Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Λυχνίον λοιπόν, ένα μαγαζί για το οποίο είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές αλλά σε ορισμένες απ αυτές αναφέρονταν ότι υπάρχουν κάποια προβλήματα θέρμανσης, γεγονός που από μόνο του με αποθάρρυνε...

Ως μια γνήσια κρυοφοβική, με διακρίσεις από κοινό και κριτικούς, δεν είχα καμία πρόθεση να απαρνηθώ τον τίτλο που με τόσο κόπο κέρδισα. Όλα άλλαξαν το Σάββατο 3/1 που ψάχναμε ένα απλό συνοικιακό ταβερνάκι και πήραμε (ευτυχώς) τη μεγάλη απόφαση

Φτάσαμε στο Λυχνίον περίπου στις 9, δυο άτομα, εκ των οποίων το ένα ντυμένο σαν κρεμμύδι.

Ο χώρος αποπνέει ζεστασιά και οικειότητα και είναι αυτό ακριβώς που περιμένεις από ένα τέτοιο μαγαζί. Μικρά κουκλίστικα δωματιάκια με πολλά διακοσμητικά, παλιές κορνίζες, αλλά και μοντέρνα στοιχεία που ίσως κάποιοι τα θεωρήσουν παράταιρα αλλά προσωπικά τα βρήκα χαριτωμένα!

Τα τραπεζοκαθίσματα ξύλινα, με καρώ τραπεζομάντηλα και από πάνω εκείνα τα χάρτινα προστατευτικά που μου άρεσε να σκίζω μετά μανίας όταν ήμουν μικρή. Επίσης υπάρχουν κάποια μικρά τραπεζάκια με μόνο μια καρέκλα που μάλλον θα επιλέγουν μοναχικοί συνταξιούχοι που θα έρχονται να απολαύσουν το φαγητό τους δίπλα στις παρέες των φοιτητών.

Μας εξυπηρέτησε μια ευγενική κοπέλα με ένα γλυκό χαμόγελο που της έβγαινε αβίαστα. Υπάρχουν δυο κατηγορίες επαγγελματιών: αυτοί που γνωρίζουν πως να εξυπηρετούν σωστά τον πελάτη και αυτοί που και γνωρίζουν και ταυτόχρονα αγαπούν αυτό που κάνουν! Η συγκεκριμένη κοπέλα ανήκει στη δεύτερη κατηγορία, είναι το κατάλληλο άτομο στη κατάλληλη θέση και η παρουσία της μας έκανε να αισθανθούμε ακόμα περισσότερο σαν το σπίτι μας!

Δεν ξέρω αν έχουν κάνει κάτι με τη θέρμανση ή αν έφταιγε το κρασάκι σε συνδυασμό με την καλή λαϊκή μουσική, την φιλική ατμόσφαιρά και το χάρτινο τραπεζομάντηλο που ξεκίνησα όλο χαρά να σκίζω, αλλά μετά από λίγη ώρα ζεστάθηκα τόσο που άρχισα να πετάω παλτά και ζακέτες!

Δοκιμάσαμε:

Τυροκαυτέρη: Σπιτική και καυτερή!

Κολοκυθοκεφτέδες: Με κολοκύθα αντί κολοκύθι, σαν αυτούς που φτιάχνει η μητέρα μου. Θα τους ήθελα λίγο μεγαλύτερους και λίγο πιο στεγνούς από λάδι.

Λουκάνικο: Χωριάτικο, πολύ νόστιμο και ήρθε καυτό. Δεν θα το έλεγα μεγάλο σε ποσότητα αλλά οκ για ορεκτικό.

Μπιφτέκι Σπέσιαλ: Από τα πιο ωραία μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει, medium στο ψήσιμο, με σωστά μπαχαρικά, έλιωνε στο στόμα! Συνοδεύονταν απο ενα βουνό ντοματοπιπεριά που ταίριαζε αρκετά απλά θα ήθελα ελαφρώς λιγότερη ποσότητα γιατί σκέπαζε κάποιες φορές την γεύση του μπιφτεκιού. Πολύ μεγάλη μερίδα!

Συκώτι: Στο συκώτι πάντα φαίνεται αν ο ψήστης είναι ''μάστορας'' και ο συγκεκριμένος είναι!

Μας κέρασαν σπιτικό χαλβά που δεν είμαι φίλη αλλά τον τσάκισα!

Για το Value for Money ντρέπομαι να μιλήσω.. για όλα αυτά συν 1 κιλό κρασί πληρώσαμε μόνο 30 ευρώ!

Συνοψίζοντας, το Λυχνίον δεν είναι απλά ένα μαγαζί, είναι ένα σπίτι που κάποιοι συγγενείς σε κάλεσαν για φαγητό. Οι γεύσεις του είναι απλές, πλην αξιοπρεπέστατες, αλλά ξεχωρίζει για την οικεία ατμόσφαιρα που σε κάνει να νιώθεις ότι μπορείς να πας με φόρμες, χωρίς μακιγιάζ και να φας χωρίς μαχαίρι.

Το κρύο προσωπικά δε το κατάλαβα, αλλά ακόμα και αν το καταλάβαινα ίσως να το παράβλεπα γιατί στο συγγενικό σπίτι έχεις καλή διάθεση και συγχωρείς κάποια πράγματα που αλλού θα σε χάλαγαν...

Το συστήνω ανεπιφύλακτα και θα το ξαναεπισκεφθώ σίγουρα! Είναι από τα μαγαζιά που μπορώ να πάω και μόνη, καμιά Κυριακή μεσημέρι μετά από το τρέξιμο και αν είμαι τυχερή μπορεί να βρω τον μοναχικό συνταξιούχο, να φάμε μαζί και να μου διηγηθεί ιστορίες από τις παλιές καλές εποχές των Αμπελοκήπων.