Μεξικό - Κούβα - Γκάζι, Αθήνα

Η πρώτη μου γνωριμία με τον Μεξικανό έγινε κάποιο χειμώνα πριν από περίπου επτά χρόνια στο εστιατόριο στου Γουδί. Από το λίγο που θυμάμαι, είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένη με μόνη εξαίρεση τον άσχημο εξαερισμό. Βλέπετε, μια τρύπα το μέρος.

Ψάχνωντας λοιπόν με φίλους να βρούμε κάποιο μέρος όπου θα πηγαίναμε την παραμονή των Χριστουγένων επιλέξαμε τον Μεξικανό. Προηγουμένως, είχα κάνει κάποια επίσκεψη προκειμένου να δω τον καινούργιο αυτό χώρο στο Γκάζι.
Ο καινούργιος χώρος του Μεξικανού ( o παλιός στου Γουδί υπάρχει ακόμη) μου άρεσε πολύ. Επίσης, μου έγινε γνωστό, από τον ευγενέστατο - τότε - Μεξικανό ιδιοκτήτη, ότι την παραμονή των Χριστουγέννων - και ανήμερα - θα υπήρχε ζωντανή μουσική, μόνο στον επάνω χώρο.

Έπειδή όλη η παρέα ενθουσιάστηκε με την ιδέα του μεξικάνικου φαγητού σε συνδυασμό με την ζωντανή -λάτιν- μουσική, έκανα κράτηση χωρίς δεύτερη κουβέντα. Βέβαια, επαναλαμβάνω, ο ιδιοκτήτης μας πληροφόρησε ότι ζωντανή μουσική θα υπήρχε μόνο στον επάνω χώρο. Έτσι, παρόλο που ο επάνω χώρος ήταν λιγότερο αρεστός από τον πολύ όμορφο και αρκετά ευρύχωρο κάτω χώρο, συμφωνήσαμε να πάμε επάνω μόνο και μόνο λόγω της ζωντανής μουσικής που θα υπήρχε.

Φθάνοντας λοιπόν στο εστιατόριο ανεβήκαμε στον επάνω χώρο ο οποίος, όπως και το ισόγειο, φαινόταν ότι άρχιζε να γεμίζει. Μάλιστα, πέρα από τα τραπέζια, μας τράβηξε την προσοχή μια μακρόστενη μπάρα - τραπέζι όπου είπαμε ότι, υπό άλλες συνθήκες, θα είχε γούστο να κάθεται κάποιος εκεί με το ποτό του και να απολαμβάνει live μουσική.... Κούνια που μας κούναγε!

Ο χώρος όπου θα λάμβανε μέρος το live ήταν ένας ενοχλητικά κενός χώρος με δύο καρέκλες!!! Ούτε ένα τύμπανο έτσι για τα μάτια του κόσμου!!
Τέλος πάντων, ένας νεαρός τραγουδιστής, στη μέση του πουθενά, με μία κιθάρα (στυλ Χατζή ) άρχισε να τραγουδά. Πραγματικά καλλίφωνος. Αλλά τι να το κάνεις, μετά από μία - μιάμιση ώρα έφυγε και όπως πληροφορηθήκαμε πήγε να τραγουδήσει στον κάτω χώρο...!!! Γιατί κύριε ιδιοκτήτη μας είπατε ότι η ζωντανή μουσική θα λάμβανε μέρος μόνο στον επάνω χώρο ????

Εν τω μεταξύ, ο πολύ νεαρός τραγουδιστής παρά τα χειροκροτήματα των θαμώνων ούτε ένα χαμόγελό, ούτε ένα ευχαριστώ. Βέβαια, ούτε ένα καληνύχτα πριν την αποσυρσή του. Βέβαια, δεν το συζητώ, ούτε ένα συγνώμη και από την διεύθυνση για το κρέμασμα.....

(Αλλά πάλι, κάθομαι και σκέφτομαι ότι ίσως φταίει η φαντασία μου... μέσα στο μικρό μου μυαλουδάκι νόμιζα ότι θα ζούσα κάτι από τα ονειρεμένα χρόνια των πρώτων εποχών λειτουργίας του ανεπανάληπτου Cubanita στου Ψυρρή... )
Επιπλέον, η σύζυγος του ιδιοκτήτη μας είπε ότι λόγω κάποιου γενικότερου - και μη επιλύσιμου - προβλήματος που υπήρχε στα μεγάφωνα δεν μπορεί να συνδεθεί ακουστικά ο κάτω με τον πάνω χώρο!! Κρίμα....

Καλύτερα, τελικά, να ακουγόταν μουσική εξ αρχής από τα μεγάφωνα ( έστω και διαφορετική στους δύο χώρους ) παρά αυτό το φιάσκο!! Δεν σέβονται λίγο την επένδυση που έχουν κάνει καθώς και το, όπως φάνηκε, πιστό κοινό τους?
Γενικά, παρά το γιορτινό της ημέρας, υπήρχε ένα μουρτζούφλικο κλίμα.... που με αναγκάζει και μένα, μέρες που είναι, να γίνομαι δυσάρεστη. Ζητώ συγνώμη.

Πάμε στο φαγητό:
Δοκιμάσαμε, λόγω παράδοσης του Μεξικού στο θέμα πατάτα, μια μερίδα πατάτα Mexicana ( 7,00 ). Κάτω του μετρίου. Κατόπιν, μία μερίδα La Tequisa (13,50), ποικιλία με tacos, εξαιρετικό ορεκτικό. Ίσως το καλύτερο πιάτο της βραδυάς, μία μεγάλη - και όμορφα παρουσιασμένη - μερίδα με πολύ νόστιμες πιτούλες και τρία μπολάκια πεντανόστιμες σαλτσούλες. Μία σαλάτα Μixteca (?), 8,50, με μαρούλι, κάκτο, ντομάτα και κρεμμύδι (βλ. κατάλογος ). Αρκετά νόστιμη. Βέβαια για τον κάκτο έχω κάποια αμφιβολία: Ο ιδιοκτήτης μπερδεύτηκε και νόμιζε ότι του παραγγείλαμε δύο σαλάτες. Όποτε, μας είπε ρώτησε: αυτή (την Mixteca) ή εκείνη με τον κάκτο?

Από την άλλη πλευρά, απαντήσαμε ότι τελικά παραγγείλαμε μία σαλάτα. Την πήρε πίσω τόσο μουτρωμένος που δεν τολμήσαμε να ρωτήσουμε κάτι παραπάνω..

Οσον αφορά τα κυρίως, δοκιμάσαμε, μια μερίδα Burritos Queso (10,50) με χοιρινό, μπέικον, μανιτάρια και κρεμμύδι. Βέβαια, το αν υπήρχαν όλα τα υλικά μέσα δύσκολο να το πω λόγω της ιδιομορφίας των Burritos. Tέλος πάντων... Μέτριο άλλα πολύ καλύτερο από το Βuritos με κοτόπουλο και λαχανικά ( 9,00 ) που πήρε μια φίλη μετά.

Οι μερίδες τεράστιες, για δύο άτομα η καθεμία. 'Ενας άλλος φίλος από την παρέα πήρε μία μερίδα Chimichanga (9,50), τορτίγια από σιτάρι με κρεμμύδι, πιπεριά και κόκκινη σάλτσα (?). Μετριότατο και όπως όλα τα φαγητά λιπαρότατο!!

Από τα γλυκά πήραμε 2 μερίδες Bomba (7,00 η μερίδα). Βασικά, παγωτό με σοκολάτα. Πολύ καλό!! Η τόσο μεγάλη μερίδα, όμως, για γλυκό, άγγιζε τα όρια του κιτς..

Εκεί όμως που μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι ήταν στο θέμα σανγκρία. Εξαιρετική!!! Παραγγείλαμε και ήπιαμε 1 Kg από το εξαιρετικό αυτό κρασί (!!! ), (12,00 ).

Το σέρβις πολύ αργό, σε μεξικανικούς ρυθμούς, τουλάχιστον!!!
Μετά από λίγη ώρα, ο ιδιοκτήτης εξαφανίστηκε. Όμως, όπως μας ενημέρωσαν, είχε χειρουργηθεί εκτάκτως την προηγούμενη ημέρα και επειδή δεν αισθανόταν καλά έφυγε εσπευσμένα. Κάτι δεν μου πήγαινε καλά αλλά τέλος πάντων.
Κύριε ιδιοκτήτη δεν μπορούσες λόγω της ημέρας, γενικότερα, να έχεις stand by κάποιο επιπλέον προσωπικό??? Χρόνια είστε στο κουρμπέτι!!

Οι άνθρωποι, που επαγγελματίες σερβιτόρους δεν τους λές, είχαν πελαγώσει. Μάλιστα, εάν είχαμε το θάρρος, προς διευκολυνσή τους, θα πέρναμε φεύγοντας και το πιάτο μας να το πάμε στην κουζίνα...

Η όλη κατάσταση μας είχε χαλάσει την διάθεση και ζητήσαμε σχετικά νωρίς τον λογαριασμό.

Νομίζω ότι αυτό το μαγαζί θα έπρεπε - ίσως- να είχε λειτουργήσει τουλάχιστον μια εβδομάδα μετά. Μάλλον, πήγαν να προλάβουν τα Χριστούγεννα και κάπου έχασαν την μπάλα... ( Viva Mexico! )
Χρόνια Πολλά!