Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Δεν φανταζόμουνα ποτέ ότι θα ξαναέγραφα κριτική για ένα εστιατόριο αλλά νομίζω ότι το χρωστώ, στον πολυαγαπημένο, πλέον, Μαύρο μας Γάτο.

Η αλήθεια είναι ότι σαν πρώτο μαγαζί που ανακαλύψαμε μέσω του site κρατούσε μια πιο, συναισθηματικά, ξεχωριστή θέση στις προτιμήσεις μας. Το γεγονός αυτό όμως, από μόνο του, δε θα με έκανε, είναι αλήθεια, να γράψω κριτική εκ νέου, η χθεσινή μας όμως επίσκεψη, την καθιστά επιβεβλημένη.

Ο χώρος είναι αλήθεια ότι δεν έχει αλλάξει αλλά πλέον κάθε φορά που μπαίνω, έχω την αίσθηση ότι μπαίνω σε αγαπημένο σπίτι. Πλέον παρατηρώ ότι είναι ζεστά το χειμώνα και δροσερά το καλοκαίρι, τα τραπέζια είναι σε μεγάλη απόσταση το ένα από το άλλο και άνετα, τα μαχαιροπήρουνα, πιάτα, ποτήρια, πεντακάθαρα και καινούργια και γενικά το μαγαζί αποπνέει μια καθαριότητα, τάξη και θαλπωρή.

Για την εξυπηρέτηση δεν έχω λόγια! Τι 4.....104 θα έβαζα αν μπορούσα! Ο Γιάννης, η Βασιλική, ο μπαμπάς Γιώργος και, πιο σπάνια, η μαμά Παναγιώτα θα είναι εκεί για να σας καλοσωρίσουν, να σας καλοδεχτούν και να σας περιποιηθούν από καρδιάς, ταχύτατα, απροσποίητα και ειλικρινά. Αν κάτι δεν σας αρέσει να τους το πείτε. Θα δείτε ότι όχι μόνο δεν θα δυσαρεστηθούν αλλά θα το συζητήσουν και θα το διορθώσουν άμεσα.

Και ας πάμε και στο φαγητό.......! Τι να πρωτοπώ????
-Για τις φρεσκοκομμένες σαλάτες με το καλό ελαιόλαδο?

-Για τα αέρινα, τραγανά, πεντανόστιμα μελιτζανοκολοκύθια του?

-Για τα κορυφαία τζατζίκι, τυροκαφτερή, βασιλοτύρι?

-Για το σπιτικό πρασάτο λουκάνικο από την Καρδίτσα?

-Για την συκωταριά που είναι αφρός και άνθρωποι που δεν πλησιάζουν τα εντόσθια, χτες τις τσάκισαν?

-Για το νόστιμο και τόσο σωστά ψημένο συκώτι?

-Για τα κρεατένια και ζουμερά μπιφτέκια του?

-Για τα τόσο χυμώδη κι ωστόσο, καλά ψημένα σουβλάκια του, χοιρινά και κοτόπουλου?

- Για μια από τις καλύτερες μοσχαρίσιες που έχω φάει?
Και τέλος για τα παϊδάκια που είναι, κατά γενική ομολογία, τα καλύτερα που παίζουν εντός Αθηνών???
Γενικά τα κρέατα είναι κορυφαίας ποιότητας και το ψήσιμο μαστόρικο, οπότε το αποτέλεσμα είναι μια γευστική πανδαισία.

-Για το υπέροχο κρασί και τσίπουρο?

-Για τα κεράσματά τους με φρεσκότατο σπιτικό χαλβά και γιαουρτάκι με σπιτικό γλυκό του κουταλιού?

Και ερχόμαστε στα του λογαριασμού. Είμαι σίγουρη ότι ξέρετε την έκφραση -κλέβω εκκλησία-! Ε! έτσι ακριβώς αισθανθήκαμε κι εμείς χθές, όταν γιορτάζοντας τη γιορτή του καλού μου, καταφθάσαμε 12 πεινασμένα και λόγω κρύου άτομα και φάγαμε όλα τα παραπάνω επί 2 ή τρείς φορές το καθένα συν τις πιατέλες με ψητά που ερχόντουσαν κι ερχόντουσαν μέχρι που σκάσαμε και φυσικά πήραμε και μεγάλο ταπεράκι για το σπίτι! 150 ευρώ!!!! Μα την Παναγία, αποφασίσαμε όλοι ότι δεν αξίζει να ξανακάνουμε τραπέζι σπίτι μας!

Όσοι δεν έχετε πάει, σας παροτρύνω να το κάνετε άμεσα! Όσοι έχετε πάει, να ξαναπάτε γιατί το φαγητό, όσο κι αν φαίνεται περίεργο, έχει γίνει ακόμα πιο νόστιμο! Εμεις από την πλευρά μας θέλουμε να τους ευχαριστήσουμε για την υπέροχη χθεσινή μέρα και φυσικά θα τους δούμε λίαν συντόμως!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

2015-01-08 20:55:31

Αρχικά να σ'ευχαριστήσω θερμά (και όχι, δεν θα ζητήσω συγνώμη για τον ενικό, το λόγο θα τον εξηγήσω πιο κάτω) για την πρώτη εξαιρετική κριτική για το 2015! (Εννοείται πως θα μας φέρει γούρι! )
Εν ολίγοις.. Τελικά έχουμε καταλήξει πως δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα όταν ο πελάτης γίνεται σιγά σιγά φίλος σου και(γι'αυτό και ο ενικός.. )
Πραγματικά ευχαριστούμε από καρδιάς, χαιρόμαστε που νιώθετε σαν στο σπίτι σας και να είστε σίγουροι πως δεν θα σταματήσουμε την προσπάθεια να γινόμαστε καλύτεροι!
Ελπίζω να τα πούμε σύντομα!

2016-12-05 08:05:54
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την tzia.