Σουβλάκι & Σχάρα - Κυψέλη, Αθήνα

Μεσημεράκι Τετάρτης σήμερις (που έλεγε και η Βασιλειάδου) πετυχαίνω εν ώρα εργασίας και τρεχαλητού αγαπημένο συνάδελφο και φίλο μαζί με συνεργάτιδά του. Είναι νωρίς το μεσημέρι και έχω αρχίσει να σκέφτομαι "ωραίες οι φακές που έφτιαξα κι εφαγα χθες αλλά τι να σου κάνουν οι καψερές, ορίστε που τώρα σκυλοπεινάω!! "

Για καλή μου τύχη πεινούν κ αυτοί οπότε προτείνω το συγκεκριμένο κατάστημα (το οποίο έχουμε τιμήσει χιλιάδες φορές -στο συνάπειρο που λένε και τα μαθηματικά μυαλά!! ) Για εμάς που δουλεύουμε εκεί γύρω (ευελπίδων... γκουχ!! ) ειναι μια καλή λύση, δεν ξαναψάχνεις και θέση για το αυτοκίνητο (που το έχεις παρκάρει μετά από τάματα στη Μεγαλόχαρη από το άγριο χάραμα σε κάποιο στενάκι εκεί γύρω).

Ο χώρος δεν λέει σχεδόν τίποτα πολύ απλός αλλά καθαρός και με ωραία τζαμαρία να μπαίνει το χειμωνιάτικο φως και να νιώθεις αυτό το "αααα ρε Ελλάδα με τον ήλιο σου''. Δεν υπάρχει όμως και κάποια ανανέωση, τόσα χρόνια πάμε, τίποτα διακοσμητικά ενδιαφέρον δεν έχει προστεθεί.

Ο κατάλογος είναι λιτός και δεν έχει αλλάξει και πολύ ούτε αυτός. Έφτασε το νεράκι βρύσης σε μπουκάλι μαζί με τα ποτηράκια μας αμεσως.

Διαλέξαμε ψητά λαχανικά, συκωτάκι (ερωτηθήκαμε πως το θέλουμε ψημένο), παντσετάκια, κεμπάπ με βουβαλίσιο κιμά, φέτα ψητή και δυο μπύρες (5 ευρώ τις οποίες δεν θα υπολογίσω στο λογαριασμό). Είπαμε και πατάτες αλλά μας απέτρεψαν λόγω του ότι τα κρέατα ούτως ή άλλως τις είχαν ως συνοδευτικό.

Καταφθάνει ψωμάκι ψημένο και σε ένα άλλο πιατάκι καλαμποκίσια πίτα με γλυκιά πάπρικα. Δεν το ζητήσαμε δεν ερωτηθήκαμε και αρχικά θεώρησα ότι είναι κάποιο κέρασμα του μαγαζιού (φευ όχι δεν ήταν, ) αλλά οκ θα παίρναμε ψωμάκι -ίσως δεν παίρναμε πιτούλα αλλά δεν κόστιζε πολύ (0,80 ευρώ) το θεωρώ φάουλ που δεν μας ρώτησαν αν θέλουμε πιτούλα. Μικρό αλλά φάουλ.

Φτάνουν τα ψητά λαχανικά, πολύ νόστιμα, είχε μια ωραία ποικιλία γεύσεων (μανιτάρι πιπεριά κολοκύθι κρεμμύδι μελιτζάνα, απ'όλα! ). Το συκώτι ωραία ψημενο αλλά κατά τη γνώμη μου πολύ λεπτοκομμένο αν και καλή μερίδα. Πατατούλες γύρω του σπιτικές κρατσανιστές ποίημα!

Εμφανίζονται και τα παντσετάκια, πολύ ωραία και αυτά με λίγο λιπάκι (τόσο όσο) και πατατούλες όπως και στο συκώτι. Και έρχεται και το κεμπάπ με πίτες και κρεμμύδι και μια σως γιαουρτιού, το οποίο έχω ξαναφάει περίπου 1000 φορές στο συγκεκριμένο μαγαζί, αλλά εμφανίζεται ΜΙΣΟ σε ποσότητα από αυτό που θυμόμουν! πεντανόστιμο αλλά τοσοδούλι τρία μικρά κεμπάπ στο πιατάκι τρεις κι εμείς, μια μυρωδιά πήραμε (και κρίμα γιατί ήταν νόστιμο). Μια γκεστ εμφάνιση του κεμπάπ!! Δεύτερο φάουλ λοιπόν.

Τη φέτα την ξεχάσανε τελείως και δεν την χρέωσαν (εννοείται! ) άντε να το χαρίσω αυτό το λαθάκι!
Φάγαμε χορτάσαμε ευχαριστηθήκαμε ζητάμε λογαριασμό 30 ευρώ (χωρίς τις μπύρες) πάαααρα πολύ οικονομικά 10 ευρώ το άτομο!

Γι'αυτό 4 ντοματούλες στο value for money-αλλάααα τρίτο φάουλ (μη σου πω και πέναλτι! ) εμφανίζεται μια "πρόχειρη απόδειξη" έτσι έγραφε πάνω και μετά κανονική δεν ήρθε ποτέ!! Το θεωρώ μέγα λάθος!

Πριν φύγουμε μας κέρασαν ένα ωραίο και ταιριαστό γλυκάκι τρία μεγάλα κομμάτια κορμό (σπιτικό) με λίγο γλυκό βύσσινο επάνω (πάντα κερνάνε κάτι, το καλοκαίρι παγωτό θυμάμαι! σλουρπ! )

Επειδή οι γεύσεις είναι σταθερά ωραίες εδώ και χρόνια και μας βολεύει η τοποθεσία του, ε, είναι και οικονομικό (να τα λέμε κι αυτά) εννοείται πως θα ξαναπάω -αλλάααα την άλλη φορά θα το ανοίξω το στοματάκι μου αν επαναληφθεί το σκηνικό με την απόδειξη!!