Κίνα & Ν. Ασία - Καλλιθέα, Αθήνα

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!!! Εύχομαι από καρδιάς, υγεία, ευτυχία, αγάπη και συναρπαστικές γαστρονομικές ανακαλύψεις σε εσάς και τους αγαπημένους σας!

Αφορμή για την επίσκεψή μας στο συγκεκριμένο εστιατόριο υπήρξε η κριτική της αγαπητής Nemo, την οποία και ευχαριστούμε για την ιδέα της, μιας και περάσαμε πολύ όμορφα.

Χθές λοιπόν, κουρασμένοι από τα γιορτινά τραπεζώματα των ημερών και επιθυμώντας κάτι διαφορετικό, έχοντας υπόψη τη συγκεκριμένη κριτική και με επιπλέον δέλεαρ την εξαιρετική τιμή, επισκεφτήκαμε το εστιατόριο.

Είναι πολύ εύκολο να το βρεί κανείς μιας και βρίσκεται χαμηλά στην Κρέμου που είναι κεντρικός δρόμος της Καλλιθέας και με το πάρκινγκ δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα αφού βρήκαμε θέση σχεδόν απέξω.

Ο χώρος είναι πολύ απλός, σαν φαρδύ πεζοδρόμιο κλεισμένο με νάιλον, παρόλα αυτά πολύ καθαρός, τακτοποιημένος, άνετος με καλοστρωμένα τραπέζια και ζεστός. Μπαίνοντας μέσα η μικρή μας αναφώνησε: Tι ωραία που μυρίζει!!!, γεγονός πραγματικό, αφού ερχόταν μια πολύ ορεκτική μυρωδιά φαγητού, η οποία ευτυχώς δε συνόδευσε τα ρούχα μας κατά την επιστροφή στο σπίτι.

Μας υποδέχτηκαν δύο χαμογελαστές και ευγενικότατες ασιάτισες και μας προέτρεψαν να καθίσουμε σε ένα από τα τρία τελευταία άδεια τραπέζια που είχαν μείνει. Καλή εντύπωση μας έκανε ότι στο μαγαζί έτρωγαν και 2-3 παρέες ασιατών, την ώρα που πήγαμε.

Η εξυπηρέτηση, αν και μπουφές, υπήρξε ευγενέστατη και άμεση καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας. Το κρασί και το νερό σερβιρίστηκαν με το σωστό τυπικό, τα πιάτα απομακρύνονταν μόλις άδειαζαν και τα αντικαθιστούσαν με καθαρά, ενώ ασχολήθηκαν και με τη μικρή μας, πείθοντάς τη να δοκιμάσει σούσι για πρώτη φορά, το οποίο, παρεπιπτόντως, της άρεσε, κάνοντάς της δώρο ξυλάκια για να εξασκηθεί καθώς και ένα κινέζικο γούρι/φυλαχτό. Απλές κινήσεις, μικρού κόστους που όμως εμένα με κερδίζουν!

Ας πάμε όμως και στο φαγητό. Η ποικιλία, δεδομένης και της τιμής των 11 ευρώ το άτομο, ήταν παραπάνω από ικανοποιητική. Υπήρχαν δύο σούπες, κοτόπουλο καλαμπόκι και καυτερή και ξινή, spring rolls, won ton, όχι στο κλασσικό σχήμα αλλά σε τρίγωνα, με τυρί και καβούρι, τριών ειδών σούσι με συνοδευτικό wasabi και λάχανο τουρσί, σαλάτα λάχανο φρέσκια, κουνουπίδι μαγειρεμένο, το οποίο άρεσε πολύ στον σύζυγο, φτερούγες κοτόπουλου, χοιρινά παϊδάκια, κεφτεδάκια με κάποια σάλτσα, κι αυτά ωραία και πρωτότυπα, κοτόπουλο γλυκόξινο, κοτόπουλο με λαχανικά, μοσχάρι με λαχανικά, ρύζι τηγανητό και ατμού καθώς και noodles, ίσως να μου διαφεύγει και κάτι! Α! στην τιμή περιλαμβάνεται και τηγανητός ανανάς με σιρόπι για επιδόρπιο!

Όλα τα πιάτα ήταν ήπια μαγειρεμένα, με φρέσκα υλικά, από συμπαθητικά έως καλά, χωρίς όμως να μένει κάτι αξέχαστο,. Η αλήθεια είναι ότι αν μπορούσα θα έβαζα ένα 2,5 αλλά επειδή έχω κακομάθει από την κουζίνα του αγαπημένου μου κινέζικου, δε μπορώ να βάλω και 3.

Ο λογαριασμός μας μαζί με το κρασί και το νερό ήταν 39,70 για τρία άτομα που έφαγαν κινέζικο του σκασμού και που, όπως επισημαίνει και η NEMO, δε μας βάρυνε καθόλου. Vmf......14 λοιπόν!

Τελειώνοντας λοιπόν, συμφωνώ κι εγώ ότι δεν πρόκειται για ένα μαγαζί, για το οποίο αξίζει κάποιος να ξεκινήσει από μακριά για να έρθει. Αν όμως είναι στην περιοχή σας ή βρίσκεστε κάπου κοντά, αν θέλετε να βάλετε κάποιον σκεπτικιστή ή τους γονείς σας να δοκιμάσουν κινέζικο για πρώτη φορά, αν θέλετε να κάνετε ένα εναλλακτικό και οικονομικό τραπέζι..... τότε έχετε βρεί το μαγαζί σας.

Εμείς θα επιστρέψουμε σίγουρα αφού φάγαμε και συμπαθητικά και οικονομικά αλλά πάνω από όλα για το χαμόγελο και την περιποίηση των κοριτσιών!