Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Mετά από αρκετό καιρό από την τελευταία μου κριτική, επανέρχομαι για να γράψω για το Kohedoor, ένα εστιατόριο που ήθελα πολύ καιρό να επισκεφτώ αλλά το ανέβαλλα συνεχώς λόγω υποχρεώσεων. Την περασμένη Δευτέρα λοιπόν το καταφέραμε και εκμεταλευτήκαμε και την προσφορά του 40% που έχει.

Αφού προηγήθηκε τηλέφωνο για να επιβεβαιώσουμε κράτηση, βρεθήκαμε εκεί κατα τις 9, παρέα 4 ατόμων. Η αλήθεια είναι ότι σαν μαγαζί όταν το βλέπεις απ΄εξω, δεν σου κάνει πολύ αίσθηση. Φαίνεται κάπως ψυχρός ο χώρος και δεν έχει σχέση με άλλα ινδικά εστιατόρια γιατί δεν έχει πολλά ινδικά στοιχεία.... Ούτε ο χώρος μέσα κάτι το ιδιαίτερο, όπως είχα διαβάσει και σε άλλες κριτικές εδω. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και γρήγορη, από τον ιδιοκτητη του εστιατορίου φαντάζομαι ο οποίος ήταν μόνος του εκείνη την ώρα, αλλά είχε 3-4 παρέες.

Στα του φαγητού λοιπόν. Πήραμε:

-πιτάκια samosas με κιμά, αρκετά καλά και τραγανά.

-2 πίτες νααν, μία με σκόρδο και μία με τυρί. Αυτή με το σκόρδο μακράν η καλύτερη, με το τυρί λίγο συνηθισμένη.....

-1 ρύζι σκέτο μπασμάτι, καλό όχι κάτι το ιδιαίτερο. Το πήρα γιατί στις απλές γεύσεις φαίνεται όταν κάτι είναι ιδιαίτερο, αλλά αυτό ήταν μέτριο.

-1 τηγανιτό ρύζι με κιμά, με αρκετά έντονη γεύση μπαχαρικών και λίγο πικάντικο. Καλό και πρωτότυπο.

-1 Chicken Korma με γάλα καρύδας και ξηρούς καρπούς, πολύ καλό και γευστικό. Και εδώ η παρατήρησή μου σχετικά με όλες τις μερίδες κρέατος είναι ότι τα κομμάτια κρέας μέσα στις σάλτσες είναι σε αρκετά μικρη ποσότητα. Αν δεν ήταν οι σάλτσες, σε κάθε πιάτο θα είχε 5-6 κομμάτια κρέας.....

-1 Chicken Vindaloo, για το οποίο μας προειδοποίησε ότι είναι αρκετά καυτερό, αλλά το πήραμε για να το δοκιμάσουμε. Ηταν όντως καυτερό! Και μετά από αυτο, πήραμε και τα 4 άτομα μάνγκο λάσσι, τα οποία ήταν πολύ χρήσιμα μετά από την δοκιμή αυτού του πιάτου!

-1 αρνί tikka massala, νόστιμο και πολύ αρωματικό, ήταν κάτι το διαφορετικό από τις γεύσεις στο αρνί που έχουμε συνηθίσει. Το αρνί δεν μύριζε καθόλου, παρά τους αρχικούς φόβους μου!

Γενικά το φαγητό ήταν αξιοπρεπές και ανταποκρινόταν στα στάνταρ του ινδικού εστιατορίου, μιας και έχω δοκιμάσει και αλλού υποτιθέμενο "ινδικό" και δεν είχε καμία σχέση, καθώς ήταν μαγειρεμένο με τελείως ελληνικό τρόπο.

Το Κohedoor χρησιμοποιεί αυθεντικά μπαχαρικά και προσφέρει γνήσιες ινδικές γεύσεις. Απλά θεωρώ ότι αν πας χωρίς την έκπτωση 40% που έχει, δεν συμφέρει όσον αφορά στην ποσότητα, απλά θα χορτάσεις παραγγέλνοντας πολύ συνετά. Φαντάζομαι τις υπόλοιπες μέρες τις βδομάδας δεν θα έχει πολύ κίνηση.

Εμείς για όλα τα παραπάνω δώσαμε περίπου 11 ευρώ το άτομο, με την έκπτωση. Ηταν πολύ οικονομικά και η παρέα δοκίμασε κάτι νόστιμο και διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Θα το ξαναπροτιμήσουμε για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα, τις μέρες με την έκπτωση βεβαίως!