Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Τρέφω μεγάλη αγάπη για τα μπαχαρικά και για τα μυρωδάτα μίγματα τους, οπότε μια κουζίνα σαν την ινδική κάθεται ωραία στο στομαχάκι μου..

Βέβαια, οι γεύσεις είναι απολύτως προσαρμοσμένες στα ευρωπαικά δεδομένα οπως μου εξήγησε και ο ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ κυριούλης που μας εξυπηρέτησε. Αναμενόμενο!
Οπότε άμα ορέγεσαι αυθεντικά πιάτα, κράτα τις ορέξεις σου για Εκείνο το ταξίδι που ονειρεύεσαι να κάνεις στην Ινδία.. κάποτε..
Α και ένα ακόμα μπράβο στο service γιατι έτσι πρέπει να είναι!

Η ιδέα με τη προσφορά μεσω του site, πολυ καλή! Αυτή με ξεκούνησε και ανακάλυψα το εστιατόριο αυτό.. Θέλουμε κι άλλες παρόμοιες συνεργασίες, παρακαλώ.

Βλέποντας τον χώρο από έξω, δεν ενθουσιάστηκα.. πολύ άδειος, πολύ τσιμεντένιος, πολύ γκρίζος.. ίσως, να φταίει και ο χειμώνας!
Από την Άνοιξη, περιμένω τη δημιουργία μια όμορφης αυλής με ινδικά στοιχεία.. γιατί όχι??
Ο χώρος, μέσα Οκ.. τίποτα το ιδιαίτερο! Δε ξέρω τι θα άλλαζα..
Ξεχώρισα την ανοιχτή και καθαρή κουζίνα.. έβλεπες τις μαγειρικές αλχημείες in the making!

Κρατάω το φαγί για το τέλος...
Σαλατούλα με το μάνγκο-δροσερή και μανγκ-εμένη!!

Δύο κυρίως με τη σαλτσούλα τους μεσα στα πήλινα σπιτάκια τους, ήθελα να τα κλεψω.. τόσο ωραία ήταν!
Δυστυχώς, δεν θυμάμαι τις ονομασίες. και τα 2 ήταν με κοτόπουλο, το ένα με φρούτα και το άλλο με πάστα ντομάτας. Το τελευταίο, σαφώς και πιο καυτερό..
Αν και μικρό το πήλινο, η ποσότητα του κρέατος ήταν ικανοποιητική!

Ρύζι με σαφράν, γαρύφαλο και δύο είδη κάρδαμου! ?! ?
Στην αρχή, νόμιζα πως το ένα ήταν το γνωστό, το πρασινωπό κάρδαμο και το άλλο το σκούρο, η κάψα του.. όπως μας εξήγησε, όμως, ο κυριούλης, είναι ένα διαφορετικό είδος! Νέα μπαχαρική πληροφορία που πρέπει να επιβεβαιωθεί.. θα ξεχυθώ στα μπαχαράδικα, ως άλλος μπαχαράκιας και θα μάθω τί παίζει..
Aξιοπρεπές το ρυζάκι, basmati θαρρώ.. πήγαινε με τις σαλτσούλες!

Naan με τυρί.. αν και κάναμε ωραίες βουτιές... περίμενα περισσότερα!!!!!

Μango lassi.. Χουρέι
Δε θέλω νερό.. θέλω μονο Μανγκο λασι!!
(οκ, έχω ένα θεματάκι με το μάνγκο.. )

Και για τα παραπάνω, πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 10 ευρώ έκαστος και σκάσαμε!!
Ντάξει, στο σκάσιμο συμβάλλει και η ποικιλία των μπαχαρικών, εκτος από τις ποσότητες.. αλλά σε ινδικό, πήγες φίλος!

Είναι 2 βήματα από το μετρό Κεραμεικός, έξοδος Τεχνόπολις!

Γι αυτό, άφησε το αμάξι σου να κοιμάται, πάρε το μετρό και κατέβα στο γκάζι, διεύρυνε τον ουρανίσκο σου με νέες γεύσεις και στο τέλος, ρίξε και μια βόλτα στο κέντρο της πόλης, μπας και χωνέψεις..

Εγώ αυτό έκανα και λογικά θα το ξανακάνω!