Ινδία - Ακρόπολη, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το INDIAN CHEF ύστερα από μια ευχάριστη βόλτα στο κέντρο της Αθήνας. Η εορταστική ατμόσφαιρα των ημερών μας είχε φτιάξει την διάθεση αλλά η πολυκοσμία στους δρόμους της πόλης μας είχε λίγο κουράσει. Έτσι, αποφασίσαμε να " καταφύγουμε" στο συγκεκριμένο εστιατόριο το οποίο είναι κέντρο - απόκεντρο και, δεν ξέρω πως, στέκει πολύ όμορφα εκεί που βρίσκεται!!

Αμέσως μόλις μπήκαμε σε αυτό το εστιατόριο, μας κέρδισε αφενός η πολλή ζεστή αύρα του μέρους αυτού και αφετέρου η θερμή υποδοχή μίας κοπέλας και κόρης του Ινδού ιδιοκτήτη, όπως μας έκανε γνωστό η ίδια αργότερα. Η κοπέλα αυτή, η οποία σπουδάζει σε σχολή τουριστικών επαγγγελμάτων, ήταν και εκείνη που μας σερβίριζε κατά την διάρκεια του δείπνου μας.

Στους τοίχους του εστιατορίου υπήρχαν φιγούρες από την ινδική παράδοση (?) και η τηλεόραση στο βάθος "έπαιζε" Βollywood. Όλα αυτά τόσο όσο, χωρίς τις υπερβολές που συναντάμε σε άλλα Ινδικά εστιατόρια (εξ ού και το 3 στον χώρο). Ο χώρος αρκετά μικρός- αλλά αυθεντικός- με θέα στους στύλους του Ολυμπίου Διός ή στην Αμαλίας και στην Αθανασίου Διάκου. Όσο μικρός είναι ο εσωτερικός χώρος τόσο ο εξωτερικός ορίζοντας είναι ευρύς.

Ας πάμε στα του φαγητού:
Στην αρχή μας προσέφεραν για το καλωσόρισμα ένα μεγάλο papadam (χωρίς χρέωση) συνοδεία τριών υπέροχων σως, μιας σως μάνγκου, μιας σως μέντας (!!! ) και μίας σως από πίκλες. Κατόπιν, δοκιμάσαμε μία σούπα λαχανικών, (5,00), εξαιρετική!!! Μετά, πήραμε μία σαλάτα Raita (3,00 0, με μυρωδικά, γιαούρτι και λιωμένο αγγούρι.

Έφερνε κάπως στο τζατζίκι. Πήραμε αυτήν την, κατά τα άλλα, δροσιστική σαλάτα - αλοιφή, προκειμένου να εξισορροπήσουμε το, ομολογουμένως, καυτό ινδικό φαγητό. Βέβαια, οφείλω να ομολογήσω, ότι παρόλο που η σερβιτόρος δεν μας ρώτησε, όπως συμβαίνει στα περισσότερα Ινδικά..., για το πόσο καυτό θα θέλαμε το φαγητό, το έφερε όσο καυτερό έπρεπε. Μετά, δοκιμάσαμε το γνωστό και μη εξαιρετέο... κοτόπουλο Κοrma. Mικρή μερίδα (8,50), άψογη γεύση!! Ακόμα, πήραμε μια μερίδα ρεβύθια, Chana Masala (6,50), με τζίντζερ και σκόρδο. Δεν μας ενθουσίασε. Επίσης, δοκιμάσαμε και μία μερίδα ( 4 τεμ. ) Ναν με κόλιανδρο (2,00). Πολύ νόστιμα και έδεναν τέλεια με την σούπα των λαχανικών και την υπέροχη σαλάτα μας (την Raita).

Από ποτά, δοκιμάσαμε αλμυρό Λάσι (Ινδικό ποτό με γιαούρτι ), 3,00. Το πιό νόστιμο Λάσι που έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα.
Από την αρχή μας έφεραν ένα μπουκάλι νερό εμφιαλωμένο ΖΑΓΟΡΙ, ευγενική προσφορά του καταστήματος την στιγμή που πολλά εστατόρια μας καταχρεώνουν με νερά και κουβέρ!!!

Οι τιμές θα μπορούσαν να συμπιεστούν κάπως αλλά γενικά η επίσκεψή μας στο INDIAN CHEF υπήρξε μια όμορφη εμπειρία.
Αξίζει να το επισκεφθεί κάποιος και δεύτερη φορά δοκιμάζοντας και άλλα εδέσματα από τον μεγάλο και ενδιαφέροντα κατάλογο του εστιατορίου.
Καλή Χρονιά με μπόλικη όρεξη, ποιοτικές θερμίδες.... πλην όμως, τηρουμένων των αναλογιών!!