεις να δεις αν ισχύει(burger Μακεδονια). Πολύ νόστιμα και χορταστικά.

Για το τέλος μας έφεραν τον κατάλογο με τα γλυκά και πήραμε μια panacotta με σαλτσα ροδιού, ενώ μας κέρασαν και limoncello (ή μαστίχα αν θελει κάποιος), χειροποίητο, λίγο ελαφρύ κατά τη γνώμη μου. Πάντως η κίνηση θετική.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Οποιαδήποτε απορία είχαμε, μας την επίλυσε ο υπεύθυνος, η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη σε ότι θέλαμε και η απόδειξη ήρθε κατευθείαν. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι κατευθείαν ανοίχθηκε ενα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Όταν τελείωσε ζητήσαμε νερό βρύσης και μας έφεραν χωρίς μορφασμό δυσαρέσκειας.

Στο δια ταύτα για όλα αυτά, συν 3 coca cola, περίπου 25 ευρώ το άτομο.

Αν άξιζε τα λεφτά του και αν θα ξαναπάω; ΟΙ "Μαγικές Κατσαρόλες" είναι ένα εστιατόριο στα ανώτερα όρια του 17-25 εύρους τιμών. Όμως εμένα με έπεισαν. Έφαγα καλά, πέρασα καλα και δεν ένιωσα ότι αυτά που πλήρωσα δεν είχαν αντίκτυπο. Οπότε ναι, θα ξαναπαω.

ΥΓ έχει σελίδα στο facebook, από όπου πήρα καποιες πληροφορίες, καθότι δεν έχει αναρτημένο το πλήρες μενού. To site δε λειτουργεί ακόμα.