Ελληνική κουζίνα - Πολιτεία - Κεφαλάρι, Αθήνα

Καλησπερα και παλι φιλοι μου!
Με το περας των γιορτων, τις ευχες και τις ανταλλαγες δωρων μεταξυ μας, ειπαμε και εμεις σαν παρεα να κανουμε ενα δωρο στον εαυτο μας κι ας κοστιζε κατι παραπανω. Ετσι λοιπον, μακρια απο τα τετριμμενα αποφασισαμε 4 ατομα να επισκεφτουμε το Ελαιας Γη για τοο οποιο και εχουμε ακουσει αλλα και εχουμε διαβασει τοσα και τοσα στο Ask For Food.

Οπως ηταν αναμενομενο οι χρηστες του site δεν πεσανε εξω στις κριτικες τους. Ηταν μια υπεροχη βραδια απο καθε αποψη και ευχαριστως μετα απο καποιο χρονικο διαστημα (μιας και το οικονομικο τιμημα ειναι βαρυ) θα ξανακανουμε την επισκεψη μας.

Η αληθεια ειναι οτι πολλες αναλυσεις δεν χρειαζονται μιας και αυτα που εχουν γραφτει απο τους περισσοτερους χρηστες αντικατροπτιζουν την πραγματικοτητα, απο την αλλη ομως χαιρεσαι να μιλας και να γραφεις για τετοιου ειδους εξοδους σου οποτε ας κανουμε μια μικρη περιγραφη των οσων ειδαμε.

XΩΡΟΣ

Οπως εχει προαναφερθει απο ολους με το που φτανεις στο εστιατοριο ενας κυριος παραλαμβανει το αμαξι σου ακριβως εξω απο την εισοδο. Στην συνεχεια μπαινοντας στον χωρο οδηγεισαι στο μαγαζι περνώντας απο τα φημισμενα πλεον, κελαρια τα οποια ειναι διακοσμημενα με διαφορα παλια μπουκαλια κρασιου ενω κυριαρχει παντου η πετρα. Λιγο πριν μπεις στο χωρο οπου βρισκονται τα τραπεζια, μια ευγενικη κυρια σου προσφερει να πιεις λιγο τσιπουρο η΄μαστιχα αναλογως τα γουστα του καθενος μαζι με λιγες ελιτσες... ετσι ωστε να δικαιολογηθει και η ονομασια του καταστηματος.

Μπαινοντας πλεον στον κυριως χωρο βλεπεις ενα πετρινο υπεροχο μαγαζι με πολλα ανετα τραπεζια, ροτοντες κατα κυριο λογο με κερια να τις ομορφαινουν, ενω εμεις φυσικα προτιμησαμε να καθισουμε σε αυτα κοντα στα παραθυρα για να επωφεληθουμε απο την θαυμασια θεα!!

Υποθετω πως το καλοκαιρι ο χωρος γινεται ακομα πιο ομορφος, μιας και υπαρχει εξωτερικος χωρος εξισου ομορφος και με ακομα πιο ορατη την θεα.
Ειναι απο τους χωρους που πρεπει καποιος να δει γιατι οσο περιγραφικος κι αν γινω δεν θα μπορεσω να μεταφερω την πραγματικη εικονα.

Το 4αρι το παιρνει με καθε αντικειμενικοτητα και σε βαζει σε σκεψεις για οσα 4αρια εχεις δωσει ως τωρα σε αλλα μαγαζια. Απλα θα πρεπει να διαχωρισουμε το ειδος του καθε μαγαζιου, δεν μπορουμε δηλαδη να συγκρινουμε τον χωρο ενος εστιατοριου με ενα κουτουκι για παραδειγμα. Παντως στην κατηγορια του νομιζω ειναι οτι πιο ομορφο εχω δει στην Αθηνα.

Απλα για το τελος θα αναφερω πως και οι τουαλετες ηταν αψογες και οπως αρμοζει σε ενα τετοιο εστιατοριο και οσον αφορα την αισθητικη του χωρου αλλα και την καθαριοτητα του φυσικα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Στον τομεα της εξυπηρετησης αν και δεν ηταν ισως η καταλληλη μερα για να κριθει μιας και δεν υπηρχε πολυ κοσμος στο μαγαζι, ειναι ολοφανερο οτι ολα λειτουργουν ακρως επαγγελματικα.

Απο την υποδοχη στην εισοδο απο εναν ευγενικο κουστουμαρισμενο κυριο μεχρι τους σερβιτορους που ειναι παντα ενα βημα μπροστα απο εσενα χωρις να γινονται ενοχλητικοι. Αν θυμαμαι καλα δεν χρειαστηκε να κανουμε νοημα για κατι ουτε μια φορα και αυτο κατι δειχνει.

Δυο σερβιτοροι, ενας Αντρας και μια Γυναικα χαμογελαστοι παντα και οι δυο, σε τελειους ρυθμους και γνώστες του αντικειμενου τους 100%. Γεμισματα κρασιου και νερου και στους 4 οποτε χρειαζοταν, καθως και ερωτησεις για το κατα ποσο ημασταν ευχαριστημενοι.

ΓΕΥΣΗ

Στα του φαγητου τωρα, και οι 4 μας καταληξαμε στο ιδιο συμπερασμα. Πολυ καλες γευσεις σχεδον ολα οσα φαγαμε, απλα περιμεναμε κατι πιο ιδιαιτερο απο ενα εστιατοριο αυτης της κατηγοριας. Ισως να το ειχαμε ετσι εμεις στο μυαλο μας. Και φυσικα για να μην βγαλετε λαθος συμπερασματα, δεν περιμεναμε κατι gourmet, απλα επειδη τα ειχαμε στο μυαλο μας ολα στο top απλα θα περιμεναμε να εκπλαγουμε λιγο παραπανω.

Και η γευστικη εμπειρια παντως ηταν παρα πολυ καλη.
Επιλεξαμε το μενου των 14 γευσεων, το οποιο χωριζοταν σε 11 ορεκτικα(ανα δυο ατομα)
και ενα κυριως για τον καθενα μας.

Τα ορεκτικα περιλαμβαναν

-Μανιταροσουπα η οποια ηταν εξαιρετικη, αν και δεν ειμαι λατρης των μανιταριων την ευχαριστηθηκα παρα πολυ!

-Ελιοψωμο και ψωμι καλαμποκιου οπως και
-Αφρατες πιτουλες με ελαιολαδο και ριγανη. Ειναι 2 πιατα των ορεκτικων, στην ουσια ομως ειναι απλα ψωμακι και πιτουλες

-Ελιοσαλατα και
-Κατικι δομοκου με μους κοκκινης πιπεριας. Μιλαμε για δυο ντιπακια που επισης περιλαμβανονται στα ορεκτικα, απλες γευσεις μια χαρα και τα δυο

-Μελιτζανοσαλατα, την οποια την εφτιαξε η σερβιτορα εκεινη την στιγμη μπροστα μας δειχνοντας ολη την διαδικασια. Πολυ μας αρεσε ολο το σκηνικο ενω και γευστικα ηταν υπεροχη!

-Ελληνικα οσπρια, ηταν ενα μικρο κρυο πιατο το οποιο ειχε ενα πυργακι απο ολα σχεδον τα οσπρια, φακες, φασολια κτλ.

-Σαλατα Ελαιας γη, πραγματικα δροσερη, με υπεροχη σως, μας αρεσε παρα πολυ

-Μανιταροπιτα με βοτανα και μυρωδικα στον ξυλοφουρνο. Ειναι το μονο πιατο που δεν μας αρεσε. Στην αρχη ειπα πως δεν ειμαι αντικειμενικος κριτης λογω της απεχθειας μου στα μανιταρια αλλα τελικα και η υπολοιπη παρεα δεν εμεινε ευχαριστημενη.

-Και τελος πριν περασουμε στα κυριως μας φερανε σορμπε λεμονι με βασιλικο για να αλλαξει η γευση μας οπως μας καθοδηγησε ο ευγενικος σερβιτορος

Στα κυριως τωρα, απλες γευσεις ολα, καλα κρεατα επισης μαγειρεμενα καλα!

-Χοιρινο φιλετο μανιραρισμενο σε μελι και σινανοσπορο. Τελειο!

-(2)Τριγωνα μοσχαρισια μπιφτεκακια μπακλαβα με φυστικι Αιγινης και κασερι λιωμενο. Επισης πολυ καλο πιατο.

-Μοσχαρισια μαγουλα με πουρε καπνιστης μελιτζανας, πραγματικα αφρος, το προτεινω!!

Για το τελος τρια γλυκα:

-Παγωτο κανταιφι με φυστικι Αιγινης, το ειχα ξαναδοκιμασει και σε αλλα εστιατορια, πολυ καλο

-Μαστιχωτη μους πικρης σοκολατας, απο τα καλυτερα γλυκα που εχω δοκιμασει!!

-Τσιζκεικ με μαρμελαδα βυσσινο. Εχω φαει και καλυτερα!!

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Εννοειται!! Ειναι μια εμπειρια που αξιζει απο καθε αποψη και εστω για μια φορα πρεπει να βρεθειτε στον συγκεκριμενο χωρο.

Ξερω ο λογαριασμος ειναι βαρυς στο τελος, με δυο μπουκαλια κρασι και 2 αναψυκτικα τελικα μας βγηκε κοντα στα 100 ευρω το ζευγαρι, αλλα πεταμε καθημερινα σε διαφορα σκουπιδια τα λεφτα μας απο εδω και απο εκει. τουλαχιστον στο Ελαιας Γη θα βγειτε στο τελος με ενα χαμογελο στα χειλη σας απο την επισκεψη σας και δεν θα το εχετε μετανιωσει.

Το μενου των 14 πιατων εχω την εντυπωση οτι μπορει να προσφερθει και σε λιγο καλυτερη τιμη αλλα ετσι κι αλλιως οσον αφορα το οικονομικο, παντα θα ζηταμε κατι καλυτερο... ισως απο βιτσιο!

Δεν διαμαρτυρομαι, περασα υπεροχα!