Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Καλησπερα στους φιλους καλοφαγαδες και καλη χρονια σε ολους!!

Μερες γιορτων λοιπον κι οπως ειναι λογικο υπαρχει και περισσοτερος χρονος αλλα και μεγαλυτερη διαθεση για εξοδους με την παρεα για νεες γευστικες διαδρομες. Μαλιστα η διαθεση ανεβαινει ακομα περισσοτερο οταν συναντας ποιοτικο φαγητο σε ευχαριστη ατμοσφαιρα.

Ετσι λοιπον εχει και η κατασταση στο Νοτιοαφρικανικο εστιατοριο Fish co platteres. Mια πραγματικα πολυ καλη εμπειρια για θαλασσινα στον φαρο του Νεου Ψυχικου ακριβως πισω απο τον πολυσυχναστο δρομο με τις πολλες καφετεριες!

Το συγκεκριμενο εστιατοριο το ειχαμε ανακαλυψει καπως κατα τυχη περυσι το φθινοπορο αν θυμαμαι καλα, το οποιο μαλιστα δεν ειχε τοτε παρα ελαχιστες μερες που ειχε ανοιξει. Πολυ καλες οι εντυπωσεις απο την πρωτη φορα αλλα εχοντας περασει πλεον ενα ευλογο χρονικο διαστημα μπορουμε να το καταταξουμε στα καλα εστιατορια θαλασσινων της Αθηνας.

Αφηνοντας τα πολλα πολλα λοιπον ας δουμε και πιο συγκεκριμενα τι θα δουμε στο FISH CO ανα κατηγορια ως συνηθως.

ΧΩΡΟΣ

Απο την πρωτη ματια στο μαγαζι θα καταλαβεις απευθειας οτι η διακοσμηση οταν εγινε εμπεριειχε μερακι. Λιγα πραγματατακια τα οποια οπως δημιουργουν ενα πολυ ευχαριστο περιβαλλον για φαγητο. Ενα τεραστιο μεταλλικο κοκκαλο Ψαριου διακοσμει τον τοιχο της εισοδου ενω στο κεντρο του χωρου βρισκεις ενα ψηλο και μεγαλο επιπλο-ραφιερα με ολα τα μπουκαλια κρασιου που προσφερει το εστιατοριο. Ακριβως απεναντι το μπαρακι το οποιο επισης εχει κρεμασμενα διαφορα πραγματακια που σπανε την μονοτονια του χωρου. Και τις δυο φορες που επισκεφτηκαμε το μαγαζι καθισαμε στον ιδιο χωρο στο ιδιο τραπεζι σχεδον, στο εσωτερικο μερος.

Υπαρχουν δυο επιπλεον εξωτερικοι χωροι, πιο απλοι. Ο ενας πριν μπεις στον κυριως χωρο με λιγα τραπεζακια και ο αλλος στο τελος του μαγαζιου, κατι σαν μπαλκονι, οπου υπαρχουν πασακια και σκαμπο. Μουσικη σε Φυσιολογικη ενταση και διαφορα αλλα διακοσμητικα στοιχεια που σε παραπεμπουν σε Νοτιοαφρικανικο περιβαλλον οπως για παραδειγμα το καδρο ποιου αλλου? φυσικα του Νελσον Μαντελα!!

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Η εξυπηρετηση σε ενα φαγαδικο, οτι κι αν ειναι αυτο απο σουβλατζιδικο μεχρι ενα κυριλε εστιατοριο, ειναι ενα περιεργο κομματι οσον αφορα την κριτικη του. Υπαρχουν μαγαζια βεβαια που ολοι ειναι αγενεστατοι και αντιεπαγγελματιες οποτε τελειωνει η ιστορια εκει.

Στο Fish co η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη χωρις να εχει το κατι παραπανω που χρειαζονται εστιατορια με τοσο καλο φαγητο. Πραγματικα δεν εχω κανενα παραπονο απο το παιδι που μας σερβιρε. Ευγενεστατος, φιλοτιμος και παρα πολυ εργατικος μιας και ετρεχε ολο το μαγαζι μονος του(εξυπηρετουσε 4-5 τραπεζια). Απλα ειναι στο χερι του ιδιοκτητη να κρινει τι μπορει να βελτιωσει το κομματι αυτο, μπορει να χρειαζεται περισσοτερο προσωπικο ή καλυτερη εκπαιδευση του υπαρχοντος για να ανεβει ενα σκαλοπατι.

Και μιας και ανεφερα τον ιδιοκτητη, οφειλω να του βγαλω το καπελο, απο το ποσο ευγενικος ειναι μεχρι το ποσο εξυπηρετικος χωρις να γινεται ενοχλητικος.

Ενα μικρο παραπτωμα απο το service, το γεγονος οτι ενω ζητησαμε ψωμι για δευτερη φορα μας ειπαν οτι το ζεσταινουν αλλα εκανε να ερθει 20 λεπτα. Ο λογος ηταν οτι πηγαν και το αγορασαν εκεινη την ωρα και φυσικα το ειδαμε γιατι μπηκε μεσα απο το μαγαζι. Δεν θα μας ενοχλουσε φυσικα η συγκεκριμενη κινηση, ισα ισα θα το εκτιμουσαμε αν μας το ελεγαν απο την ωρα που το ζητησαμε. Σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενοι παντως.

ΓΕΥΣΗ

Ειναι απο τις φορες που πρεπει να ψαξεις πολυ για να βρεις ψεγαδι στο φαγητο. Και το θεμα ειναι οτι ισχυει αυτο και απο τις δυο μας επισκεψεις.

Ας δουμε λοιπον τι δοκιμασαμε:

-Απο σαλατες επιλαξαμε την Prawn Star Salad. Παρα πολυ καλη και μεγαλη σε μεγεθος. Μιλαμε για μια αναμεικτη πρασινη σαλατα με κρεμμυδακι, γλιστριδα και αρκετες πικαντικες γαριδες. Η σως επισης πικαντικη, νομιζω ειναι η πιρι πιρι οπως εχει προαναφερθει απο αλλους χρηστες και ειναι η σως η οποια υπαρχει ετσι κι αλλιως σε καθε τραπεζι. Μην την φοβηθειτε, κι εγω δεν ειμαι των πολυ καυτερων αλλα η συγκεκριμενη δεν με χαλασε καθολου.

Συνεχιζοντας με τα ορεκτικα

-Μυδια σε σαλτσα λευκου κρασιου και λεμονιου. Τελεια, και η σαλτσα ενω ακουγεται κατι απλο μας αρεσε παρα πολυ.

-πατατες τηγανητες, φρεσκες πολυ καλες

Στα κυριως τωρα

-Πηραμε την ποικιλια δυο ατομων η οποια περιειχε γαριδες, εξαιρετικες σαν της σαλατας, καλαμαρι τελεια τηγανισμενο και ολοφρεσκο ψαρι, μπακαλιαρο, ο οποιος ηταν μαλακος και μαγειρεμενος οπως πρεπει. Την συστηνω την ποικιλια, εχει διαφορα μεγεθη για 2 για 4 και για 6 ατομα νομιζω

-Πιατο ημερας, φρεσκια τσιπουρα, παρα πολυ καλη με το απαραιτηρο λαδολεμονο. Ο σερβιτορος μας εδωσε την επιλογη να καθαρισει το ψαρι ο ιδιος οπως και εγινε. Γενικα υπηρχαν αρκετα πιατα ημερας και μας τα εδειχνε ο σερβιτορος σε ενα μικρο ομορφο μαυροπινακα. Τα περισσοτερα ηταν φρεσκα ψαρια.

-Pasta de Camarao. Μια γαριδομακαροναδα, επισης παρα πολυ καλη, με λεμονι τσιλι και φρεσκο βασιλικο.

Δεν μπορουσαμε να μην παρουμε κατι για επιδορπιο φυσικα και διαλεξαμε τα εξη δυο:

-Σουφλε Σοκολατας το οποιο μας το προσφεραν με μια μπαλα παγωτο βανιλια, το απολαυσαμε.

-Semifreddo. Το οποιο το διαλεξε μια κοπελα απο την παρεα αλλα δεν μου αρεσε, ισως γιατι δεν ειναι του γουστου μου κι οχι γιατι δεν το φτιαξανε καλα. Ειδικα οταν ειχα μπροστα μου το σουφλε η ζυγαρια εγειρε απο νωρις!

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Για τα παραπανω + ενα κιλο κρασι +μια coca cola πληρωσαμε 122 ευρω. Κατι παραπανω απο 30 ευρω ανα ατομο δηλαδη. Σιγουρα τα λεφτα ειναι αρκετα αλλα πρωτον μιλαμε για φαγητο με θαλασσινα(γνωριζεις απο την αρχη οτι θα δωσεις το κατι παραπανω) και δευτερον οπως εχω ξαναπει αν κατι το ευχαριστηθω δεν θα τα λυπηθω. Οπως και το αντιθετο, μπορει να φαω καπου φθηνα δηλαδη αλλα να μην ευχαριστηθω το φαγητο οποτε και το vfm παλι δεν θα ειναι καλο.

Θα αξιζε και 4 γιατι αξιζει πραγματι τα λεφτα του, αλλα επειδη εχουμε επισης φαει και σε αλλα μαγαζια καλα αλλα και με πολυ φυσιολογικοτερες τιμες δεν θα το βαλω. Γενικα οταν συνανταω τετοιες τιμες ακομα κι αν δεν παραπονιεμαι θα σημειωνω πως μια αναπροσαρμογη στον τιμοκαταλογο (εστω μικρη) μονο καλο μπορει να κανει σε ενα εστιατοριο. Απλα μαθηματικα ειναι, το να προσελκυσεις εμενα και τους υπολοιπους πελατες που μενουν ευχαριστημενοι απο το φαγητο στο μαγαζι σου, να ερχονται πολυ πιο τακτικα. Κερδισμενος θα βγεις!

Συμπερασματικα λοιπον, μονο καλα λογια εχω να πω με ελαχιστες παρατηρησεις για την απογειωση, παντα με τα δικα μου υποκειμενικα κριτηρια.

Το συστηνω ανεπιφυλακτα!!