Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Πρόσφατη επίσκεψη στη συγκεκριμένη ταβέρνα. Είχα περιέργεια να δω αν υπήρχε στη βάση του site και μου εκάνε κι εμένα πραγματικά πολύ μεγάλη εντύπωση που υπάρχει μόνο μία κριτική για αυτήν την πάρα πολύ συμπαθητική ταβέρνα στο δρόμο του Καρέα.

Διαβάζοντας την κριτική του georgep, είναι σαν να διαβάζω την κριτική που σκόπευα να κάνω. Στον κεντρικό δρόμο του Καρέα όπου υπάρχουν αρκετές (χασαπο)ταβέρνες τριγύρω άλλες καλές, άλλες όχι τόσο καλές κι άλλες που το έχουν γυρίσει σε καθαρά σουβλατζίδικα.

Πηγαίνοντας στην περιοχή Κυριακή βράδυ, δεν περιμέναμε να έχει πολύ κόσμο η περιοχή. Μία ταβέρνα είχε ήδη σβήσει φώτα, μια άλλη τελείως άδεια οπότε κάτσαμε στις Τριανταφυλλιές που ήταν η μοναδική που εξυπηρετούσε κόσμο.

Ο κατάλογος απλός. Μην περιμένετε κάτι το εξεζητημένο. Πλην του "κουνέλι στιφάδο" και έναν ξεκάρφωτο "γαλέο σκορδαλιά", όλα τα άλλα πιάτα είναι αυτά που περιμένεις να βρεις σε μια χασαποταβέρνα: μπριζόλα χοιρινή και μοσχαρίσια, μπιφτέκι απλό και μπιφτέκι γεμιστό, σουβλάκι χοιρινό και σουβλάκι κοτόπουλο, λουκάνικο, μοσχαρίσια γάλακτος, παϊδάκια αρνίσια και κοτόπουλου και τέλος. Από ορεκτικά επίσης τα κλασσικά: κολοκυθάκια τηγανητά, τυρί σαγανάκι, πατάτες, τζατζίκι, τυροκαυτερή και μερικές σαλάτες.

Πήραμε:

- ραδίκια, ζεστά όταν ήρθαν, πλούσια μερίδα με αρκετό λάδι
- λουκάνικο χωριάτικο, αρκετά πικάντικο, ωραία ψημένο και συνοδεύεται από φρέσκιες πατάτες
- μερίδα παϊδάκια αρνίσια, καλά κομμάτια, επίσης καλή μερίδα
- μερίδα μπιφτέκια, νομίζω το καλύτερο πιάτο που πήραμε από τα κρεατικά και
- σαγανάκι τυρί, δίχως υπερβολή πρέπει να είναι το καλύτερο που έχω φάει εντός Αττικής. Μου θυμίζει κι ένα σαγανάκι που έτρωγα πιτσιρικάς σε μία ταβέρνα που πλέον δεν υπάρχει και μου ξύπνησαν αναμνήσεις

Σέρβις τυπικό και επαγγελματικό.

Ο χώρος χρήζει βελτίωσης. 'Η μάλλον πρέπει να βρουν μια λύση να μην είναι τόσο παλαιομοδίτικος. Βεβαια και το να τρως σε ταβέρνα που είναι λες και ξεφύτρωσε από τα μέσα της δεκαετίας του '80 έχει την πλάκα του. Επαυξάνω πάντως στο ότι ο χώρος είναι πεντακάθαρος. Υπήρχε κι ένας στολισμός λόγω των ημερών διακριτικός.

Από μπύρες οι κλασικές που βρίσκεις παντού (ας όψεται η αθηναϊκή), κρασί χύμα και από ετικέτες δυο-τρεις κι αυτές οι πολύ κλασικές μπουτάρη-χατζημιχάλη.

Στο τέλος κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος.

Συνοψίζοντας μία πάρα πολύ καλή χασαποταβέρνα σε μια περιοχή που προσφέρεται και για εκδρομή καθώς κάπου εκεί κοντά αν θυμάμαι καλά έχει ένα μοναστήρι και πάρκο. Καλής ποιότητας κρέατα, αν και φάγαμε αργά το βράδυ δεν μας ενόχλησαν καθόλου. Τέλος, τρως αρκετά οικονομικά καθώς για όλα τα παραπάνω συν δύο μπύρες πληρώσαμε 36,00 ευρώ.

Προτείνονται (οι Τριανταφυλλιές) ανεπιφύλακτα