30 Δεκ 2014

Μια φίλη ψωνίζει συχνά στο διπλανό μαγαζί με οργανικά και το πρότεινε για υγιεινά smoothies και περίεργα τσαγάκια. Περνάγαμε μια κρύα μέρα του δεκέμβρη και είπαμε να δοκιμάσουμε.

Το μαγαζί είναι μικρό, ένας διάδρομος βασικά με σχετικά μικρά τραπέζια που με το ζόρι θα χωρέσουν 2-3 πιάτα αλλά οι χορτοφάγοι δεν είναι μερακλήδες και βολεύονται φαντάζομαι: ) Στον πάνω όροφο είναι πιο χαλαρή ατμόσφαιρα με πουφ κτλ αλλά δεν υπήρχε ψυχή και κατεβήκαμε πάλι κάτω. Ο χώρος γενικά δε λέει τίποτα, παστέλ πράσινες αποχρώσεις σε μινιμάλ γραμμές που προσωπικά δε με κρατάει για πολύ.

Αν και δεν πεινάγαμε τσεκάραμε το μενού και αποφασίσουμε να δοκιμάσουμε κάτι πιο στέρεο από τα ανατολίτικα τσάγια. Το μενού ήταν γεμάτο με περίεργα ονόματα (όχι σαν τίτλοι πιάτων αλλά επειδή εμείς δεν είμαστε εξοικειωμένοι με πράγματα όπως κινόα, κοκτέιλ σούσι σως, σάλτσα σόγιας ταμάρι κτλ) και περίεργες τιμές, οι πιο πολλές σαλάτες στα 10ευρώ (στο site τους είναι χαμηλότερες, δε ξέρω από πότε έχουν να το ανανεώσουν) κομματάκι ακριβά ρε παιδιά μέσα στην κρίση… Ή κάτι vegan burger (falafel δηλαδή) στα 9,90e…

Δοκιμάσαμε την Dharma Salad (10,50e), γεμάτο πιάτο με ραντίσιο, φουντούκι, αποξειραμένα σύκα, ρόκα και βασιλικό, θεωρητικά είχε και μια σως αβοκάντο, σύκο, βαλσάμικι αλλά η τύχη της αγνοείται μέχρι τη στιγμή που γράφεται αυτό το κείμενο.

Ηρθε η ώρα να μοιραστούμε και ένα κυρίως, έχουν πολλά με ρύζι και λαχανικά αλλά διαλέξαμε ένα από τη στήλη Macrobiotic Menu (ότι και αν σημαίνει αυτό), το δικό μας ήταν το Macro Udon Noodles (10,50e) το οποίο ήταν σε σούπα φάση (μπόλικο ζουμάκι δηλαδή) και είχε Udon Noodle με βιολογικό tofu, λεμονόχορτο, μανιτάρια, κολοκύθα Hokkaido (περίεργα έντονη γεύση), φασολάκια haricot, σάλτσα σόγιας tamari και βιολογικό λάδι σουσαμιού.

Δώσαμε και μια ευκαιρία στις οργανικές μπύρες Septem, μία pale ale και μία pilsner, αποδεκτές θα έλεγα αλλά 4,90e έκαστος (για μπουκάλι 330ml). Από την άλλη φέρνουν νερό σε κανάτα και δε χρεώνουν κουβέρ. Service γρήγορο, ευγενικό και απαντάνε στο τι εννοεί ο ποιητής στο μενού: ) Πήραμε λίγα όμως οπότε δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί μας στη συνέχεια…

30 Δεκ 2014

mindcrimek