Κίνα & Ν. Ασία - Μαρούσι, Αθήνα

Δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν του κινέζικου αλλά μετά από πρόταση φίλης μαζευτήκαμε 5 άτομα και ανεβήκαμε Μαρούσι για το New Great Wall που θεωρείται καλό σε γεύση με νορμάλ τιμές αλλά αδιάφορο χώρο λίγα μέτρα πίσω από τον σταθμό του ηλεκτρικού δίπλα στην πλατεία/πάρκο με την παιδική χαρά.

Η φάτσα όντως αδιάφορη (σε φάση συνοικιακή ταβέρνα με ναυλον) να πιάνουμε το πεζοδρόμιο και οι σόμπες να βοηθάνε κάπως με το κρύο, ήμασταν πάνω στο δρόμο με τον ηλεκτρικό να περνάει για το soundtrack ανα δεκάλεπτο. Μέσα μικρός χώρος, πρόχειρος και αδιάφορη διακόσμηση (κόκκινα φαναράκια και δράκο έχει και το κινέζικο με τα ρούχα) αλλά τελικά καλύτερα έτσι παλιακό παρά τα δήθεν που χρεώνουν τον κούκο/πάπια αηδόνι. Η τουταλέτα κρυμμένη κάπου στο πατάρι αλλά καθαρή.

Προσωπικό ευγενέστατο αν και την Κυριακή μόνο τα ποτά φέρνανε αφού πήγαμε για τον μπουφέ… που σημαίνει με 15ευρώ τρώς όσο θέλεις + πληρώνεις εξτρά ότι πιεις φυσικά. Το μεσημέρι ήταν φουλ σε κόσμο με ελάχιστα άδεια τραπέζια, εμείς είχαμε κάνει κράτηση για να είμαστε σίγουροι. Με χαμόγελο, εξηγούσαν τα του μπουφέ στα ελληνικά, χαιρετούρες/ευχαριστίες στο τέλος, όλα καλά.

Δεν είχε τρελή ποικιλία αλλά όλοι βρήκαμε γρήγορα αυτό που μας άρεσε μετά από τις πρώτες αναγνωριστικές κινήσεις (που σημαίνει βάζεις σα λιμασμένος λίγο από όλα για να γυρίσεις να ξαναγεμίσεις αυτό που σου αρέσει καν να φας σαν άνθρωπος). Οσα τελειώνανε τα ανανεώνανε γρήγορα και έτσι ήταν ζεστά όλα τους, ειδικά στα κρεατοειδή (κοτόπουλα, πάπιες κτλ).

Το ρυζάκι καλό με διάφορα λαχανικά, τα νουντλς υποφερτά, και βέβαια οι διάφορες κροκέτες, τα όχι τόσο τραγανά spring rolls, τα (γλυκά) κινέζικα ψωμάκια, και κάτι σαν τυροπιτάκια, όλα ήταν γενικά οκ και ταχαμε στη μέση να παίζουν αν και δεν ενθουσιάστηκα εκτός από ένα που είχε φιλαδέλφεια μέσα. Η πάπια ήταν καλή πάντως, όπως και η καυτερή/ξινή σούπα που ενθουσίασε τουλάχιστον 2 από την παρέα. Μια φίλη τσάκισε τα σούσι και το καραμελωμένο κοτόπουλο αλλά εμένα με χάλασε και τα άφησα γρήγορα αφού βαρέθηκα να δοκιμάζω τις διάφορες γλυκόξυνες σάλτσες μέχρι να πετύχει ο συνδυασμός (στο σπίτι πιο γρήγορα βρήκα χρώμα για τους τοίχους).

Δοκιμάσαμε και το σάκε (7,50e) ενώ το νερό ήρθε εμφιαλωμένο (1,60e)
Στο μενού είχαν 4 γλυκά (3,50-3,90e) αλλά στον μπουφέ είχαν την τηγανιτή μπανάνα με μέλι (ε θέλαμε και σοκολάτα τότε, ντάξει κολλήματα), προφανώς θα θέλαμε το τηγανιτό παγωτό αλλά το πουλάγανε ξεχωριστά και δεν είχε νόημα.

Ο λογαριασμός ήρθε με τα κλασικά fortune cookies αλλά χωρίς απόδειξη οπότε έμεινα να διαβάζω το χαρτάκι μου:
Το ψωμί σήμερα είναι καλύτερο απ'ότι το κέϊκ αύριο.