Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Ανακάλυψα την Πρεμιέρα που αλλού; Στο αγαπημένο ask4food!

Αποφασίσαμε λοιπόν να δοκιμάσουμε τη ρώσικη κουζίνα και κλείσαμε τραπέζι για 2 άτομα την Τρίτη, 30.12.

Το βρήκαμε εύκολα με τη βοήθεια GPS ενώ και το πάρκινγκ ήταν αρκετά εύκολο. Στο μαγαζί βρίσκονταν ήδη δύο μεγάλες παρέες ενώ μετά από λίγη ώρα άρχισε να γεμίζει, οπότε θα σας πρότεινα να κάνετε μια κράτηση για να μη βρεθείτε προ εκπλήξεων!

Ο χώρος ήταν πολύ όμορφος, καθαρός και ζεστός. Την παράσταση έκλεψε το χριστουγεννιάτικο δέντρο που έχουν κρεμάσει ανάποδα (! ) από το ταβάνι! Το χρώμα που κυριαρχούσε, ήταν το λευκό. Έδινε την εικόνα ενός καλού εστιατορίου, ξεκάθαρα. Και πράγματι, ανταποκρίθηκε σε αυτό.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από ένα άτομο αλλά με ιδιαίτερη επιτυχία. Ο νεαρός ήταν πολύ ευγενικός, χαμογελαστός αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό, και πρόθυμος να εξηγήσει τα πιάτα. Μου έκανε καλή εντύπωση και το γεγονός ότι κατά την αναχώρησή μας, περίμενε στην έξοδο και μας καληνύχτισε.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Αρχικά, στο τραπέζι έφτασε εμφιαλωμένο νερό και λίγο αργότερα 2 ζεστά ψωμάκια με βούτυρο τα οποία και εξαφανίστηκαν! Ήταν πολύ νόστιμα, αν και δεν κατάλαβα αν ήταν κέρασμα ή αν χρεώθηκαν.

Δοκιμάσαμε:

- μπλίνι με κιμά: πολύ νόστιμα και αφράτα, ο κιμάς αν και χωρίς πολλά καρυκεύματα δε μύριζε καθόλου, ίσα ίσα. 4 σε αριθμό, επαρκής μερίδα.

- σαλάτα χε: απίστευτη! Λεπτές λωρίδες καρότου, κρεμμυδιού και πατάτας μαζί με λεπτές λωρίδες μοσχαριού. Απόλυτα ταιριαστά τα υλικά μεταξύ τους, μου θύμιζε και λίγο τουρσί, ήταν και λίγο πικάντικη ε, με κέρδισε! Θα την τιμήσω ξανά και ξανά και ξανά...

- κοτολέτα Κιέβου: σσ. είναι το πιο ακριβό πιάτο του καταλόγου στα 11.90 και ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι χρειάζεται μια αναμονή 30-35 λεπτών για να ετοιμαστεί. Καθόλου μη σας πειράξει, μέχρι να φάμε τα πρώτα πιάτα και να πούμε 2-3 κουβέντες, ήταν έτοιμο! Φιλέτο στήθος κοτόπουλο, λοιπόν, ανοιγμένο και γεμισμένο με βούτυρο και μυρωδικά, παναρισμένο και τηγανισμένο. Το κόβεις και τρέχουν τα ζουμιά του, αφήστε που μοσχοβολάει του βούτυρο, ενώ η κρούστα του είχε παραμείνει τραγανή. Η μόνη μου ένσταση και ο μόνος λόγος που στη γεύση έβαλα 3 είναι ο πουρές που συνοδεύει το πιάτο. Είναι κρίμα, ένα τόσο νόστιμο και χορταστικό πιάτο να συνοδεύεται από έτοιμο, άνοστο πουρέ που αν στην αρχή μας φάνηκε λίγος σε ποσότητα, όταν δοκιμάστηκε δε μας πείραξε καθόλου! Κατα τ' άλλα, η κοτολέτα πεντανόστιμη.

- βερενίκη με πατάτα: γεμιστά ζυμαρικά με πατάτα, συνοδεύονταν από μια κόκκινη ελαφρώς πικάντικη αλλά λίγο βαριά σάλτσα. Πολύ νόστιμο πιάτο, γενναία μερίδα και απ' ότι θυμάμαι η τιμή του έφτανε τα 6.80 περίπου. Εξαιρετικό value for money. Η σάλτσα να προειδοποιήσω ότι έχει αρκετό σκόρδο αλλά προτείνω να τη δοκιμάσετε, άλλωστε η ρώσικη κουζίνα είναι σχετικά βαριά και εκεί θα πάτε για να τη γευτείτε! Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω τη λευκή σάλτσα, τη σμετάνα.

- μισό λίτρο κόκκινο κρασί, γιατί είχαν έλλειψη στη ρώσικη μπύρα που θέλαμε

Στο τέλος μας κέρασαν ένα πολύ δροσιστικό γλυκό, σερβιρισμένο σε ποτήρι μαρτίνι: μια στρώση μαρμελάδα φράουλα και από πάνω γιαούρτι με λίγη κρέμα γάλακτος και τριμμένο μπισκότο. Γλυκόξινη γεύση και ελαφριά.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 34.50 - τιμή ιδιαίτερα καλή για τις μερίδες αλλά και την ποιότητα τόσο του φαγητού όσο και του χώρου που μπορεί βέβαια να μειωθεί κι άλλο αφού οι τιμές κυμαίνονται στα 6 με 10 ευρώ.

Εμείς θα επιστρέψουμε για σασλίκ, μαντι και καπνιστή ρέγγα που θα σκάσω αν δε δοκιμάσω!