Ιαπωνία - Sushi - Γλυφάδα, Αθήνα

Κατ' αρχήν να ευχηθώ σε όλους Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

Είναι ωραίες οι Γιορτές είναι ότι έχεις την ευκαιρία να επισκέπτεσαι συχνά εστιατόρια χωρίς να αισθάνεσαι άσχημα που "πάλι έξω τρως" ή ξοδεύεις το κατιτίς παραπάνω. Λίγο τα ψώνια, λίγο οι εορτάζοντες, λίγο να δεις δυο φίλους ακόμα, όλο έξω τσιμπολογάς.

Κάπως έτσι βρέθηκα στο Sushiya μια Δευτέρα βράδυ, λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Το είχα βάλει καιρό στο μάτι, γιατί πάντα με ενδιαφέρουν τα νέα σουσάδικα της περιοχής μου. Ομολογώ ότι τραβάει το μάτι έτσι ωραίο και φωτισμένο που φαίνεται στην Πλατεία Νυμφών. Και μαζί με τα δυο-τρία μπαρ που έχουν ανοίξει γύρω, έχει δώσει μια πνοή σ αυτή την πλατεία, που μόνο πέρασμα ήταν μέχρι πρόσφατα.

Το συγκεκριμένο μαγαζί, αν έπαιζε έξυπνα, θα μπορούσε να καλύψει το κενό ποιοτικής και ταυτόχρονα casual ιαπωνικής κουζίνας στη Γλυφάδα. Γιατί όσοι ξέρουν από την περιοχή και τα πέριξ θα συμφωνήσουν ότι δεν υπάρχει ένα αξιόλογο sushi bar, όπου δε απαιτείται να πληρώσεις μισό μισθό για να φας ούτε να κρατάς τσάντα chanel για να σου επιτραπεί η είσοδος. Οκ, αν είσαι λίγο ψαγμένος ξέρεις ποιες μέρες-ώρες να βρεις σούσι σε άλλα bar restaurants (βλ. balux), αλλά δεν είναι το ίδιο.

Εννοώ μαγαζιά στην ίδια κατηγορία με τα The Sushi bar (υπήρχε κάποτε και στη Γλυφάδα), το Furin Kazan, ακόμα και το Wagamama. Πιο προσιτά και πιο συμπαθή στο μέσο πορτοφόλι.

Με την προσδοκία αυτή λοιπόν, να φάω καλό και προσιτό sushi, πέρασα την πόρτα του Sushiya, μαζί με ένα φίλο, που τρελαίνεται για γιαπωνέζικο. Μας υποδέχτηκαν πολύ ζεστά. Για την ακρίβεια όλο το προσωπικό ήταν στη διάθεσή μας, καθώς την ώρα που πήγαμε (9.00) είχε μόλις μία παρέα. Καθίσαμε σε ένα τραπέζι στον εσωτερικό χώρο, όπου δεν επιτρέπεται το κάπνισμα.

Το περιβάλλον είναι ωραίο, όλα καθαρά και πολύ προσεγμένα, τα τραπέζια είναι στρωμένα, με τα σερβίτσια, καθαρές πετσέτες και τα απαραίτητα chopsticks. Κυριαρχεί το ασπρο-μαύρο και κάποιες κόκκινες λεπτομέρειες. Γενικά μίνιμαλ διακόσμηση, όπως είναι τα περισσότερα εστιατόρια του είδους.

Οι σερβιτόροι ευγενέστατοι και πολύ εξυπηρετικοί σε όλα.

Παραγγείλαμε μία σούπα miso, ένα tuna tataki ως ορεκτικό και τρία ρολς (από 8 κομμάτια το καθένα): Το κλασικό california, ένα με χέλι (νομίζω dancing ell λεγόταν) και spicy tuna. Ήταν όλα πολύ νόστιμα και προσεγμένα σε εμφάνιση. Το ορεκτικό συμφωνήσαμε ότι ήταν το καλύτερο πιάτο, με τόνο πολύ καλής ποιότητας και τέλεια καπνισμένη κρούστα. Η σούπα επίσης μου άρεσε πολύ, τολμώ να πω από τις καλύτερες miso που έχω δοκιμάσει.

Το μόνο που μας "δυσκόλεψε" ήταν το spicy tuna. Τόσο spicy που μούδιασε το στόμα μας. Αν δεν ξέραμε ότι στο sushi κάθε κομμάτι κοστίζει, σίγουρα τα μισά θα τα αφήναμε στο πιάτο.

Το πόσο κοστίζουν, στην κυριολεξία το καταλάβαμε μόλις ανοίξαμε το μενού. Τα περισσότερα (σαλάτες και ορεκτικά) είναι στις γνωστές τιμές, γύρω στα 10 ευρώ. Φτηνά δεν τα λες, αλλά δυστυχώς αναμενόμενα. Αυτό που θεωρώ πραγματικά ακριβό είναι τα rolls στα 14,90-16,90 τα 8 κομμάτια. Βρίσκω απαράδεκτη την τιμή αυτή για ένα Sushi roll, τη στιγμή που δεν αποτελεί ολοκληρωμένο γεύμα και πουθενά αλλού στον κόσμο, σε ένα απλό γιαπωνέζικο εστιατόριο, το sushi δεν κοστίζει τόσο.

Δεν καταλαβαίνω τη λογική αυτή στην Αθήνα, να πουλάνε το sushi λες και είναι μαύρο χαβιάρι. Δυστυχώς ούτε το sushiya ξεφεύγει από τον κανόνα.

Πληρώσαμε γύρω στα 45 ευρώ το άτομο (80+ συνολικά), μαζί με δυο ποτήρια κρασί. Γι αυτό βάζω στο v f m 2. Θεωρώ την τιμή εξωφρενική για μια μέτρια παραγγελία sushi.

Όσο για την ατμόσφαιρα, θα βάλω επίσης 2, όχι γιατί δε μου άρεσε ο χώρος, αλλά γιατί τον βρήκα κάπως ψυχρό, αφού δεν είχε κόσμο. Ένα εστιατόριο με πολλά τραπέζια είναι δύσκολο να γεμίσει τις καθημερινές, ειδικά αν οι τιμές του είναι υψηλές. Την ώρα που φεύγαμε, ο κάτω χώρος προς την πόρτα ήταν σχεδόν γεμάτος αλλά εκεί που καθόμασταν ήρθαν δύο μόλις παρέες μέχρι να φύγουμε.

Αν θα ξαναπήγαινα είναι δύσκολο να αποφασίσω. Oι γεύσεις είναι ποιοτικές, οι τιμές του όμως αποτρεπτικές. Αν έπαιζε έξυπνα, όπως έλεγα πριν, θα είχε τα rolls στη μισή τιμή και θα ήταν συνεχώς γεμάτο και πλήρως ανταγωνιστικό στα πανάκριβα ιαπωνικά που κυριαρχούν γύρω.