Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

DEI FRATELLI Σάββατο βράδυ 4 άτομα κάνοντας χρήση εκπτωτικού κουπονιού.
Η πρώτη εντύπωση του χώρου θετική, ντιζαινάτο με ωραία διακόσμηση και ωραία μουσική, τζαμαρία γύρω γύρω και ανοιχτή κουζίνα. Το κάπνισμα δεν κατάλαβα αν απογορευόταν αν και πρόσεξα 2 άτομα που κάπνιζαν απέξω.
Παρκινγκ βρήκαμε εύκολα αν και βρίσκεται στον παράλληλο της Συγγρού κοντά στο STAR CITY και παρόλο που ήταν Σάββατο.

Στο φαγητό τώρα, πήραμε για αρχή μια ποικιλία ορεκτικών που περιλάμβανε πιτούλες αραβικες λεπτοκομμένες με δυο ντρεσινγκ, λίγη ρόκα στο κέντρο της πιατέλας,2 φλογερες τυριου νοστιμες αλλά είχαν λίγο αρπάξει στο τηγάνισμα,1 πιτσούλα ατομική μαργαρίτα που είχε κάτι πικρό που με χάλασε λίγο, και 4 μπρουσκετούλες οι 2 με σολομό και καραμελωμένα κρεμμύδια και αλλες δύο με προσούτο πολύ ωραίες και οι δύο γεύσεις.

Στη συνέχεια σαλάτα ρόκα με παρμεζάνα προσούτο, τίποτα το συγκλονιστικό πιο πολύ πρασινάδα με δείγμα προσούτο-παρμεζάνα, θα προτιμούσα να είχαμε πάρει κάποια άλλη πιο ζουμερή σαλατούλα.

Στα κυρίως τώρα, εγώ πήρα μαρινάρα με μαύρα ζυμαρικά σολομό, γαρίδες και λίγο μπρικ, ωραίο πιάτο αλλά λίγο αλμυρό για τα γούστα μου. Ο καλός μου πήρε μια πίτσα 14 εκ. με μπέικον πιπεριά μανιτάρια( θα προτιμούσα περισσότερα) πολύ ωραία, δοκιμάσαμε και οι 4 και έμειναν και 2 κομμάτια που προσφέρθηκαν στο τέλος να μας το κάνουν πακέτο.

Τα άλλα δυο άτομα πήραν από μία pasta γεμιστή τορτελίνια και μία με προσούτο και κρέμα γάλακτος, δοκίμασα και απτά δυο για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, τα τορτελίνια ήταν ωραία το δεύτερο όμως με το προσούτο πάλι αλμυρό γευστικά όμως πολύ καλό.

Συνοδέψαμε με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί, μια κοκα κόλα και μια μπίρα και πήραμε 2 εμφιαλωμένα νερά. Για το τέλος ένα εσπρεσακι, 2 πανακότες πολύ ωραίες και ένα σοκολατένιο καλτσόνε κάτι σαν κρέπα απλά διπλωμένο σαν καλτσόνε και όχι τοσό μαλακό όσο η κρέπα, πολύ καλό και αυτό. Μας κέρασαν και λεμοντσέλο με το λογαριασμό.

Ο απολογισμός τώρα.... για όλα αυτά πληρώσαμε 84 ευρω μειον τα κουπονια.
ο λογαριασμός ήρθε με 84 ευρώ απόδειξη και πολύ ευγενικά ήρθε ο ιδιοκτήτης και μας την απέσυρε προς ακύρωση λόγω ότι είχαμε τα κουπόνια, όμως η απόδειξη των 24 ευρώ δεν κατέφθασε ποτέ.

Η γενική άποψη μου για το μαγαζί είναι καλή, το σέρβις ζεστό και εξυπηρετικό και ο ένας απτους δυο ιδιοκτήτες που γνωρίσαμε πολύ καλοσυνάτος μας, ρώτησε δυο φορές για το μενού.

Προσωπικά θα ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα, θα ήθελα όμως να υπήρχε στο μενού λίγο περισσότερη ποικιλία σε πάστες και ίσως μια παραδοσιακή καρμπονάρα με αυγό....

Στις 11 περίπου που φύγαμε το μαγαζί ήταν γεμάτο με όλων των ειδών παρέες που σημαίνει ότι η περιοχή είχε ανάγκη από ένα ιταλικό με καλές προδιαγραφές....