Σουβλάκι & Σχάρα - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

ΞΕΡΩ ΤΟ ΕΝΟΧΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΟΥ!!!!!
Σύμφωνα με τον αστικό μύθο, αν πεις αυτή τη φράση σε οποιονδήποτε γνωστό, επιχειρηματία, πολιτικό, μπορείς να του ζητήσεις ότι θες και να στο κάνει μιάς και όλοι κρύβουμε τα ένοχα μυστικά μας!

Έτσι λοιπόν στην αρχή της νέας χρονιάς και με εξομολογητική διάθεση αποφασίζω να σας αποκαλύψω το δικό μου και αυτό συνίσταται στο ότι...... μ'αρέσει να τρώω στον Θανάση!

Λέτε να' ναι επειδή πάω εκεί από μικρή? Επειδή το έχω συνδέσει με παρέες, γέλια, ανεμελιά? Με γιορτινή διάθεση μετά από ψώνια? Με τον καλό μου όταν απλώς τα'χαμε και πηγαίναμε εκεί να στανιάρουμε μετά από κραιπάλες? Με την μικρή μου που το ζητάει επίμονα κάθε φορά που βρισκόμαστε στην περοχή? Ισως όλα τα παραπάνω ή είναι κάτι που βάζουν στο κεμπάπ και έχω πια εθιστεί με αποτέλεσμα να ξαναγυρνώ εκεί.

Η παραγγελία μου είναι πάντοτε standard. Μερίδα κεμπάπ και τζατζίκι. Όταν είμαι στο τσακίρ κέφι παραγγέλνω και μια extra μερίδα ψητές ντομάτες. Η μικρή τυλιχτό σκέτο και πατάτες ενώ τσακωνόμαστε για το ποια τρώει το περισσότερο τζατζίκι, το οποίο ενίοτε δε φθάνει και παραγγέλνουμε και δεύτερη μερίδα.

Η μερίδα αποτελείται από 4 κεμπάπ, πίτα, ψητή ντομάτα και κρεμμυδομαϊντανό. Η αλήθεια είναι ότι είναι μικρή αλλά εμένα πάντα μου αρκεί. Η πίτα είναι νόστιμη και εμένα προσωπικά μου αρέσει όταν παπαριάζει από τα ζουμάκια του κεμπάπ και τις ντομάτες. Τα κεμπάπ, ολίγον λαστιχωτά είναι αλήθεια, αλλά πάντα φρεσκοψημένα και ζουμερά.

Το τζατζίκι σπιτικό, νόστιμο και τούρμπο! Το πασπάλισμα με κόκκινο πιπέρι must!
Oι πατάτες προκάτ αλλά πάντα καυτές και χωρίς λαδίλα.

Για την εξυπηρέτηση έχω να πω ότι είναι old school τελείως. Ταχύτατη, ελαφρώς αγχωμένη σε φάσεις χαμού, αποστασιοποιημένη, παρόλα αυτά δεν μου έχει τύχει ποτέ να με αντιμετωπίσουν με αγένεια και όλο και σκάνε κανά χαμόγελο.

Για τον χώρο δεν λέω τίποτα γιατί φαντάζομαι ότι όλοι τον ξέρετε!

Η τελευταία μας επίσκεψη έγινε την προπαραμονή της πρωτοχρονιάς μετά από ψώνια με τη μικρή και την ανιψιά μου! Οι προτάσεις μου για φαγητό κάπου αλλού με πιο ψαγμένες γεύσεις και hype απορρίφθηκαν μετά βδελυγμίας!

Για μια μερίδα, 3 τυλιχτά, 2 τζατζίκια, 1 πατάτες και δύο αναψυκτικά, ο λογαριασμός ήρθε στα 27, κάτι..... που για να πω την αλήθεια δε μου φάνηκαν πολλά!

Πρέπει εδώ να ζητήσω συγνώμη από τον συμπαθή ταξιτζή που μας μετέφερε σπίτι μετά τη τζατζικοφαγία αφού είμαι σίγουρη ότι δεινοπάθησε ο άνθρωπος από τις ευωδιές που αναδίδαμε!

Σίγουρα δεν μπορώ να σας προτείνω να πάτε αφού βλέπω ότι οι περισσότεροι διαφωνούν με την άποψή μου και δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου. Εμένα πάντως άρχισε να με πιάνει το στερητικό μου και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να περάσω καμιά βόλτα!