13 Ιαν 2015

Είναι η πέμπτη φορά που επισκέπτομαι το μαγαζί και μου προκάλεσε την ίδια θετική εντύπωση.

Το βρήκα ωστόσο ελαφρώς διαφορποιημένο -προς τα πάνω- ως προς τις τιμές, δεδομένου και οτι η προηγούμενη φορά που το επισκέφθηκα ήταν τον Μάρτιο του 2013, δηλαδή κοντά δύο χρόνια πριν.

Ημασταν παρέα 4 ατόμων και ένα παιδί τριών χρονών. Παραγγείλαμε τέσσερα όρεκτικά, μια σαλάτα και τέσσερα κυρίως. Ήπιαμε 750ml κόκκινο κρασί χύμα (το οποίο δυστυχώς ήρθε παγωμένο ενώ δεν θα έπρεπε) και ένα αναψυκτικο. Πληρώσαμε 85 ευρώ.

Το μοσχαράκι στο πήλινο με μπεσαμέλ ήταν καλό (μαλακό μοσχάρι, αρκετά γευστική σάλτσα με καλούτσικη μπεσαμέλ), το κριθαρώτο με γαρίδες πάρα πολύ καλό (με καλή υφή, φρέσκες γαρίδες και νοστιμότατη πέστο). Τα υπόλοιπα κυρίως ήταν μπακαλιάρος σκορδαλιά και φιλέτο κοτόπουλο τα οποία δεν δοκίμασα.

Η σαλάτα λαχανικών με χαλούμι και σουσάμι ήταν πλούσια αλλά ουδέτερη γευστικά, τα ψητά λαχανικά στη σχάρα με παρμεζάνα ήταν εξαιρετικά, οι τηγανητές πατάτες όχι όπως τις θυμόμουν (λιγότερο γευστικές, αρκετά λαδερές και θυμίζανε προκάτ) και το τυρί σε φύλλο με μέλι πάρα πολύ νόστιμο και καλοτηγανισμένο. Τα κεφτεδάκια με σάλτσα δεν άρεσαν σε κανένα μας (αδιάφορα σε γεύση και λασπωμένα).

Το κόκκινο κρασί όπως είπα ήταν παγωμένο, συνεπώς εξαφανισμένα όλα τα αρώματά του. Κατά τα λοιπά, ήταν ένα μέτριο χύμα κρασί.

Το σέρβις εξαιρετικό - τρία νέα παιδιά, ευγενικά και χαμογελαστά, που σαρώνανε κυριολεκτικά τον χώρο. Εξυπηρετηθήκαμε άμεσα σε ένα κατάμεστο μαγαζί, μεσημέρι Κυριακής.

Ο χώρος γνωστός με την πολύ ωραία αυλή (τον χειμώνα κλείνει), εμείς καθίσαμε μέσα. Λίγο στριμωχτά τα τραπέζια και αρκετή βαβούρα. Το κάπνισμα επιτρέπεται αλλά δεν είχε κάπνα. Η διακόσμηση λητή (γκραβούρες της παλιάς αθήνας και αντικείμενα) αλλά όχι απαρατήρητη.

Τέλος, τα στάνταρ κερασμένα γλυκά σε άφθονη ποσότητα (μπράουνις με παγωτό) κερασμένα πάντα από το μαγαζί. Εμένα δεν ήταν του γούστου μου, αλλά στην παρέα αρέσανε.

Συμπερασματικά, είμαι αρκετά ικανοποιημένος από γεύση και εξυπηρέτηση, αλλά θεωρώ λίγο τσιμπιμένες τις τιμές, συγκριτικά και με το παρελθόν, δεν ξέρω αν θα το ξαναεπιλέξω τόσο αβίασα όσο μέχρι τώρα.

13 Ιαν 2015

tsiunade