12 Ιαν 2015

γενικα ειμαι λατρης των κρητικων μαγαζιων οποτε καθε που πεφτω πανω σε καποιο που δεν εχω παει και εχω τη δυνατοτητα φροντιζω να το επισκεφτομαι. το συγκεκριμενο μαγαζι ειχε βγαλει μια προσφορα και ετσι αποφασισαμε να το επισκεφτουμε μια κυριακη που θα ειχε ζωντανη κρητικη μουσικη. κατευθηνθηκαμε προς την περιοχη περιπου παραλληλα με το δρομο του λιμανιου και μου εκανε εντυπωση πως σε περιοχη με παλια σιδερουργια και λιγο απομακρα θα επελεγε να ανοιξει ενα μαγαζι καθως η περιοχη δεν ενδεικνυται και αισθητικα αλλα και δεν εχει πολυ κοσμο να κινειται εκει.

εν τελει δεν ηταν δυσκολο να το βρουμε και μας καλοσωρισαν πολυ ευγενικα ολοι. το μαγαζι δεν ειχε κοσμο. τη συγκεκριμενη μερα ημασταν εμεις και αλλα 2 τραπεζια. σαν χωρος ειναι καταπληκτικος, ο,τι πιο ωραιο ισως εχω δει. ενα μαγαζι στον επανω οροφο διαμορφωμενο σαν σε σπηλια οπου εκει ηταν οι μουσικοι που επαιζαν και τραγουδουσαν ευρηματικο και εξαιρετικα εντυπωσιακο. το υπολοιπο μαγαζι ηταν απο πετρακ ια ξυλο. εκπληκτικο.

επειδη ηταν μερες νηστειας ο φιλος μου εφαγε νηστισιμα πραγματα ενω εγω κανονικα. εγω πηρα κατσικακι με σταμναγκαθι που ηταν πολυ ωραιο γευστικα, πηραμε καλαμαρακι και διαφορα ορεκτικα οπως σαγανακι γραβιερα και φετα. εννοειται πως παραγγειλαμε και τσικουδια και ηταν εξισου καλη.

οι μουσικοι που τραγουδουσαν επισης εδιναν τον καλυτερο εαυτο τους και η ολη βραδια θα κυλουσε υπεροχα μεχρι τη στιγμη που ηρθε ο λογαριασμος. εκει καπου επαθα πολιτισμικο σοκ και νομισα οτι ετρωγα στο HILTON. για 2 κυριως, 1 σαλατα και 1 ορεκτικο και 1 καραφακι τσικουδια βγηκε περιπου 50ευρω!!!

λογω της προσφορας ειχε μια εκπτωση περιπου 12 ευρω οποτε πληρωσαμε κοντα στα 40 συνολο. ανεξαρτητως της προσφορας τους 50 ευρω για ενα απλα καλο φαγητο αλλα οχι μαγειρεμενο απο καποιο σεφ ή εβρισκομενο σε πολυ ακριβη περιοχη ωστε να το δικαιολογει ειναι απαραδεκτο. υπαρχουν πολυυυυ καλυτερα κρητικα καταστηματα και με τις μισες τιμες.

12 Ιαν 2015

louki