Τοπική ελλ. κουζίνα - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Μέρες γιορτινές, είπα να κατέβω κέντρο για ψώνια, χτες Σαββάτο 27-12-14...
και αφού ξεποδαριαστήκαμε (2 άτομα), είπα ώρα για φαγητό, ώρα περίπου 3μμ με κουπονάκι έτοιμο στην τσάντα από γνωστό site, πάμε στο μαγαζί να το δοκιμάσουμε.

Τραπεζάκια επί της Αιόλου (ο πανικός.... ), σελφ σέρβις το μαγαζι. Μπαίνουμε αναγκαστικά μέσα να δούμε βιτρίνα με φαγητά όπου μια γλυκύτατη κοπελίτσα ήρθε αμέσως να μας εξηγήσει τα φαγητά στη βιτρίνα. Είχε 10-12 διαφορετικά, μερικές σαλάτες και κάπου στο στριμωγμα με τον κόσμο, παίρνει το μάτι μου στην πόρτα με κιμωλία γραμμένο, τις τιμές.

Μεσαίο πιάτο χωρίς κρέας 4.90, με κρέας 6.90, μεγάλο πιάτο 10 ευρώ, σαλάτα 3.
Καμιά νύξη όμως από τους υπαλλήλους να εξηγήσουν τις τιμές. Δεν αναγραφόντουσαν και πουθενά εκεί στην βιτρίνα με τα φαγητά, που νομίζω θα έπρεπε. Το μόνο που μου δείξανε, ήταν το μεσαίο και το μεγάλο πιάτο και αυτό προφανώς επειδή ρώτησα εγώ.

Είχε 2 ταψιά με πίτες, ρωτάω τι είναι το ένα, μου απαντά
-"πίτα Σίφνου" (σύρου? τήνου? δε θυμάμαι)
-Τι έχει μέσα?
-διάφορα (???????)
Στην προσπάθεια μας, λόγω στριμώγματος και θολωμένων τζαμιών βιτρίνας, να διαλέξουμε φαγητά, ρωτάω τον τύπο μέσα από το πάσο, ξανά για την πίτα την περίεργη. Η απάντηση που πήρα ήταν "είναι σαν πίτσα". Αυτά που έβλεπα εγώ σαν υλικά, ήταν κρεμμύδι, ελιές, ίσως και ντομάτα (σαν πίτσα......... )

Το κουπόνι ήταν για 12 ευρώ παραγγελία, διαλέγουμε ένα που δε θυμάμαι όνομα αλλά ήταν κολοκυθάκια και πατάτες, σε φέτες, μαγειρεμένα με ανθότυρο, ένα μουσακά που όταν ζητήσαμε να είναι γωνία, μια δυσαρέσκεια τη διακρίναμε, μια σαλάτα λάχανο-καρότο και 1 μπύρα Βεργίνα.

Λογαριασμός 16 ευρώ, πληρώνω δλδ συμπληρωματικά 4 ευρώ. Απόδειξη κόπηκε μόνο όταν το ζήτησα.....

Καθόμαστε έξω και αρχίζουμε τα σχόλια.....

ο μουσακάς... μερίδα θεωρώ τραγικά μικρή για σχεδόν 7 ευρώ (επειδή ήταν φαγητό με... κρέας) Από άλλα μαγαζιά που έχω φάει, ήταν έως και μισή μερίδα μικρότερη η ποσότητα. Νόστιμος αλλά τίγκα στη ζάχαρη η μπεσαμέλ του. Μελιτζάνα... άφαντη... (ούτε ένα κομματάκι δεν πετύχαμε, μόνο πατάτες)

Το δικό μου που ήταν τα κολοκυθάκια, ήταν πάρα πολύ νόστιμο, αλλά όχι για να χορτάσω.. ούτε καν.
Η δε σαλάτα.. έλεος! 3 ευρώ για ατομική σαλάτα? σε μπωλ δημητριακών? μπωλ για ζελέ να το πω? Τρία ευρώ την χρεώνουν σε ψητοπωλείο σε βαθύ πιάτο γεμάτο και όχι και αραιο αραιο! πόσο κοστίζουν το λάχανο και τα καρότα το κιλό? πόσα γραμμάρια να βάλανε στο πιάτο?

Για τα 10 ευρώ που πραγματικά μου κόστισε για 2 άτομα και μόνο με μια μπύρα, χωρίς ψωμί, οριακά να τα άξιζε.
Το μαγαζί έχει χαρακτήρα, μαζεύει νεολαία με συγκεκριμένο στυλάκι, δε μου ταιριάζει όμως. Ισα που μας κόπηκε η πείνα, δε πρόκειται να ξαναπατήσουμε. Next time φαγητό κάπου αλλού, να λέμε ότι φάγαμε πραγματικά με 16 ευρώ. Ισως να είναι καλή λύση, να κάτσεις μόνο για κρασί ή μπύρα, όχι για να "φας".