Multi Ethnic - Εξάρχεια, Αθήνα

Μια ιδιαίτερη εμπειρία ήταν η επίσκεψη στη Folia στα Εξάρχεια, εκεί όπου ένας πρόσφυγας από το Αφγανιστάν κατάφερε να στήσει ένα δικό του μαγαζάκι που απευθύνεται, όμως, σε όλους και δεν έχει τη λογική του γκέτο μόνο για ανθρώπους από εκεί.

Αυτό που αποκομίσαμε επισκεπτόμενοι την Folia είναι όχι μόνο νέες γευστικές εμπειρίες αλλά και μια συγκίνηση ότι ένα παιδί (ο ιδιοκτήτης Ρεζά) που είχε έρθει πριν από λίγα χρόνια από το Αφγανιστάν κατάφερε να στήσει ένα μαγαζάκι και να ανοίξει ένα παράθυρο στο μέλλον του παρά τις πολλές αντιξοότητες, αντιξοότητες που δεν αφήνουν πολλές φορές και τους πιο προνομιούχους να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο. Ας αφήσω, όμως, τους συναισθηματισμούς (αν και νομίζω ότι το εν λόγω μαγαζί θα το κρίνω περισσότερο με το συναίσθημα) και ας προχωρήσω στην κριτική μου:

Πριν λίγο καιρό είχα διαβάσει για ένα μαγαζάκι στα Εξάρχεια που το έχει ανοίξει ένας μετανάστης από το Αφγανιστάν με καφέ, τσάι και κάποια πιάτα της πατρίδας του. Όταν, λοιπόν, το Σάββατο 3/1 κατεβήκαμε για καφέ και ψώνια στο κέντρο της Αθήνας έριξα την ιδέα να το επισκεπτούμε. Φτάσαμε τρία άτομα αρκετά αργά (γύρω στις 5 το απόγευμα) στο μαγαζί για φαγητό και εκεί μόλις τελείωνε το φαγητό της μία ακόμα παρέα.

Το μαγαζί είναι μικρό, πρέπει να έχει τέσσερα - πέντε τραπεζάκια μέσα και λίγα ακόμα έξω φτιαγμένα από παλλέτες από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη όπως και όλο το ντεκόρ του μαγαζιού. Ένα ντεκόρ που είναι όσο πιο καλαίσθητο γίνεται αλλά σίγουρα φτωχικό.

Από καθαριότητα, πάντως, ήταν μια χαρά και η τουαλέτα πεντακάθαρη αν και δεν είχε καθρέπτη (σε σημείο που ήθελα να ρωτήσω αν δεν είχαν προλάβει να βάλουν ή αν δεν επιτρέπεται στην χώρα τους αλλά στην πορεία το ξέχασα).

Μας υποδέχθηκε ο ιδιοκτήτης πολύ ευγενικά όπως ευγενικός και άμεσος ήταν σε όλη την παραμονή μας εκεί, μόνο που φαινόταν υπερβολικά ντροπαλός, μαζεμένος, φαντάζομαι ότι στην πορεία θα λυθεί... Ο κατάλογος έχει 4-5 πιάτα της Αφγανικής κουζίνας τα οποία επιμελείται ο ίδιος αν δεν κάνω λάθος με τον αδελφό του.

Για αρχή ήρθε νεράκι βρύσης και κομμένες αραβικές πίτες. Φυσικά παραγγείλαμε όλο τον κατάλογο εκτός από την σαλάτα ουλουβιέ που είχε τελειώσει.

Έτσι στο τραπέζι μας ήρθαν: ένα φαλάφελ (νόστιμο αλλά όχι γεμάτο) στο 1,80 ευρώ, ένα μαντού (κάτι σαν τα ρώσικα μαντί αλλά γεμιστά με κοτόπουλο και μια νόστιμη σάλτσα από πάνω, πολύ νόστιμα στα 4 ευρώ, ένα αφγανικό παραδοσιακό ρύζι με σαφράν συνοδεία από κάτι κεφτεδάκια με σάλτσα (πολύ νόστιμο, το επαναλάβαμε) στα 6 ευρώ νομίζω, ένα κουκού (πατατοκεφτέδες με μια πικάντικη σάλτα, δεν μας ενθουσίασε) στα 2,50 ευρώ νομίζω καθώς και ένα αφγανικό κεμπάπ (ήρθε συνοδεία τηγανιτής πατάτας και ντομάτας - αγγουριού) νόστιμο αλλά φτωχό πιάτο ακόμα και για τα 6 ευρώ που νομίζω ότι κόστιζε.

Αυτά συνοδεία 250 ml ρακής και 1 αναψυκτικού 29 ευρώ. Μια χαρά τιμή αλλά μην φανταστείτε ότι χορτάσαμε και πλήρως, ο καλός μου μετά από λίγη ώρα ξαναπείνασε...

Όμως, η εμπειρία ήταν συνολικά πολύ ευχάριστη και αν ξαναβρεθώ στην περιοχή θα το επισκεπτώ σίγουρα, τόσο για τις διαφορετικές γεύσεις όσο περισσότερο για την προσπάθεια.