Τσιπουράδικα - Ουζερί - Δραπετσώνα, Αθήνα

Διαβάζοντας τις κριτικές για το συγκεκριμένο κατάστημα πίστεψα πως κάποιο λάκο έχει η φάβα πάραυτα μιάς κ κάτοικος κοντινής περιοχής κ μην έχοντας επισκευτεί τον συγκεκριμένο οργανωθήκαμε παρεάκι για αποτοξίνωση από την κρεατοφαγία των ημερών κ κατηφορίσαμε στην Δραπετσώνα στα Κακά παιδιά. Το κατάστημα είναι στον δρόμο που μπαίνει στην Δραπετσώνα κεντρικός για την περιοχή μιας κ είναι πέρασμα του τρόλευ. Βρήκαμε εύκολο πάρκινγκ στην περιοχή.

Πριν μπούμε στο κατάστημα χαζέψαμε για λίγο μια αυλή μεσοτοιχία απο αυτό που μας ταξίδεψε χρόνια πίσω με το χαλικάκι της και τούς ξεβαμένους πολύχρωμους τοίχους της, μπήκαμε γρήγορα μέσα μιας κ το κρύο δεν μας επέτρεψε να χαζολογήσουμε παραπάνω.

Περνώντας τον πραγματικά έξυπνα διαμορφωμένο προθάλαμο είδα ένα πραγματικά όμορφο μαγαζί το χειροποίητο ήταν εμφανές παντού η διακόσμηση με το απαραίτητο φόρτωμα για τον χώρο χωρίς όμως να είναι βαρετή κάθε τοίχος κ μια μικρή ιστορία για τον τρόπο που δημιουργήθηκε. Μιλάμε για μερακλίδικη δουλειά πράγμα που μου έδιωξε κατά κάποιο τρόπο τις όποιες ανησυχίες μπορεί να είχα περί του φαγητού.....

Στο δια ταύτα τώρα με έναν σχετικά μικρό κατάλογο γραμμένο σ' έναν μαυροπίνακα καλύπτει νομίζω τους πάντες. Τέσσερις σαλάτες καμιά δεκαριά ορεκτικά περισσότερα θαλασσινά κ τέσσερα πέντε κρεατικά νομίζω καλύπτει τους πάντες.

Παραγγείλαμε ένα ταμπουλέ πλούσιο στο μαιντανό του κ παράξενο μιάς κ περιείχε πάπρικα στο σύνολο του άξιο, μία χόρτα κάλα βρασμένα, μελιτζάνα καπνιστή με σκορδόλαδο η υφή της μαγική όσο και η γεύση της συνεχίσαμε με εξαιρετικό γαύρο μαρινάτο και προσθέσαμε κ κολοκύθια τηγανητά που δεν ήταν αλευρωμένα αλλά είχαν κρούστα τέλεια, όπως έμαθα στην συνέχεια είχαν αλεύρι αλλά ήταν τηγανισμένα σε κρύο ζεστό όπως μας είπε ο ιδιοκτήτης.

Στο κυρίως τώρα γόνος σουπιάς σβησμένος με λαδολέμονο κ φρέσκο κρεμμυδάκι τέλειος μεζές χταπόδι ένα πλοκάμι τεράστιο ψημένο στο κάρβουνο κ στο τραπέζι ολόκληρο οχι κομμένο κομματάκια που ήταν όπως πρέπει να είναι το σωστό χταπόδι και στην γεύση κ στο πόσο μαλακό είναι, σαγανάκι γαρίδες μόνο και μόνο η τιμιότητα του ήταν όλα τα λεφτά φρέσκια ντοματούλα τα απαραίτητα μπαχάρια φέτα οχι όπως εχω συνηθίσει να την βλέπω και γαρίδες αυστραλίας πρώτη φορά τις άκουσα κ μετά τις απαραίτητες διευκρινήσεις απο τον ιδιοκτήτη θα ψάξω να τις βρώ.

Έφτασε και το βαρύ κυρίως γιουβέτσι μύδια ένα θα πω έχω δοκιμάσει κάτι κριθαρώτα με μύδια με διάφορα θαλασσινά σε μαγαζιά που φημίζονται μακράν μπροστά αυτό που έφαγα στο συγκεκριμένο μαγαζί. Ήπιαμε και τρία τέσσερα καραφάκια ούζο χύμα απο την Χιό μας ήρθε κέρασμα πορτοκαλόπιτα σπιτική πολύ εύγευστη μαζί με μαστίχα λικέρ.

Όσον αφορά στο σέρβις, σαν στο σπίτι σου με άφθονο χιούμορ και ένα όλα καλά.
Γιά όλα τα παραπάνω δώσαμε 88€ τέσσερα άτομα τιμή αρκετά τίμια για την παραγγελία μας τις γεύσεις που μας πρόσφερε κ τις ποσότητες που φάγαμε.
Προσωπικά το συστήνω για επίσκεψη τίμιο κ γευστικό.

Υ. Γ. κ. Γιώργο θα τα ξαναπούμε λίαν συντόμως.

Μετά απο αρκετό καιρό ξαναεπισκεφτηκα τα κακά παιδιά 16/6/2015 αυτήν την φορά στην αυλή τους. Ο χώρος πραγματικά βγαλμένος απο τα παλιά απο τις αυλες που δεν υπάρχουν ποιά με χρώματα και λουλούδια με απλότητα και όχι το στημένο τσουγκράνες στον τοίχο κρεμασμένες φτυάρια εργαλεία που χρησιμοποιούνται για τον καλοπισμο της αυλής και όχι για απλό διακοσμητικό στοιχειο.

Αυτή τη φορά ήταν διαφορετική απο την προηγούμενη ισως θα έλεγα ακόμη καλύτερη.

Με καθοδήγηση απο τον κ. Γιώργο μπήκαμε στις μαγειρευτές νοστιμιές τους χωρίς όμως να απομακρυνθούμε απο τις θαλασσινές ιδιοτροποίες μας.
Σαλάτα ντομάτας με αλμυρίκι ξυδάτο απο πάνω τέλειο. Κολοκυθοκεφτέδες μούρλια. Μπαρμπούνι σαβόρο με κόκκινη σάλτσα είχα καιρό να φάω και ήταν παρα πολύ καλό, κάπου εδώ ήρθε μια μερίδα μελιτζάνες ιμάμ πραγματικά εξαιρετικές και τελειώσαμε με ένα χταπόδι βραστό μελένιο με αρκετή ποσότητα σάλτσας ξυδιού. Κρασί λευκό μοσχούδι άφθονο και στο τέλος καρπούζι.

Για άλλη μια φορά ικανοποιηθήκαμε στο έπακρο και αξίζει ένα μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια που καταβάλουν.
Εις το επανιδείν...............