Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μοσχάτο, Αθήνα

Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που επανέρχομαι με κριτική για ένα μαγαζί αλλά πραγματικά μετά από περίπου ενάμισι χρόνο που επισκέπτομαι περίπου σε εβδομαδιαία βάση το "Καφενείο της Κατερίνας" θέλω να αναφερθώ σε αυτό το μικρό διαμαντάκι και να το γνωρίσουν και οι φίλοι του site. Και όχι γιατί το συγκεκριμένο μαγαζί θέλει επιπλέον πελατεία, ακόμα και καθημερινές γεμάτοι είναι, αλλά γιατί θέλω να μάθουν όσο το δυνατόν περισσότεροι για ένα μαγαζί που η λέξη που το χαρακτηρίζει είναι "τίμιο".

Είναι το μαγαζί που ήθελα πάντα να έχω κοντά μου γιατί είναι πολλές οι φορές που θέλεις να βγεις μέσα στην εβδομάδα να πιεις ένα κρασάκι για να χαλαρώσεις μαζί με κάποιο μεζεδάκι αλλά δεν έχεις όρεξη να ψάχνεσαι, η "Κατερίνα" είναι εκεί και σε περιμένει.

Ο χώρος αν και είναι κλασικός καφενείου πρέπει να πω ότι προσπαθούν να τον κάνουν καλύτερος και είναι τουλάχιστον από την πρώτη φορά που πήγα. Βέβαια, παρά το γεγονός ότι δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο σου βγάζει μια ζεστασιά. Αυτό που μου αρέσει είναι ότι συγκεντρώνει όλων των ειδών κόσμο... Από τους παππούδες που ήπιαν το απογευματινό καφεδάκι και συνεχίζουν με τσιπουράκια, οικογένειες, ζευγάρια κάθε ηλικίας αλλά και παρέες τόσο μεγαλύτερων όσο και νεαρόκοσμου.

Όπως ανέφερα και πιο πάνω περίπου μια φορά την εβδομάδα, όταν είμαι φορτισμένη, θέλω να βγω σε ένα γνώριμο μέρος που θα με κάνει να αισθανθώ καλά, ενώ ταυτόχρονα θα φάω καλά και μάλιστα όσο θα έδινα για έναν καφέ, η επίσκεψη στην Κατερίνα είναι μονόδρομος.

Συνήθως επιλέγουμε κάποια από τις ποικιλίες, είτε θαλασσινών, είτε κρεατικών, οι οποίες είναι νοστιμότατες και πάμφθηνες (6 και 7 ευρώ αντίστοιχα το μεσαίο μέγεθος, έχει και μικρότερο και μεγαλύτερο) και μαζί με κρασί (ωραίο κόκκινο ημίγλυκο) ή τσικουδιά (γλυκόπιοτη και δεν βαράει) και κάποια σαλάτα, πατατούλες και κανένα σαγανάκι δεν φτάνουμε τα 20 ευρώ και έχουμε σκάσει (πολλές φορές που δεν θέλουμε πολλά με μια ποικιλία και μια πατάτες και κρασί δίνουμε 12 ευρώ).

Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι όσα έχω δοκιμάσει είναι νόστιμα και καλομαγειρεμένα, ενώ όλα τα φτιάχνουν οι ίδιοι με την τυροκαυτερή να μην έχει πιο καυτερή (νοστιμότατη αλλά εγώ δεν την αντέχω, ο καλός μου την λατρεύει) και γενικά ενώ οι μεζέδες του είναι συνηθισμένοι, φαίνεται ότι προσπαθούν για το καλύτερο. Νοστιμότατο είναι το κεμπάμπ αλλά και η σουπιά η κρασάτη, η συκωταριά λαδορίγανη και οι κεφτέδες, γενικά δεν έχουμε πάρει κάτι που να μην μας αρέσει αλλά αν δεν πάμε με παρέα προτιμούμε κάποια από τις ποικιλίες.

Το προσωπικό (ο ιδιοκτήτης και η σερβιτόρα) είναι ευγενέστατοι και η απόδειξη έρχεται πάντα καθώς και το νερό βρύσης από μόνα τους. Αν και τους βάζω 4 γιατί είναι εξυπηρετικότατοι, πιστεύω ότι θα μπορούσαν να έχουν ένα μικρό κέρασμα για κλείσιμο του γεύματος, όχι γιατί είναι υποχρεωμένοι (και προτιμώ από το να υπήρχαν κρυφές χρεώσεις να μην υπάρχει κέρασμα) αλλά θεωρώ ότι το κέρασμα δείχνει ότι ευχαριστείς και εσύ με τον τρόπο σου τον πελάτη...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη nemo.