30 Δεκ 2014

Ο χωρος ειναι υπεροχος. Ασφαλως προκειται για σουβλατζιδικο, αλλα απ'αυτα τα νεου τυπου, που πραγματικα εχουν επενδυσει σοβαρα στην αισθητικη. Καλαισθητο παεριβαλλον, ανετο (τα τραπεζια σε σωστες αποστασεις) και πεντακαθαρο.

Μονο αρνητικο οι οσμες που ερχονται απο την ψησταρια και "κολλανε" στα ρουχα και επισης η δυνατη (παραπανω απ'οσο πρεπει κατα τη γνωμη μου) μουσικη απο τα ηχεια. Ο ευγενικος σερβιτορος ηρθε σχεδον αμεσως και ηταν προθυμος και να μας εξυπηρετησει αμεσα και να μας απαντησει τις οποιες ερωτησεις σχετικα με τον καταλογο.

Ημασταν δυο ατομα και πηραμε:
-Μια σαλατα βραστα λαχανικα. Ηταν παντζαρια και κολοκυθακια σε σχετικα μεγαλη ποσοτητα αλλα στη γευση κατι δεν μου πολυαρεσε, χωρις ομως να ειμαι σε θεση να προσδιρισω τι ακριβως. Η τιμη ηταν 5 ευρω, που κατα τη γνωμη μου ειναι ακριβη εως πανακριβη.

-Μια μεριδα γυρο χοιρινο. Τεραστια ποσοτητα, καλοψημενος και νοστιμος ο γυρος. Συνοδευεται με πατατες τηγανιτες φρεσκιες, επισης πλουσιοπαροχες ποσοτηκα και νοστιμες. Συμπηρωματικα ερχεται και λιγο τζατζικι. Η τιμη στα 8 ευρω. Ακριβη για τα δεδομενα του πιατου. Δε χρειαζεται η τεραστια πσοτητα, θα μπορουσε να ειναι λιγο μικροτερη(αλλωστε παρατηρησα οτι ο περισσοτερος κοσμος αφηνε κρεας στο πιατο του)σε μια καλυτερη τιμη.

-Μια μεριδα μπουτακια καταπουλο στη σχαρα. Πολυ μεγαλη μεριδα και αυτη, ηρθε με μπολικες πατατες και δυο πιττουλες. Στα 5 ευρω, τιμη πολυ οκ για τα δεδομενα του πιατου.

-Μισο κιλο κρασι κοκκινο στο απιστευτο ποσον των 6 ευρω που σημαινει 12 ευρω(!) τιμη λιτρου. Αρκετα καλο γευστικα αλλα Απαραδεκτη τιμη.

-Ενα μπουκαλι νερο πλαστικο που ηρθε με τον κλασσικο νεοελληνικο τροπο του αναγκαστικου σερβιρισματος. Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι υποχρεωμενος ο πελατης να πληρωσει αλλα 1,5 ευρω για κατι που δεν ζητησε.

Συνολικα πληρωσαμε 25,50 τα δυο ατομα.

Σαν παρατηρηση γενικη θα ειχα να πω οτι τα περισσοτερα πιατα ειναι ακριβα. Με εξαιρεση τα μπουτακια καταπουλου, ολα τα αλλα ειναι απο 7,5 ευρω και πανω. Βρε παιδια, σουβλατζιδικο ανοιξατε, ναι μεν καλαισθητο και "τρεντυ", πλην ομως παραμενει σουβλατζιδικο. Προσωπικα απεχθανομαι να πληρωνω "τρεντια"-την θεωρω νεοελληνικη παθηση.

Αν υπολογισεις το πανακριβο κρασι και το υποχρεωτικο νερο, σου ερχετε πιο οικονομικα να πας σε μια απο τις (αφθονες ευτυχως) κοντινες ταβερνες που θα φας νοστιμα, οικονομικα και κυριως τιμια.

Συνεπως δε νομιζω να ξαναπαω, εκτος αν γινει μια σοβαρη επανεξεταση του τιμοκαταλογου...

30 Δεκ 2014

manos36