Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Μαζί με τις γιορτές (καλή χρονιά σε όλους και καλή μας όρεξη πάντα!! ) μου προέκυψε και μετακόμιση οπότε έχω ζήσει τα ασύλληπτα πάθη αυτό τον καιρό αλλά με χαμόγελο (γιατί το καινούργιο μου σπίτι μου αρέσει πολύ!! ). Καθώς μου λείπουν σχεδόν τα πάντα όμως, σήμερα βγήκαμε με την αδερφή μου προς άγραν ευκαιριών προ εκπτώσεων και δη μπας και βρω εναν καναπεδακο να ξαποστάσω το κουρασμένο μου κορμί!!

Έχει πάει η ώρα 4 το μεσημέρι είμαστε νηστικές και εχουμε δει ολα τα επιπλάδικα της Κηφισίας!! Τα στομάχια μας γουργουρίζουν και μου έρχεται η έμπνευση για το Μαύρο Πρόβατο που ήταν και κοντά.

Είχα πάει σχετικά πρόσφατα λίγο αφότου άνοιξε στα Μελίσσια και είχα εντυπωσιαστεί και από το φαγητό και από το χώρο και από την προσωπική πινελιά της ευγενικής ιδιοκτήτριας που είχε έρθει στο τραπέζι μας τουλάχιστον 3 φορές να ρωτήσει αν όλα είναι καλά και αν μας λείπει κάτι.

Παρκάραμε σχετικά εύκολα (αλλά μην το λαμβάνετε πολύ υπόψιν γιατί την ψιλοξέρω την περιοχή και τα στενάκια της). Φυσικά αφού ήταν έμπνευση της στιγμής δεν είχαμε κράτηση αλλά καθώς ήμασταν μόνο δύο μας βολέψανε αμέσως αν και είχε αρκετό κόσμο (κάντε μια κρατησούλα καλού κακού).

Ο χώρος είναι μοντέρνος και ευφάνταστος σε βιομηχανικό στυλ με μικρές λεπτομέρειες που για τη δική μου αισθητική τον κάνουν χαριτωμένο. πχ έχει ένα τεράστιο μαυροπίνακα πάνω στον οποίο έχουν γράψει με κιμωλία ατακούλες και συνταγές και ζωγραφιές, Στο τραπέζι που μας έβαλαν είχε τρία μικρά μαύρα προβατάκια στον τοίχο να περπατούν, έξυπνα μικρά διακοσμητικά πραγματάκια που δείχνουν αγάπη για τη δουλειά ενασχόληση και κέφι και που για μένα κάνουν το χώρο ζεστό αν και είναι αρκετά ψιλοτάβανος.

Πετύχαμε και κάτι γνωστούς μέχρι να τους χαιρετήσουμε στο τραπέζι είχε έρθει κέρασμα υπέροχη τσικουδιά (την τσάκισα γιατί η αδερφούλα μου ετοιμάζει κι άλλο ανηψιό και δεν πίνει) και φρυγανισμένες μικρές φετούλες ψωμιού με ένα ντιπ ντομάτας και νεράκι βρύσης δροσερό σε όμορφο μπουκάλι.

Πήραμε βελουτέ κολοκυθόσουπα (μόνο η αδερφή μου που λατρεύει τις σούπες και είπε ότι της βάζει άριστα 10! ) ένα ντάκο, πιτάκια καισάρειας (με τυρί και παστουρμά) κεφτεδάκια κοτόπουλου με ντιπ γιαουρτιού, και το μυθικό χουνκιαρ μπεγιεντί (ήτοι για τους μη έχοντας ρίζες από την από 'κει πλευρά του Αιγαίου, κοκκινιστό σε πουρέ μελιτζάνας) Ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ψωμάκι το οποίο ζητήσαμε να μας φέρουν και δεν το μετανιώσαμε. Ήταν ένα μικρό φρατζολάκι, νομίζω χειροποίητο (λίγο μικρό για 2 φαγανά άτομα αλλά πολύ νόστιμο). Εγώ συνέχισα και με λίγη ακόμη τσικουδιά.

Τα πρώτα ήρθαν στο τραπέζι εντός πενταλέπτου. Γενικά το σέρβις ήταν φανταστικό, από όλους, ήταν γρήγοροι και αποδοτικοί, το παληκάρι που πήρε την παραγγελία ήταν ευγενέστατο και χαμογελαστό. Και είχαν το νου τους μόλις άδειαζε πιατάκι να το πάρουν (γιατί το τραπέζι μας ήταν μικρό σχετικά)
Σούπα δεν δοκίμασα αλλά εμπιστεύομαι τη μικρή που στις σούπες έχει άποψη και για να λέει άριστα ήταν άριστα. Επίσης το ίδιο μας είπαν και οι γνωστοί μας που κι αυτοί δοκίμασαν την ίδια σουπίτσα. Ο ντάκος δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά οκ ντάκος είναι.

Το πιτάκι ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ δεν τσιγγουνεύτηκαν τον παστουρμά (έχω κι εκείνη τη Σμύρνη στο αίμα και τα κοιτάω αυτά!! ) πολύ νόστιμο καλοψημένο (αν κ -άιντε να το πω- μήπως και λίγο πιο ξεροψημένο δεν θα ήταν άσχημο) το κεφτεδάκι ζεστό και μυρωδάτο με κάποιο πιο πονηρό μυρωδικό (σαν να μου μύρισε δεντρολίβανο?) και αυτό που για μένα ως τώρα είναι το καλύτερο πιάτο τους το χουνικιάρ μπεγιεντί (το είχα πάρει και την πρώτη φορά που πήγα και ήταν σιγουράκι) η μελιτζάνα καπνιστή ο πουρές βελούδινος το κρέας λουκούμι -τι εκανες πάλι μαστορα!!!

Η μοναδική ελάχιστη ένσταση που έχω είναι ότι οι μερίδες είναι σχετικά μικρές (ιδίως το κρεατάκι το κοκκινιστό που ήταν και πεντανόστιμο ήταν λιγο, ας υπήρχε ένα τσικ παραπάνω ενώ ο πουρές ήταν γενναία ποσοτητα) Βέβαια η λογική είναι ότι είναι μεζεδοπωλείο οπότε το δέχομαι (αν και με λίγη πίκρα γιατί ήταν και νόστιμα τα άτιμα). Πάντως χορτάσαμε με αυτά τα μεζεδάκια

Πληρώσαμε 26 ευρώ 2 άτομα, μια χαρά θεωρώ για την ποιότητα του φαγητού ως προς το value for money και δεν βάζω 4 ντοματούλες μόνο λόγω ποσότητας φαγητού. Το συστήνω ανεπιφύλακτα και θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω κι άλλες λιχουδιές.

ΥΓ στο τραπέζι των γνωστών πήρε το ματάκι μου ένα ιδιαίτερα λαχταριστό γλυκό κρεμώδες και αν και το λιγουρεύτηκα δεν μείναμε για επιδόρπιο, οπότε μου έμεινε η απορία και η όρεξη -πρέπει να ξαναπάω, τι λέτε κι εσείς??

2015-05-03 14:31:04

Ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας!
MPTPC

2015-05-10 17:34:45
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την bitchplease.