Bar Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μετά από μία τραυματική εμπειρία σε ταϊλανδοειδές εστιατόριο, η παρέα επέμεινε στην έθνικ κουζίνα. Ζητήθηκαν γενναίοι και εγώ άδραξα με περηφάνια το ένδοξο πηρούνι μου, έτοιμος για περιπέτεια!

Το καλό με το Φουάρ, είναι ότι δεν θα ταλαιπωρηθείτε να φτάσετε. Θα τσιμπήσετε το μετρό για Μοναστηράκι, θα ανεβείτε την Μητροπόλεως και κάπου εκεί που έπαιζε μπιστολίδια ο Μαζιώτης το καλοκαιράκι, στρίβετε αριστερά και φτάσατε. Με αμάξι θα ταλαιπωρηθείτε αρκετά, οπότε δεν το συνιστώ.

Το Φουάρ είναι ένα μαγαζί που εκπέμπει μία διάχυτη τρεντίλα. Το υποψιάστηκα από τον τυπά στην είσοδο με τα μούσια και τα χοντρά γυαλιά με πάχος σκελετού τουλάχιστον 1cm σε τρία διαφορετικά σημεία να παίζει ανέμελα με το iphone του,

Εδώ όμως ίσως πρέπει να αποσαφηνίσουμε ότι το Φουάρ δεν είναι καθαρόαιμο εστιατόριο, μπορείς πολύ εύκολα να πιείς το ποτό σου ελέω μουσικής και χώρου. Ο χώρος είναι ζεστός και ψηλοτάβανος, η μουσική δυνατή για εστιατόριο αλλά ψαγμένη, πολύ καλή για μπαράκι. Υπήρχε ένας υπερπληθυσμός που γεμίζει όμως με καπνίλα το χώρο. Προσωπικά η καπνίλα δεν με ενοχλεί γιατί με την αιθαλομίχλη που ανάβουν τα τζάκια του Βεζελβούλ όλοι μόλις πέσει ο υδράργυρος κάτω από το πολικό ψύχος των...15 βαθμών (ε ρε Ιρκούτσκ που σας χρειάζεται) έχω συνηθίσει, ωστόσο μερικοί στην παρέα παραπονέθηκαν.

Ένεκα του υπερπληθυσμού το προσωπικό αν και σβέλτο έδειχνε σχετικά υπό πίεση, με αποτέλεσμα να ξεχάσει την παραγγελία μας και να πρέπει να ξαναπαραγγείλουμε. Όχι ότι είναι πρόβλημα, αλλά μετά από άπειρες στραβοπαραγγελίες (ευτυχώς δεν υπήρχε θέμα εδώ) και τη στιγμή που υπάρχουν ταμπλέτες με 40 ευρώ, θεωρώ παράλογο να μην υπάρχουν τέτοιες λύσεις

-ψιτ χακέρια του ask4food, φιάξτε μία εφαρμογή για παραγγελία ελαφριά που να παίζει και σε ταμπλέτα με υπολογιστική ισχύ amiga, σπρώξτε το στην αγορά να την πλημμυρίσει μέσω του ask4food που υπάρχουν άμεσοι ενδιαφερόμενοι. Άντε να τα κλείνουμε ένα ένα τα θέματα, γιατί με όλες τις κατά καιρούς λάθος παραγγελίες, έχουμε κάνει ειδίκευση πάνω στο alzheimer, σε λίγο θα μας φωνάζουν ως επίτιμους ομιλητές σε συνέδρια μνημολογίας/ξεχασολογίας-

Στα του φαγητού, ήρθαν διάφορα μικρά ορεκτικούλια σε ημιαστείες ποσότητες, αλλά σχετικά νόστιμα καθώς και σαλάτες που δεν ξεχώρισαν ιδιαίτερα σε αντίστοιχα μικρές ποσότητες. Ξεχωρίζω κάτι ρολάκια με προσούτο που ήταν πολύ καλά, ενώ κάτι σπρινγκ ρολς που ήρθαν φάνηκαν τίμια αλλά εξαφανίστηκαν σε δευτερόλεπτα.

Στα κυρίως τώρα, φοβισμένος από την πρόσφατη ταϊλανδεζικη εμπειρία, πόνταρα χαμηλά και πήρα το κλασσικό μπέργκερ, το οποίο δεν ξεχώρισε από το κλασσικό μπέργκερ που θα πάρετε στην καφετέρια της γειτονιάς. Η φίλη μου πήρε ένα κοτόπουλο με ένα εξωτικό όνομα, αλλά όπως διαπίστωσε και προσυπέγραψα μετά από δοκιμή, ήταν ένα χλωμό κοτόπουλο με σως γιαούρτιού.

Βαθμολογώντας...

Γεύση 2/4
Τα ορεκτικά ήταν αξιοπρεπή, αλλά υπερβολικά μικρές ποσότητες. Για τα κυρίως ομολογουμένως δεν μπορώ να έχω 100% αντικειμενική άποψη καθως τα πιάτα που δοκίμασα δεν ηταν αντιπροσωπευτικά του χαρακτήρα της κουζίνας του μαγαζιού, ωστόσο αυτά δοκίμασα, αυτά βαθμολογώ.

Εξυπηρέτηση 3/4
Η πίεση ήταν εμφανής, αλλά η αποδοτικότητα επαρκής, οπότε κανένα πρόβλημα

Χώρος 3/4
Ε ναι, είναι πιο πολύ μπαρ παρά εστιατόριο και δεν μπορείς να έχεις σωστό μπαρ χωρίς ωραίο στυλάτο χώρο.

VFM 3/4
Προβληματίστηκα έντονα για αυτό τη βαθμολογία. Σαν Πειναλέοντας εξαιτίας των φαγητών που δοκίμασα και βαθμολογώντας την επίσκεψη μου αυστηρά ως εστιατόριο θα έβαζα 2/4.

Ωστόσο αν το δεις σαν έξοδο για βράδυ και σκεφτείς πως μπορείς να πας κάπου με την παρέα σου σε ένα χώρο που μπορείς να περάσεις το ίδιο καλά με ένα μπαρ και να φας το κατιτίς σου ταυτόχρονα, νομίζω ότι τα ~22 ευρώ με κρασί δεν είναι υπερβολικά παράλογη τιμή. Και άμα το κέφι τραβάει έχει στα 10 μέτρα ντισκοτέκ για αυτούς που θέλουν να το κουνήσουν. Οπότε 3/4 όχι από εμένα αλλά βαθμολογώντας το προϊόν που θέλει η πλειοψηφία.

Θα ξαναπήγαινα...
... με αναποφάσιστη παρέα που δεν ξέρει εάν θέλει εστιατόριο ή μπαράκι, αν και για ασφάλεια θα τιμούσα το σουβλάκι του Θανάση 100μ πριν το εστιατόριο.