Ινδία - Γλυφάδα, Αθήνα

Κρύα βραδιά έχοντας στα χέρια μου ένα κουπόνι έκπτωσης 50% απο deal site εδώ και καιρό, βρήκαμε τον χρόνο και επισκεφθήκαμε το καινούργιο Ινδικό εστιατόριο της Γλυφάδας.

Χώρος (3/4):

Στον δρόμο της Μπιφτεκούπολης με εύκολο πάρκινγκ λόγω της ημέρας βρίσκεται το σχετικά μεγάλο αυτό μαγαζί. Με μία ωραία ταμπέλα στην εξωτερική όψη, χρωματιστά και μία παλία ξύλινη πόρτα η οποία οδηγεί σε μία υπέροχη πλακόστρωτη αυλή καλυμένη με μουσαμά και με μανιτάρια σόμπες για να ζεσταίνουν τον χώρο.

Ο εσωτερικός χώρος χωρίς τίποτα το σπουδαίο και κυρίως ακριβό απο πλευράς διακόσμησης διαθέτει μερικά ινδικά αντικείμενα στους τοίχους, άνετα με σωστή απόσταση μεταξύ τους τραπέζια και γενικά μία καλή ατμόσφαιρα με ινδική μουσική να παίζει χαμηλά έτσι ώστε να μπορείς να μιλήσεις.

Ποιότητα φαγητού (3/4):

Όπως ανέφερε και ο Vagelis και σε εμάς τα πιάτα ήρθαν όλα μαζί. Θα αναφέρω τα πιάτα που πήραμε αλλά ίσως έχω ξεχάσει κάποιες ονομασίες.

Πήραμε σαλάτα indigo με κοτόπουλο μαριναρισμένο, με μαρούλι, ντοματίνια κρεμμύδι και αγγούρι (λίγο μικρή για 2 άτομα μας φάνηκε στην αρχή αλλά τελικά ήταν χορταστική και γευστική, βαθμολογία 6/10)

Κούλτσα Πανίρ, ζύμη με τυρι το οποίο εικάζω ότι είναι φέτα, ελάχιστο όμως και με μέτρια γεύση (βαθμολογία 5/10)

Κοτόπουλο Μπιριανί, ρύζι μπασματί με κοτόπουλο μαριναρισμένο σε μπαχαρικά και σαφράν (μεγάλη μερίδα, πολύ χορταστική, βαθμολογία 7/10)

Για κυρίως πήραμε μία ποικιλία, για 1 άτομο, κρεατικών ψημένα στον παραδοσιακό Ινδικό φούρνο tandooriμε κοτόπουλο tika (μπουκιές κοτόπουλου μαριναρισμένες σε γιαούρτι), αρνίσιο σις κεμπάπ σε μικρά κομμάτια (λίγο πικάντικο) και άλλο ένα είδος κοτόπουλου κοκκινωπό μετα τα μπαχαρικά του, το οποίο μου διαφεύγει τώρα πώς ονομαζότανε (βαθμολογία πιάτου 8/10)

Τέλος το δεύτερο κυρίως ήταν κοτόπουλο Μαλάι τίκα μαριναρισμένοι κύβοι κοτόπουλου σε κρεμώδη σάλτσα με τυρί και κάσιους (βαθμολογία πιάτου 7.5/10)

Να τονίσω ότι μας ρώτησε στην αρχή πόσο καυτερά τα θέλουμε προκειμένου να ξέρει τον τρόπο μαγειρέματος τους. Το θεωρώ πολύ σημαντική λεπτομέρεια που δεν θυμάμαι σε πολλά άλλα ινδικά να με έχουν ρωτήσει.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Μία νέα σερβιτόρα ήρθε και μας έδωσε τους καταλόγους και μας έφερε κανάτα νερό και όχι εμφιαλωμένο (στα θετικά αυτό). Τα φαγητά ήρθαν όλα μαζί αλλά δεν υπήρξε σημαντική καθυστέρηση οπότε μπορώ να πώ ότι ήταν αρκετά γρήγοροι.

Στο τέλος μας ρώτησε εάν μας άρεσαν τα πίατα τους και φεύγοντας κοντοστάθηκε στην πόρτα για να μας χαιρετήσει. Ήταν αρκετά ευγενική και με χαμόγελο. Δεν μπορώ να π´ω κάτι παραπάνω γιατί δεν την χρειαστήκαμε πολύ και δεν την είδαμε πολύ.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 ποτήρια κρασί το κανονικό κόστος ήταν στα 45 ευρώ περίπου και για τους 2. Δεν το λες φθηνό αλλά ούτε και ακριβό εάν αναλογιστείς ότι πήραμε αρκετά φαγητά, ότι μόνο το πιάτο της ποικιλίας κρεατικών για ένα άτομο κόστιζε περίπου 13 ευρώ (ήταν σχετικά μεγάλο, ότι πρόκειται για Γλυφάδα και για έθνικ φαγητό.

Σίγουρα με την έκπτωση του 50% φεύγεις πιο happy έχοντας φάει και καλά,

Συμπέρασμα:

Ένα πολύ καλό Ινδικό της πόλης όπου σίγουρα υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός. Αξίζει να το επισκεφθείτε είναι μία πολύ καλή πρόταση.