Μεζεδοπωλεία - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Η εξοδος της εβδομαδας αυτη την φορα ηταν στο φημισμενο μεζεδοπωλειο του Ψυχικου!! Τρια ατομα και Χοχλιδακι λοιπον για δευτερη φορα! Ενα ουζερι θα ελεγα το οποιο σου προσφερει απλα πραγματακια αλλα οτι πρεπει για να χορτασεις και να πιεις παραλληλα το κρασακι σου η το ουζακι σου χωρις παντως να εχεις τεραστιες απαιτησεις απο αποψη γευσεων.

Κανοντας λοιπον την γνωστη μας κατηγοριοποιηση ας δουμε τι ειδαμε στο Χοχλιδακι!

ΧΩΡΟΣ

Λιτος χωρος, χωρις τιποτα το ιδιατερο απο αποψη διακοσμησης αλλα υπερφορτωμενο απο καθε λογης ουζακια, τσιπουρακια και ταμπελες η ταμπελακια απο παλιες διαφημισεις που αφορουσαν κυριως φαγητο και ποτο. Προσωπικα μου αρεσει το ολο σκηνικο αρκετα, η παρεα το βρηκε λιγο συνηθισμενο. Το μαγαζι εχει δυο χωρους. Στο κατω μερος απαγορευεται το καπνισμα ενω υπαρχει και ενας χωρος πανω σαν παταρι οπου και μπορει καποιος να καπνισει αν θελει.

Σημαντικο οτι η κουζινα ειναι ανοιχτη χωρις παραλληλα να φερνει οσμες στον κυριως χωρο. Το μονο αρνητικο ειναι οτι καθ'ολη την διαρκεια της παραμονης μας στο μαγαζι κρυωναμε λιγο. Οι τουαλετες πολυ καθαρες.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Αψογα ολα στον τομεα της εξυπηρετησης. Αμεση ανταποκριση σε καθε μας νευμα. Πολυ ευγενικοι και οι σερβιτοτοι αλλα και ο κυριος που μας εξηγησε καποια πραγματα για τα φαγητα του εστιατοριου, ισως να ηταν και ο ιδιοκτητης. Αν και καθημερινη ειχε αρκετο κοσμο αλλα αυτο δεν σταθηκε προβλημα για τα παιδια που μας εξυπηρετησαν. Ειναι απο τις φορες που δεν χρειαζεται να αναλυσουμε κατι παραπανω.

ΦΑΓΗΤΟ

Οπως και την πρωτη φορα που ειχμε επισκεφτει το συγκεκριμενο μεζεδοπωλειο ξεραμε οτι θα φαμε καλα, θα χορτασουμε με ασφαλεις γευσεις χωρις να περιμενουμε κατι να μας ενθουσιασει η να μας μεινει ως εξαιρετικο.

Στα πολυ αρνητικα ο καταλογος απο τον οποιο δεν καταφεραμε να βγαλουμε ευκολα ακρη μιας και για καθε φαγητο ειχε διαφορες ιστοριες που πιο πολυ σε κουραζαν και σε μπερδευαν στο τι να διαλεξεις

Ας τα παρουμε ομως ενα ενα

-Για σαλατα διαλεξαμε την Ελευθερας βοσκης η οποια περιειχε ροκα μαρουλι λολα ροδι και καποια σως η οποια δεν της εδινε το κατι παραπανω. Την επομενη φορα θα δοκιμασω καποια πιο ιδιαιτερη απο αυτες που ειδαμε.

Στην συνεχεια ηρθε ο δισκος με τα κρυα ορεκτικα απο τα οποια επιλεξαμε

-σφελλα, το γνωστο τυρι απο την καλαματα το οποιο ηταν αρκετα καλο αν και ιδιαιτερα πικαντικο, δεν καταλαβα τι ειχε απο πανω που το εκανε τοσο καυτερο. Μας αρεσε παντως

-Τζατζικι, εκπληκτικο οπως το τρωμε στα χωρια μας σπιτικο

-πατατες τηγανητες. νομιζω οι καλυτερες που εχω φαει σε μεζεδοπωλειο στην Αθηνα...

-Κολοκυθακια τηγανητα, τα οποια αντι κομμενα οχι σε ροδελες αλλα σε σχημα μπαστουνιου, πολυ καλα τηγανισμενα!

Προχωροντας στα κρεατικα συνεχισαμε με

-Κοψιδακια χοιρινα, τα οποια στην ουσια πανσετακια στην σχαρα, μετρια πολυ.

-Χοιρινη τηγανια. Μια απλη τηγανια με πρασο και θυμαρι σβησμενο το χοιρινο σε κρασι. Ειναι απο τα πιατα που τα ευχαριστιεσαι γιατι καταλαβαινεις την γευση του χοιρινου τελεια αλλα δεν ειχε κατι που να σου κανει το κατι παραπανω. λιγο τυρακι λιωμενο η καποια ιδεα αλλη που θα το εκτιναξει...

-Σουβλιτσες, που ειναι κεμπακια απο κιμα σε αραβικες πιτες. Μας αρεσε σε ολους παρα πολυ!

Μας κερασε το μαγαζι ενα γλυκο του κουταλιου, πολυ γευστικο!

Αξιζει τα λεφτα του?

Ομολογω ειναι μια τιμια προσπαθεια που οπως φανηκε απο τον κοσμο που ειχε καθημερινη εχει αποδωσει καρπους. Πληρωσαμε το ατομο 17-18 ευρω μαζι. Θα μπορουσε να ειναι και πιο φθηνο αλλα δεν παραπονιεμαι, μην με πουν και τσιγγουνη. Λιγη περισσοτερη φαντασια στα πιατα και θα ολοκληρωνοταν η πολυ καλη μας εξοδος.

Το προτεινω, αξιζει να πατε!