07 Ιαν 2015

Μου έδωσε η παρέα ένα shortlist με κάποια εστιατόρια να διαλέξω να βγούμε και τελικά έκλεισα το Ριφιφί. Δεν ξέρω, ίσως να μου έκανε κλικ λόγω του αγαπημένου 90s συγκροτήματος, να δούμε εάν θα μπορούσε να δημιουργήσει το ίδιο ευχάριστες εντυπώσεις...

Προσπαθώντας να φτάσω στο εστιατόριο δυσκολεύτηκα ομολογουμένως με τη στάθμευση με αποτέλεσμα να παρκάρω 10 λεπτά σβέλτου περπατήματος μακρυά, όσο δηλαδή θα έκανα εάν είχα κατέβει Ομόνοια με τα ΜΜΜ αλλά όντας εκτελών χρέη γκομενοβοσκού, αυτή η επιλογή δυστυχώς δεν ήταν διαθέσιμη.

Η πρώτη επαφή με το μαγαζί δυστυχώς ήταν πολύ άσχημη και επώδυνη... κυριολεκτικά! Έχοντας ξεφορτώσει το ποιμνίο στο εστιατόριο και με την πείνα να με έχει κόψει άσχημα, περπάταγα βιαστικά από το αμάξι για το εστιατόριο και έσπρωξα βιαστικά την λάθος γυάλινη πόρτα η οποία δεν άνοιξε ποτέ με αποτέλεσμα μία μεγαλοπρεπή σύγκρουση με το τζάμι. Ανθεκτικότατο παρεπιπτόντως, αλλά ένα υπερεμφανές απαγορευτικό για χαζούς ή απλούστερα ξεκλείδωμα αυτής, θα απέτρεπε τον τραυματισμό περαιτέρω αφηρημένων πεινασμένων.

Προσπαθώντας να ξεπεράσω το σοκ της σύγκρουσης, το μαγαζί είναι όμορφα διακοσμημένο μέσα, σε ένα χώρο που ευχαρίστησε τους πάντες. Δεν ξέρω εάν φταίνε οι γιορτές ή η κάπως καθυστερημένη ώρα αλλά παρόλο του ότι ήταν Σάββατο δεν υπήρχε μεγάλη πληρότητα, οπότε ίσως είναι καλή επιλογή για αυτούς που απεχθάνονται να κλείνουν τραπέζι.

Υπήρχε ένας μόνο άνθρωπος στο χώρο, αλλά ήταν σβέλτος και εύστροφος σε ότι του ζητήθηκε.

Στα ορεκτικά τώρα πήραμε δύο σαλάτες μία ριφιφί και μία άλλη που δεν θυμάμαι, κάτι μπαλάκια τυριού τυλιγμένα με φύλλο κανταίφι και κάτι ίσως ακόμα. Γενικώς τα ορεκτικά/σαλάτες ήταν εξαιρετικά, ειδικά αυτά τα μπαλάκια τυριού που με τη σως γίναν ανάρπαστα. Θα μπορούσαν οι μερίδες όμως να ήταν λίγο μεγαλύτερες. Ωραίο ψωμί επίσης.

Στα κυρίως πήραμε μαγειρευτά κρεατικά που είχαν διάφορα περίεργα συστατικά μέσα και περίεργες μεθόδους μαγειρέματος με κενά αέρος που θύμιζαν κάτι από NASA. Δοκίμασα διάφορα πιάτα εκτός του δίκου μου χοιρινού, από το οποίο περίμενα κάτι το παραπάνω αλλά με αποζημίωσαν οι τηγανητές πατάτες με ρίγανη που ήταν πεντανόστιμες.

Από τα υπόλοιπα πιάτα ξεχώρισα το μοσχάρι το οποίο ήταν πολύ νόστιμα μαγειρεμένο ενώ θα συνιστούσα να αποφευχθούν τα πιάτα με γαλοπούλα. Στα συν του μαγαζιού η ύπαρξη χύμα κρασιού, ίσως να γλυκίζει σε κάποιους αλλά από την άλλη το κάνει πιο ευκολόπιοτο για τον πολύ κόσμο.

Γεύση 3/4
Τα ορεκτικά/σαλάτες ήταν 4άρια ωστόσο οι μικρές ποσότητες αυτών και οι αυξημένες απαιτήσεις για τα κυρίως που δημιούργησαν και τελικά δεν εκπληρώθηκαν, στερούν το πολυπόθητο 4άρι.

Χώρος 3/4
Ήταν όμορφα διακοσμημένος με άμεση συνάφεια με το στυλ της νεοταβέρνας. Άλλωστε το να μου αρέσει ένα μαγαζί που όταν μπήκα ένιωθα σαν να έχω φάει διπλή στριφογυριστή κλωτσιά από τον Βαντάμ και μετά από 3 μέρες να γκουγλάρω broken nose symptoms, νομίζω ότι έγινε η δουλειά σωστά.

VFM 3/4
Με 18,5 ευρώ φάγαμε σχετικά χορταστικά πιάτα με ωραίες γεύσεις, ήπιαμε τα κρασάκια μας και περάσαμε μία όμορφη βραδιά. Θα του έβαζα το 4/4 εάν ήταν ένα δίφραγκο φτηνότερο και είχε μεγαλύτερες μερίδες στα ορεκτικά, αλλά ο ανταγωνισμός είναι σκληρός.

Θα ξαναπήγαινα...
... για να φάω καλά σε λογικές τιμές, προτείνωντας μάλιστα στην όποια παρέα να κατεβάσουμε κουμμουνιστικό νομοσχέδιο, παραγγέλνοντας πολλά από τα δυνατά ορεκτικά και μερικά κυρίως για ασφάλεια που να παίξουν όλα στο κέντρο. Εάν τηρούντουσαν οι προαναφερθείσες προϋποθέσεις για το 4/4 VFM, θα μπορούσε να γίνει και στέκι για τους μερακλήδες

07 Ιαν 2015

peinaleontas