17 Ιαν 2015

(Το τελευταίο καιρό οι διάφορες υποχρεώσεις μου δε μου επιτρέπουν να γράφω όσο θα ήθελα στο σάιτ. Ωστόσο, επειδή ο λόγος που ξεκίνησα να γράφω ήταν για να αναδείξω νέα/άγνωστα/ακαταχώριστα μαγαζιά (τα οποία αποτελούν τη συντριπτική πλειοψηφία των κριτικών μου), όταν ένα μαγαζί, παρόλο που υπάρχει καιρό, δεν έχει καταχωρηθεί στο σαιτ, νιώθω ότι έχω υποχρέωση να του δώσω το αναγκαίο βάπτισμα. )

Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι το Food Str στην Καλαμιώτου. Σχετικά νέο μαγαζί (από τα τέλη του 2013 στην περιοχή ως θυγατρική γειτονικού μπαρ), σε κεντρική/ανερχόμενη πιάτσα της Αθήνας. Ως οιονεί αντίπαλο δέος στο Hot hot της Κολοκοτρώνη, προσφέρει κατά βάση μπέργκερ στους πεινασμένους περαστικούς, μένοντας ανοιχτό μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες. Τα μπέργκερ του είναι πολύ αξιόλογα (αν και το μπιφτέκι θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερο), με καλό ψωμάκι (υπερβολικά σουσαμένιο βέβαια για τα γούστα μου) φρέσκα υλικά και καλούς-καθαρούς συνδυασμούς, χωρίς όμως κάποια πραγματικά εντυπωσιακή πρωτοτυπία ως προς τα είδη των μπέργκερ. Προτεινόμενο είναι το double burger στα 4,80€ (ίσως και λίγο λιγότερα θα ήταν θετικό) και το mushroom burger στα 4,20€.

Επίσης αξιόλογη (και πρωτότυπη) είναι η περίφημη Σούπα των ξενύχτηδων (κατ'ουσίαν σούπα λαχανικών με μπέικον και κρουτόν) μόλις στο 1,80€. Θα επαναλάβω την πρόταση που είχα κάνει και σε προηγούμενες κριτικές για την ανάγκη δημιουργίας σουπάδικων στην Αθήνα (και δεν εννοώ πατσατζίδικων). Πάντως χαίρομαι που σιγά σιγά τα καταστήματα γρήγορης εστίασης εισάγουν τέτοιες επιλογές στο μόνιμο μενού τους (βλ. τις σούπες του Sumsum στην Σόλωνος & Ασκληπιού).

Μόνο μείον κατ'εμέ οι πατάτες που αν και φρέσκες δεν είναι τόσο γευστικές όσο έπρεπε (ίσως ψήνονται σε 2 φάσεις). Τέλος, προσφέρει και Fish n chips το οποίο δεν έχω προλάβει ακόμη να δοκιμάσω.

Η εξυπηρέτηση αργή και κάπως απόμακρη για μαγαζιά τέτοιου είδους αλλά θα σας εξυπηρετήσει σε ό, τι ζητήσετε. Επίσης, ο χώρος είναι αρκετά μικρός αλλά διαθέτει και πάνω όροφο όμορφα διαμορφωμένο με χαμηλό φωτισμό και καλή μουσική...

Εν κατακλείδι, πρόκειται για μια εξαιρετική πρόταση για φτηνό γρήγορο φαγητό καθώς στα γύρω τετράγωνα οι ποιοτικές επιλογές, ειδικά την νύχτα είναι περιορισμένες. Αν βρεθείτε εκεί κοντά τιμήστε το και δε το μετανιώσετε.

17 Ιαν 2015

baron.rouge