Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Κυριακή βράδυ 21/12 μετά από βόλτα στο κέντρο και με ανεβασμένη ψυχολογία λόγω γιορτών, κάποιες καλές κριτικές στο ask4food μας έφεραν στο επι το λαϊκώτερον στα άνω πατήσια

Εύκολη η πρόσβαση ανεβαίνοντας την Πατησίων μετά τη Λ. Γαλατσίου, στρίψαμε δεξιά στο αμέσως επόμενο στενό τη Ροστάν και μετά απο 3 δρόμους γωνία Ροστάν και αγ. Λαύρας νάσου ένα όμορφο διόρωφο νεοκλασικό που αμέσως σου τραβάει την προσοχή

Περιοχή με πολλές μονοκατοικίες κάποτε, εξ΄ου και το όνομα Κηπούπολη η αλιώς Κυπριάδου τώρα έχουν απομείνει λίγες αλλα παραμένει όμορφη. Παλιότερα πηγαίναμε στον Κόμη μια μπυραρία λίγο πιό πέρα στή Λασκαράτου

Ομορφος χριστουγενιάτικος στολισμός με πολλά φωτάκια στη μάντρα, μεγάλη αυλή για το καλοκαίρι με πλάκες καρύστου, σε επίπεδα.

Ο εσωτερικός χώρος πολύ ζεστός με πέτρα στούς τοίχους, δύο επιβλητικές καμάρες με πυρότουβλα, ξύλινα τραπεζάκια και καρέκλες στο χρώμα της ελιάς και σε καρυδιά ανάμεικτες.

Αλλη μια παρέα πριν απο μας αλλά μετά μαζεύτηκαν καμιά δεκαριά παρέες, κάποιοι νεολαίοι ΄κάποιοι μεγαλύτερης ηλικίας.

Ο σερβιτόρος ευγενικός σου κέρδιζε την εμπιστοσύνη, και μας βοήθησε με τις προτάσεις του στην παραγγελία. Ο εξαερισμός μας ενοχλούσε στην αρχή αλλά μετά ανέβασαν τη θέρμανση και το πρόβλημα λύθηκε. Οπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος θερμαίνεται ο φρέσκος αέρας μεσω του εξαερισμού και πρέπει να είναι σωστά ρυθμισμένη η θερμοκρασία.

Κανάτα νερό εξ αρχής και ψωμάκι με σουσάμι

Πήραμε πολίτικη σαλάτα νόστμη και καλή μερίδα.
ανθοτυροπιτάκια 4 τεμάχια νοστιμότατα

Μελιτζανοκατάσταση με μελιτζάνες σάλτσα τομάτας και φέτα στο φούρνο, πολύ καλή

Κολοκυθάκια τηγανιτά τραγανά μόνο που ήθελαν λίγο αλάτι απο πριν γιατί στο πιάτο δεν αλατίζονται το ίδιο

Πονηρή τηγανιά δεν την ακούμπησα γιατί είχε σως ροκφόρ, αλλά στούς οιπόλοιπους άρεσε

Συκώτι τηγανιά πολύ νόστιμο και μαλακό νομίζω το καλύτερο πιάτο

Λουκάνικο χωριάτικο με πατατούλες φρέσκιες οκ
Κοψίδια στα κάρβουνα, ωραίες πανσετούλες με μια μερίδα σχεδόν πατάτες τηγανιτές

Ηταν αρκετά καλές οι μερίδες και χορτάσαμε. Είχε δίκιο ο σερβιτόρος που δεν μας άφησε να πάρουμε περισσότερα και μπράβο του

Μισό κιλό κρασί κόκκινο απο το ακριβό τους 4 ε καμπερνε με μερλό πολύ καλό,
και ένα καραφάκι τσίπουρο 100 ml 3 ε

Ολα αυτά 60.10 ε δηλαδή15 ε το άτομο. Πολύ καλά για την ποιότητα. Βέβαια δεν πήραμε ούτε αναψυκτικά ούτε ήπιαμε πολύ, οπότε υπολογίστε κάτι παραπάνω αν είστε πότες.

Η δίκαιη βαθμολογία είναι 3,8. σε όλα.
Λέω να ξαναπάω αρκεί να μην πάθω όπως στά ταξίδια την πρώτη φορά ενθουσιάζομαι αλλά τη δεύτερη μου φαίνονται όλα κατώτερα.

2015-01-03 12:56:37

Ευχαριστούμε που μας επισκευθήκατε, και για τα καλά σας λόγια. Ελπίζουμε να σας ξαναδούμε. Με εκτίμιση δημήτρης