Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Kαλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!!

Τέρμα οι (Χριστουγεννιάτικες) διακοπές, τα κεφάλια μέσα. Το μόνο που μου φτιάχνει την διάθεση όταν επιστρέφω στη δουλειά, είναι όταν σκέφτομαι από το πρωί της Δευτέρας, τις επόμενες γευστικές αποδράσεις που με περιμένουν με τα φιλαράκια μου το προσεχές Π-Σ-Κ.

Όλες αυτές τις ημέρες κάναμε αρκετές επαναλήψεις σε αγαπημένα μας εστιατόρια που τα έχουμε “παραμελήσει” ελαφρώς στο όνομα της εύρεσης νέων γευστικών προορισμών. Εκκρεμούν όμως και κάποιες νέες επισκέψεις που είχαμε κάνει μέσα στον Δεκέμβρη, και βρίσκονταν σε αναμονή για χάρη των διακοπών.

Κινηθήκαμε για άλλη μια φορά στα χνάρια του μπαμπά fratello, κι έτσι βράδυ Σαββάτου μέσα Δεκεμβρίου επισκεφθήκαμε την Pizzeria dei fratelli δύο άτομα με κουπόνια από εκπτωτικό site. Η αλήθεια είναι ότι την περιοχή αυτή δεν την γνωρίζω καθόλου καλά, οπότε είχαμε μηδαμινές ελπίδες να φτάσουμε χωρίς να ταλαιπωρηθούμε. Όμως χάρη στην βοήθεια του πλοηγού του κινητού μου όλα πήγαν καλά, παρά το γεγονός ότι το ρημάδι το σήμα χανόταν κάποιες φορές και μαζί του χανόταν κι φωνή της κυρίας πάνω στην οποία είχα εναποθέσει όλες μου τις ελπίδες…! Εντάξει, μου στοίχισε μόνο 2 στάσεις για reset κι έτσι τέλος καλό, όλα καλά.

Για τον χώρο θα μιλήσω επιγραμματικά γιατί έχει περιγραφεί επαρκώς από τους προηγηθέντες. Πρόκειται για γωνιακό μαγαζί με τζαμαρία, ψηλοτάβανο, η διακόσμηση κινείται σε λιτές γραμμές του μοντέρνου μαύρου-γκρί χρώματος, σχετικά άνετη η διάταξη των τραπεζιών, βέβαια το λευκό (χωρίς μπάλες) δεντράκι με τα κόκκινα λαμπάκια δε μπορώ να πω ότι ήταν του γούστου μου, αλλά οκ.

Όμως δεν είχε επαρκή θέρμανση με αποτέλεσμα να μην μείνουμε για πολύ ώρα χωρίς τα πανωφόρια μας. Οι υπόγειες τουαλέτες θα συμφωνήσω ότι έχουν ένα θεματάκι, μη σας πω και δυό. Ήταν μεν σφουγγαρισμένες, αλλά αυτό που με χάλασε πολύ ήταν η εμφανής απουσία χλωρίνης από τον πάτο της λεκάνης και τα στίγματα στο κάθισμά της…Δεν στοιχίζει απολύτως τίποτα η αντικατάστασή της, και επιβάλλεται η τακτική απολύμανσή της!!!

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή αλλά μέχρι εκεί. Στα πολύ θετικά η προσέγγισή μας από τον έναν εκ των δύο αδελφών ιδιοκτητών, για την άποψή μας για το φαγητό.

Ξεκινήσαμε με νεράκι βρύσης και τα εξής κάτωθι:

- Σαλάτα razzo dei fratelli με ρόκα, σπανάκι, λιαστή ντομάτα, ωραίο προσούτο di parma και παλαιωμένη παρμεζάνα, φρέσκια αλλά χωρίς ένταση. Σ’ αυτό ευθύνεται η βινεγκρέτ (αρωματισμένη με πέστο ρόκας) που ήταν ελάχιστη σε ποσότητα. 7,10€

- Pizza (40cm) salsiccia με σάλτσα ντομάτας, ανάμεικτα τυριά, πεπερόνι, σαλάμι και τρίχρωμες πιπεριές, με ζυμάρι στο κατάλληλο πάχος, ούτε πολύ χοντρό αλλά ούτε και πολύ λεπτό. Ήταν πραγματικά εξαιρετική, μεγάλη και λαχταριστή σε γεύση αλλά και σε εμφάνιση, άλλωστε την είχα δει και στην σελίδα τους στο fb και μου είχε κάνει κλικ από’ κει. Αυτό που εγώ θα προτιμούσα οι είναι πιπεριές από πάνω να ήταν ψημένες. Θα έχαναν ίσως στην εμφάνιση των χρωμάτων που δεν θα ήταν τόσο ζωντανά, αλλά σε γεύση τις προτιμώ ψημένες 11,90€

- Λαζάνια φούρνου το ένα κυρίως, με σάλτσα ντομάτας, κιμά και ricotta με κρούστα τυριών. Μεγάλη μερίδα και νόστιμα σε γεύση αλλά όχι κάτι που θα μείνει αξέχαστο. Το αρνητικό αυτού του πιάτου ήταν ότι είχε βγάλει αρκετά λάδια συσσωρευμένα γύρω από την κρούστα τυριών, που όμως νομίζω ότι γενικότερα συμβαίνει στα ζυμαρικά φούρνου, λόγω της μεγάλης ποσότητας λιπαρών των τυριών κ. ο. κ. 8,90€

- Πέννες με κοτόπουλο σε ροζ κρέμα πάπρικας, τρίχρωμες πιπεριές και εστραγκόν σβησμένα με μοσχάτο d’asti. Φαινομενικά όχι πολύ μεγάλη η μερίδα αυτή, όμως ήταν ένα πολύ νόστιμο πιάτο με πολύ σωστά βρασμένα ζυμαρικά. 8,60€

Ήπιαμε 2 βαρελίσιες μπύρες peroni, που προσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου, αλλά σ’ αυτό φταίω εγώ γιατί γενικά οι ξανθιές-ελαφριές σπάνια με ικανοποιούν, αλλά εις γνώσιν μου το παρέβλεψα οπότε it’s my fault. Η φίλη μου πάντως την ευχαριστήθηκε. Αν θυμάμαι καλά Χ 3 ευρώ έκαστη.

Τέλος φάγαμε ένα πετυχημένο τιραμισού πάρα πολύ καλό, με πολύ ωραίο και έντονο το άρωμα του καφέ. γύρω στα 4€ νομίζω

Αυτό που μου έκανε πολύ θετική εντύπωση ήταν ότι δεν εκμεταλλεύτηκαν την συνήθεια των τελευταίων χρόνων που έχουν τα περισσότερα εστιατόρια και σου φέρνουν τάχα καλοσώρισμα…το λεγόμενο…κερατιάτικο, γιατί στο τέλος το πληρώνεις εσύ χωρίς να έχεις καν ερωτηθεί. Επίσης ούτε ψωμί μας έφεραν. Τώρα θα μου πείτε ψωμί με πίτσα; Δεν πάει. Κι όμως κι αυτό θα μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν βαφτίζοντάς το κουβερ, όπως επίσης συνηθίζεται τώρα τελευταία. Και η απόδειξη σε μας ήρθε κανονικά. Η συνολική αξία ήταν στα 46,40€ και με το κουπόνι μας κόστισε 31,40€ και θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση πρόκειται για καλό vfm, για την συνολική εμπειρία.

Συμπερασματικά θα πω ότι ήταν μια αξιοπρεπείς γευστικά έξοδος, με κάποια θέματα που όμως πιστεύω ότι θα διορθωθούν μιας κι απ’ ότι κατάλαβα υπάρχει διάθεση και όρεξη.

Προτείνεται σε όσους βρίσκονται ή κινούνται στην περιοχή γιατί αποτελεί μια τίμια πρόταση. Εμείς όμως για να μην πω ψέματα, θα ξαναπάμε μόνο αν τύχει να βρεθούμε κοντά, καθώς υπάρχουν αρκετά αξιόλογες προτάσεις στην περιοχή μας.