16 Ιαν 2015

Μαύρο πρόβατο: ευρηματικός τίτλος που σε κεντρίζει να επισκεφτείς το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο πέρα και από τη φήμη που το ακολουθεί. Πρωτίστως να σημειώσω ότι από πλευράς χώρου μόνο μεζεδοπωλείο δεν θυμίζει. Περισσότερο παραπέμπει σε εστιατόριο και μάλιστα πολυτελείας.

Ο χώρος αρκετά μεγάλος με πολλά τραπέζια. Χωρίζεται σε 2 μέρη: το ένα είναι ο εξωτερικός χώρος που έχει κλειστεί τώρα το χειμώνα και έχει αυτές τις σόμπες υγραερίου σαν μανιτάρια που όμως ζεσταίνουν αρκετά. Το διαπίστωσα καθώς ήταν μια από τις πιο παγωμένες μέρες αυτή που πήγα.

Αυτός ο χώρος απευθύνεται σε όσους καπνίζουν και ο άλλος είναι ο καθαρά εσωτερικός χώρος που προορίζεται για τους μη καπνίζοντες. Συνδυάζει κατά τη γνώμη μου το παραδοσιακό (ξύλο) με το μοντέρνο στοιχείο (σίδερο, βιομηχανικό design). Τέλος υπάρχει και πατάρι (ημιόροφος). Εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι μοιράζουν κουβερτούλες προληπτικά για όσους υπάρχει πιθανότητα να κρυώσουν.

Εξυπηρέτηση: εξαιρετική και εξηγούμαι: πολύ γρήγορη παρά τον πολύ κόσμο, με χαμόγελο και απίστευτη ευγένεια. Τα πιάτα ήρθαν γρήγορα και με τη σειρά που έπρεπε παρά τον πανικό που επικρατούσε, γεγονός που δείχνει καλό συντονισμό και εξαιρετική οργάνωση.

Οι σερβιτόροι μας ρώτησαν 1-2 φορές αν ήταν όλα καλά και αν είχαμε κάποιο παράπονο. Γενικότερα δεν χρειάστηκε να ζητήσουμε κάτι, γιατί προλάβαιναν να διαπιστώσουν τυχόν έλλειψη ψωμιού, νερού κλπ στο τραπέζι μας.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κατά βάση μεζέδες, γεγονός που σου επιτρέπει να παραγγείλεις και να δοκιμάσεις περισσότερα πιάτα ακόμη κι αν έχεις πάει με μικρή παρέα. Έχει και κάποια κυρίως πιάτα σε αντίστοιχη μερίδα. Γενικά έχει αρκετές επιλογές και σε ζεστά και σε κρύα ορεκτικά και το κυριότερο και σε κρεατικά και σε ψαρικά, θαλασσινά. Επίσης έχει και κάποια extra πιάτα ημέρας και τα κλασικά κρεατικά της ώρας.

Στην αρχή έρχεται για καλωσόρισμα ντιπ με ντοματούλα και παξιμαδάκια συνοδεία τσίπουρου, από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

Παραγγείλαμε: ζεστή πατατοσαλάτα σε μια εκδοχή που δεν έχω ξαναφάει με πατατούλες βραστές με τη φλοίδα τους, εκδοχή που μου άρεσε αρκετά, κεφτεδάκια ούζου με μαραθόριζα, μαστέλο εξαιρετικό, γαρίδες πεντανόστιμες με μαραθόριζα και ούζο, πατάτες τηγανητές σε ελαιόλαδο, κλασική διαχρονική αξία, παντσετούλα σε μορφή ορεκτικού με μυρωδικά και θεϊκή γεύση.

Οι σαλάτες επίσης είναι αρκετά ενδιαφέρουσες. Θα σταθώ μόνο σε δύο: αυτή με το ψημένο μανούρι, τα λαχανικά, τους ξηρούς καρπούς και το πορτοκάλι με σως βατόμουρο και την άλλη με την μπρεζάολα, τα λαχανικά, τα σύκα, τη ρόκα, το ανθότυρο, το λάδι τρούφας και τη βινεγκρέτ με βαλσάμικο. Αυτό που δεν δοκίμασα αυτή τη φορά αλλά το άφησα για την επόμενη είναι το χιουνκιάρ μπεγεντί με πουρέ μελιτζάνας.

Άφησα για το τέλος τα επιδόρπια με τα οποία σίγουρα απογειώνεσαι: τι να πω για τη σπεσιαλιτέ -όπως έμαθα του μαγαζιού- το μιλφέιγ μήλου με σάλτσα καραμέλας που πραγματικά κλείνει με τον ωραιότερο τρόπο τη γευστική πανδαισία που έχει προηγηθεί αλλά και για τη μους λεμονιού και το σουφλέ σοκολάτας με κρέμα γάλακτος.

-το κέρασμα στο τέλος λικέρ μαστίχα

Οι τιμές είναι αρκετά προσιτές, γεγονός που σε μεγάλο βαθμό εξηγεί την επιτυχία του συγκεκριμένου μεζεδοπωλείου: συνδυάζει gourme γεύσεις σε προσιτές τιμές! Δεν θα πληρώσετε παραπάνω από 17 με 20 ευρώ το άτομο αναλόγως με το πόσο θα πιείτε. Το συστήνω.

16 Ιαν 2015

evi