Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Η τελευταία μου κριτική για φέτος...

Κυριακή 28 Δεκεμβρίου 2014 κατά τις 8μμ, έχοντας κάνει κράτηση για 2 άτομα, παίρνω τη μητέρα μου και πάμε στο συγκεκριμένο μαγαζί. Είχα αγοράσει κουπόνι από γνωστό site, επηρεασμένη και από τα καλές κριτικές εδώ μέσα, είπα να ενισχύσω την περιοχή μου.

Πολύ όμορφος χώρος, μικρό βέβαια το μαγαζί, καλή έως ελαφρά υπερβολική ζέστη (τουλάχιστον εγώ είχα σκάσει γιατί μου ερχόταν στην πλάτη). Σχετικά με το κάπνισμα, μάλλον δεν κάπνιζαν (δε ξέρω αν αφήνανε κιόλας). Μουσική πολύ καλής έντασης, με το μόνο τραγούδι να μου έχει μείνει στη μνήμη το "ντα ντα ντιρλά νταντά".

'Ερχεται ο σερβιτόρος, δίνω το κουπόνι, μας φέρνει καταλόγους. Τιμές τσιμπημένες γενικά, όμως με το περιθώριο να κάνω παραγγελία 40 ευρώ λόγω κουπονιού, ήμουν και διστακτική μήπως θα ήταν πάρα πολλά για 2 άτομα.
Μας φέρνει εμφιαλωμένο νερό (1,5 ευρώ), ψωμί λευκό σε 5-6 φέτες, 1 μικρό στρογγυλό ψωμάκι και μαύρα "ντακάκια" και τραγανά λευκά παξιμαδάκια. (1ευρώ x 2)

Πρώτη επιλογή βραστά χόρτα εποχής.... Είχαν τελειώσει από το μεσημέρι. Δε ξέρω πως λειτουργούν τέτοια μαγαζιά στις προμήθειες τους, αλλά τα μαγαζιά και τα σούπερμαρκετ ήταν όλη Κυριακή ανοιχτά....

Πάμε επομένως σε σαλάτα λάχανο-καρότο (4 ευρώ). Ψιλοκομμένη, ποσότητα μέτρια.

Δεύτερη επιλογή σε σαλάτα, "καλαματιανή": Πράσινα λαχανικά, κολοκύθι σχάρας, καραμελωμένο μανιτάρι, σίγκλινο Μάνης και ελιές καλαμών τα αναγραφόμενα.
Είχε: κόκκινο λάχανο, μαρούλι, ένα άλλο μαρούλι κατσαρό κόκκινο, Ε Ν Α μανιτάρι champigion κομμένο στη μέση, ΤΕΣΣΕΡΙΣ λεπτές φέτες κολοκυθάκι και 5-6 λωριδίτσες σίγκλινο.

Ενα μεγάλο βαθύ πιάτο (από αυτά με το φαρδύ χείλος) ποσότητα λίγη έως μετριότατη. Από την κυριακή έχω ένα αναπάντητο ΓΙΑΤΙ!!! αυτή η σαλάτα να κάνει 8.5 ευρώ!. Αν ήταν 3 τα άτομα, το μανιτάρι πως θα το μοιραζόντουσαν άραγε?

Τσιγαρομπουρέκια πολίτικα 6 ευρώ. Τρία φύλλα μακρουλά σε πάχος κριτσινιού, με μήκος περίπου 15 εκ. γεμιστά με τυρί. Το άλλο "γιατί" 6 ευρώ....

Κεφτέδες με δυόσμο 5,50 ευρώ, 5 νορμάλ μεγάθους τεμάχια, συνοδευμένοι με κόκκινη σάλτσα. Ντεκόρ, το κόκκινο μαρούλι ψιλοκομμένο

Κολοκυθοκεφτέδες 5,50 ευρώ, 4 τεμάχια μεγάλοι, συνοδευμένοι με σως γιαουρτιού με άνιθο. Ντεκόρ, το γνωστό κόκκινο μαρούλι ψιλοκομμένο. Μπαγιάτικο το γιαουρτάκι.... Είχε κάνει πέτσα και ήταν κιτρινισμένο. Το ζούλαγα με το πιρούνι και ούτε καν λερωνόταν με γιαούρτι. Φωνάζω τον σερβιτόρο, ρωτάω αν τα έχουν στο ψυγείο έτοιμα, με διαβεβαιώνει πως είναι σε μεγάλο δοχείο και τα γεμίζουν όταν χρειάζεται... Το παίρνει πίσω, το ξαναφέρνει κατά τη γνώμη μου το ίδιο!!!! ήταν ολοφάνερα ΣΚΟΥΠΙΣΜΕΝΟ το πάνω μέρος της σως! δεν ήταν καινούργιο μπωλάκι με νέο προιόν!

Πατάτες τηγανητές 3.50 ευρώ. Φρεσκότατες, τραγανές νοστιμότατες και μεγάλη μερίδα (η μοναδική)

Μελιτζανοσαλάτα 5 ευρώ. Πολύ νόστιμη, με αρκετή "αψάδα". Λίγη ποσότητα, μιας και ήταν "πατικωμένη" κιόλας.

ψωμί... Το φρατζολάκι, μπαγιάτικο. Η μάνα μου κατέβαλε μια αξιοσέβαστη προσπάθεια και αρκετά δευτερόλεπτα, ώστε να το κόψει με το χέρι στα δύο.

Τι κόστισε..41.5 ευρώ με το νερό, για μεζέδες, με μόνο "κρεατικό" τους κεφτέδες, χωρίς κρασί ή μπύρες, χωρίς γλυκό, χωρίς ζωντανή μουσική, δεν χορτάσαμε ούτε για αστείο και ευτυχώς που πήγαμε με κουπόνι και είχα πληρώσει 22 ευρώ.

Δεν είναι μόνο για το συγκεκριμένο μαγαζί, αλλά θεωρώ ότι δε σέβονται τα λεφτά μου όλοι οι μαγαζάτορες που έχουν αυτή τη νοοτροπία. Και στην τελική, αφού πληρώνω με τιμές σχεδόν φαγητού, θέλω μερίδες ανάλογες! Δε με νοιάζει που το λες "μεζέ"! βάλτα 2-3 ευρώ τότε! Με το ζόρι αυτά που πήραμε θα πρέπει να κάνανε 25 ευρώ! δουλεύω 1 μέρα για να τα φάω σε 1 ώρα και να φύγω με μέτρια γεμισμένο στομάχι?? Μη μου πείτε για τα ενοίκια ή τα καλά προϊόντα! Ούτε οι εργατοώρες να παρασκευαστούν τα πιάτα δικαιολογούνταν. Οι ποσότητες για τα λεφτά που υποτίθεται είναι τιμολογημένα τα πιάτα, ήταν απαράδεκτες. Δεν πήγα να φάω σε κανένα κέντρο ή χαλάνδρι! που εκεί υπάρχουν μαγαζιά που αξίζουν περισσότερο.

Λυπάμαι αλλά εγώ προσωπικά δε πρόκειται ούτε να το συστήσω αλλού το μαγαζί και φυσικά ούτε να ξαναπάω ΟΥΤΕ με κουπόνι. Και επειδή την κάνω την σύγκριση, άλλοι συνάδελφοί τους, επίσης στη Φωκίωνος, με πολλαπλάσια τετραγωνικά σε μαγαζί και με περισσότερους υπαλλήλους, πως καταφέρνουν και έχουν καλές μερίδες και καλές τιμές? Θα προτιμήσω να κάνω την έξοδό μου σε άλλη περιοχή ή σε μαγαζιά που τα έχω συστήσει και έχουν μείνει ευχαριστημένοι όλοι, την επόμενη φορά.

Βαθμολογία, Γεύση: 3 επειδή ήταν νόστιμα αλλά δε ξετρελλαθήκαμε αν και θα έπρεπε να βάλω 2 λόγω μπαγιάτικων, Εξυπηρέτηση: 3 γιατί οκ ήρθαν γρήγορα όλα, αλλά το θέμα με τα μπαγιάτικα και το ψέμα ότι δεν ήταν έτοιμη στο ψυγείο η σως, συν ότι δεν φέρανε φρέσκια. Δεν είχαμε θέμα με τον σερβιτόρο, κάθε άλλο. χώρος: 3-3,5 γιατί αν ήταν γεμάτο θα δυσανασχετούσαμε, τιμή 1, για όλα αυτά που προανέφερα.

Τιμή κατ' άτομο με κάποιο γλυκό που δε θυμάμαι καθόλου τιμές, ~25, αφού και μόνοι τους το κουπόνι το είχαν 40 ευρώ/2 άτομα.

Σε όλους τους καλοφαγάδες του site εύχομαι καλή χρονιά με υγεία!! καλές μάσες και το 2015!