Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Τις μέρες ανάμεσα σε Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά ψάχναμε να πάμε για φαγητό κάπου ατμοσφαιρικά και όμορφα στολισμένα. Λόγω της ενασχόλησης μου με το ask4food ανατέθηκε σε μένα η εύρεση του κατάλληλου μαγαζίού.
Μπορώ να πω ότι δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα αφου διάβασα την κριτική του αγαπητού ποντικιού να καταλήξω στις Λεύκες.

Επίσκεψη στις 27/12, άτομα έξι μετά από κράτηση που προηγήθηκε δύο ημέρες νωρίτερα. Στην τηλεφωνική μας συνομιλία ζήτησα τραπέζι για 8 (ήταν να έρθει άλλο ένα ζευγάρι που τελικά δεν ήρθε) και με πληροφόρησαν ότι υπήρχε ένα τελευταίο εξάρι τραπέζι στο οποίο θα πρόσθεταν δύο καρέκλες. Τελικά ευτυχώς που ημασταν έξι γιατί απόκλείεται να χωράγαμε μια που στην παρέα μας υπάρχουν και γεματούληδες αλλά και ντερέκια!

Ο χώρος και η διακόσμηση του έχει περιγραφεί πολύ καλά, απλώς θα προσθέσω ότι ήταν τόσο όμορφα που ένιωσα μια παιδική σχεδόν χαζοχαρά βλέποντας όλα εκείνα τα ταρανδάκια, τους άγιους Βασίληδες τα φωτάκια και τα παντώς είδους ιδιαίτερα στολίδια από την είσοδο μέχρι και τις τουαλέτες.

Τα τραπέζια ήταν ιδιαίτερα στριμωχτά μπορώ να πω και υπήρχε ζωνταν΄ή μουσική έντεχνη και ωραία μεν αλλά συνέβαλε στην γενικότερη βαβούρα που υπηρχε αφου ήταν ασφυκτικά γεμάτο, με αποτέλεσμα να φωνάζουμε σχεδόν για να ακουστούμε.

Το παραπάνω ήταν κ το μόνο αρνητικό αφού εκτός από την διακόσμηση ξετρελαθήκαμε και με τις γεύσεις.

Μόλις κάτσαμε ήρθαν κατάλογοι και νεράκι (συγχωρήστε με δεν θυμάμαι αν ήταν εμφιαλωμένο ή όχι). Επίσης, ψωμάκι κομμένο σε φέτες με συνοδεία τυριού (κατσικίσιο) και ενός πολύ πολύ καυτερού αλλαντικού!

Η παραγγελία μας ήταν η εξής:
-Σαλάτα εορταστική (εκτός καταλόγου) με πρασινάδες, ρόδι, ξηρούς καρπούς και ένα ωραίο κρεμώδες τυρί. Πολύ νόστιμη και φρέσκια.

-Μανιτάρια ψητά με καπνιστό τυρί συνοδεία ψητού ψωμιού με σπιτικό πέστο βασιλικού κι αυτό εκτός καταλόγου. Φανταστική γέύση, εξαφανίστηκε.

-Καπελάκια, ζυμαρικό γεμιστό με μια υπέροχη σάλτσα, έφτασε σε υπέροχο κατσαρολάκι, εξαφανΊστηκε και αυτό.

-Σούφρα του πασσά. Χοιρινό κρέας κομμένο σε λωριδάκια, γλυκόξυνο με ένα γιαουρτώδες ντιπάκι στη μέση του. Τέλειο, κάναμε τα μαγικά μας και εξαφανίστηκε κι αυτό!

-Ψευτοσαγανάκι. Δύο μεγάλα κομμάτια τυριού παναρισμένα και τηγανησμένα χωρίς ίχνος λαδίλας με μια ωραία γλυκόξινη μαρμελάδα.

-Κοτόπουλο Παρνασσού, φιλέτο κοτόπουλο ψημένο μέσα σε φύλο ζύμης. Δοκίμασα πολύ λίγο, ήταν ένα κλικ πιο κάτω από τα άλλα πιάτα που πήραμε.

-Σπαλομπριζόλα (προτείνεται για δύο άτομα). Πολύ ωραία ψημένη μέτρια όπως ζητήθηκε, συνοδευόταν από ένα μικρό κατσαρολάκι με μια ενδιαφέρουσα μουστάρδα.

-Ποντικάκια (δεν θυμάμαι ακριβώς πως αναφέρεται στον κατάλογο) πρόκειται για κομμάτια μοσχαρι μαγειρεμένα με πολύ ωραία σάλτσα. Πολύ καλή γέυση.

Ήπιαμε λευκό χύμα (δεν δοκίμασα, καλό από ότι είπαν), κόκκινο χύμα το οποίο ήταν πολύ κακό για τα δικά μου γούστα, το αλλάξαμε με ένα μπουκάλι Αβαντίς syrah (τέλειο) και αρκετά αναψυκτικά.

Γλυκά πήραμε ένα το κάθε ζευγάρι: ένα τσιζκέικ με μελομακάρονα (φανταστικό! ) και δύο σπιτικά φερέρο (πολύ καλά κι αυτά από αυτούς που τα δοκίμασαν).

Δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα αν και από ότι είδα στα άλλα τραπέζια κάποιο λικεράκι πήγαινε. Σηκωθήκαμε κάπως βιαστικά είναι η αλήθεια όμως μετά τον λογαριασμό και ίσως γι αυτό. Να προσθέσω ότι πριν τα κυρίως μας προσφέρθηκε σορμπέ λεμόνι σε σφηνοποτηράκια για αλλαγή γεύσης.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 55 ευρώ το ζευγάρι τα οποία για τον χώρο, την εξυπηρέτηση και τις τέλειες γεύσεις το θεωρώ εξαιρετικά καλή τιμή.

Φυσικά κ θα ξαναπάω και έχω κλείσει από τώρα ραντεβού με την ωραία αυλή μόλις φτιάξει ο καιρός!!